Nezařazené

Sony RX1 krátce v ruce

Poprvé jsem ten přístroj mlsně obhlížel na Photokině, kde ho 11. září uvedli do světa. Kompakt s nevýměnným objektivem a velikostí čipu 24×36 mm (bez dvou desetinek), to tu ještě nebylo! Včera jsem ho měl doslova na pár minut v ruce. Svěřím se se svými dojmy.

Poprvé jsem ten přístroj mlsně obhlížel na Photokině, kde ho 11. září uvedli do světa. Kompakt s nevýměnným objektivem a velikostí čipu 24×36 mm (bez dvou desetinek), to tu ještě nebylo! Včera jsem ho měl doslova na pár minut v ruce. Svěřím se se svými dojmy.

Koncept přístroje je ojedinělý. Má rozměry 113 x 65 x 70 mm (čistý kompakt RX100 měří 102 x 59 x 36 mm, ovšem jednička má objektiv rozměrově napevno), váží 482 mm. Na první pohled vypadá velmi nenápadně, znalec si všimne neobvykle velké vstupní čočky: na 35 mm ohniska je to světelnost F2.0, průměr filtru 49 mm. Někdo by mohl přístroj považovat za jakési retro.


Je to patrné hlavně při pohledu svrchu. Vpravo od sáněk pro blesk, eventuálně hledáček (optický nebo elektronický) je kruhový volič režimů, spoušť spojená se spínačem a ovládání korekce expozice,. Sáňky pro blesk jsou normalizované, avšak doplněné o specifické kontakty Sony.


Nic bombastického nenajdeme ani vzadu: tlačítko pro aktivaci vestavěného blesku a pro prohlížení plus roller za horní hranou a vedle třípalcového displeje zámek expozice, funkční menu (nad čtyřcestným voličem) a menu a koš pod voličem. Někomu může být nápadná absence obvyklých přímých voleb. Ta je jen zdánlivá. Tlačítka jsou volitelná a každý si může RX1 přizpůsobit vlastním potřebám. Celkem lze přiřadit vlastní volby pěti tlačítkům.


Snímač je CMOS s rozlišením 24 mega, obrázky mají rovných 6000 x 4000 pixelů. Je v podstatě shodný jaký má Alfa 99, ovšem s tou podstatnou výhradou, že je doplněn o sadu speciálních fotodiod na čipu, zajišťujících fázovou detekci. V zásadě přístroj ostří na principu analýzy kontrastu, ale senzory fázové detekce jsou schopné analyzovat směr, kterým mají motorky autofokusu hýbat optickou soustavou. To velmi zrychluje ostření. Bohužel nebyl čas rychlost ostření zkoušet. Zajímavé ovládací prvky jsou na objektivu – je to klasické clonění a pak je zde přepínání do makrorežimu, kdy přístroj snímá objekty vzdálené až 20 cm od roviny čipu, v praxi tedy 14 cm od okraje objektivu.. Menu a výbava funkcemi odpovídá tomu, co známe z přístrojů řady Alfa, NEX i kompaktů Sony. Za doslova několik minut bylo možno pořídit jen pár snímků. Zřetelně perfektní je tento přístroj v oblasti vysokých ISO.


I při 6400 ISO je šum velmi snesitelný a je tedy zřejmé, že se RX1 osvědčí jako noční lovec. S tím souvisí i dynamický rozsah. První dojem je v tomto ohledu velmi příznivý, toto je neupravovaný JPEG s průhledem ven a se světelným zdrojem v záběru, to je myslím docela slušný výkon.


Přístroj má obvyklé Sony vychytávky na úpravu stinných partií, v tom byl Sony vždy silný. Vyzkoušel jsem si i HDR skládání.


Nemyslím si ale, že to je u tohoto přístroje nutné, s dynamickým rozsahem si poradí dobře tak, jak je.

O kvalitách přístroje netřeba pochybovat. Limitující je ovšem cena. Realita je ještě horší než očekávání, ještě není stanovena pevně, ale měla by při uvedení na trh v prosinci být 84 tisíc. To je na pováženou. Tělo Canonu 5D MkIII je o deset tisíc levnější, od Nikonu koupíte full frame D600 i Tamronem 24-70 a ještě vám deset tisíc zbude. Jde tedy o čistě profesionální zařízení s hlavní předností – kombinace kvality full frame s malým tělem a nenápadným vzhledem.