Nezařazené

Sony CyberShot DSC-RX100 III

Er iks stovka od Sonyho patří ke špičce v kategorii kompaktů a nyní přichází ve třetí verzi, doplněná o dosud nevídanou senzaci, o vyskakovací elektronický hledáček, to jsme fakt ještě neviděli. Dostala i světelnější objektiv, ale ten hledáček, to je fakt pecka. Je to dvacetimegový kompakt s palcovým CMOS čipem (13,2 x 8.8 mm) s předním osvitem. Procesor je Bionz X. Rozsah ISO je od 125 do 12800. Stabilizovaný objektiv má ekvivalent ohniska 24 – 70 při skvělé světelnosti F1.8 – 2.8. Má tedy menší rozsah než oba předchozí typy (28-100), ovšem výrazně se zlepšila světelnost na delším konci. Sony se tím přihlásil ke konceptu objektivu s ekvivalentem 24-70 jako ideálním rozsahem ohnisek coby optický základ. Ostří i v normálním režimu od 5 cm, počet AF bodů je 25. Displej má tři palce a je výklopný, avšak nikoli dotykový, to je zatím největší rozpoznatelná vada na kráse. Vyskakovací elektronický hledáček má 100% krytí a 1.44 mega. To je velká přednost, ovšem je tu i zadnost – model nemá aktivní sáňky pro externí blesk, respektive mikrofon nebo dálkovou spoušť. Do sáněk by bylo možné vsunout i elektronický hledáček, ten zde samozřejmě není zapotřebí. Mimochodem, hledáček SONY FDA-EV1MK pro dvojku RX100 stojí jedenáct tisíc. Takže zpět k římské trojce.


Velmi příjemná je frekvence 10 fps v plném rozlišení, ta je pro fotoaparáty určené hlavně k živé kontaktní fotografii velmi zapotřebí. Nehledě k tomu, že je užitečná i pro efektovou fotografii a to je tradičně velká síla přístrojů Sony – ani zde nechybí kreativní filtry a výtečně zvládnuté HDR s nastavitelnými rozsahy. Video má formáty MPEG-4, AVCHD a Sony specialitu XAVC S z roku 2012, podporující 4K rozlišení 4096 x 2160 až frekvencí 60 fps v hloubce až 12 bitů. To je pěkné a pro videofily lákavé, o to více je divná absence mikrofonního vstupu (vestavěný mikrofon je stereo, ale co je to platné…). Zápis je na karty rodiny SD nebo z pietních důvodů MS Pro Duo, přenos lze realizovat i přes wi-fi včetně NFC. Akumulátor NP-BX1 uživí 320 fotek podle standardu CIPA. Přístroj váží 290 g a měří 102 x 58 x 41 mm.


Sony přichází ve dvou letech už s třetí generací svého špičkového kompaktu. Základní koncept zůstává týž, jde o pozvolný vývoj s milými novinkami: dvojka přinesla výklopný displej, trojka hledáček. To je moc dobře, protože není dobré být odkázán jen na displej. Ať si reklama tvrdí co chce, na sluníčku vidíte na displeji starou belu, natož abyste na něm něco složitě nastavovali. Teď ještě aby ten výklopný displej byl dotykový a vrátily se sáňky pro externí blesk…

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: