Nezařazené

Sony CyberShot DSC-RX100 III

Mirrorless fotoaparátům dnes čelí ve strategické bitvě kompakty s velkými čipy a perfektní optikou. U Sonyho reprezentuje tuto koncepci řada RX 100. Letos na jaře přišla v třetí generaci. Pojďme se na ni podívat blíže.

Mirrorless fotoaparátům dnes čelí ve strategické bitvě kompakty s velkými čipy a perfektní optikou. U Sonyho reprezentuje tuto koncepci řada RX 100. Letos na jaře přišla v třetí generaci. Pojďme se na ni podívat blíže.

Jaký je a komu je určen
Je to dvacetimegový kompakt s palcovým CMOS čipem (13,2 x 8.8 mm) s předním osvitem. Procesor je Bionz X. Rozsah ISO je od 125 do 12800. Stabilizovaný objektiv má ekvivalent ohniska 24 – 70 při skvělé světelnosti F1.8 – 2.8. Má tedy menší rozsah než oba předchozí typy (28-100), ovšem výrazně se zlepšila světelnost na delším konci. Sony se tím přihlásil ke konceptu objektivu s ekvivalentem 24-70 jako ideálním rozsahem ohnisek coby optický základ. Ostří i v normálním režimu od 5 cm, počet AF bodů je 25. Tělo je hliníkové, li-ion akumulátor se napájí USB kabelem. To má výhodu, že se přístroj dá dobíjet v autě, osobně mám radši externí dobíječku.


Displej má tři palce a je výklopný, avšak nikoli dotykový. Vysouvací OLED elektronický hledáček má 100% krytí a 1.44 mega. Ergonomicky je výborný, k doporučovaným vymoženostem patří prstenec kolem objektivu, jemuž lze nastavit funkce podle libosti a lze jím krokově zoomovat. Přístroj má funkci ND filtru. Sériové focení má nejvyšší frekvenci 10 snímků za vteřinu. Video má formáty MPEG-4, AVCHD a Sony specialitu XAVC S z roku 2012, podporující 4K rozlišení 4096 x 2160 až frekvencí 60 fps v hloubce až 12 bitů .

Na první pohled viditelná změna se týká objektivu a myslím, že je to posun rozumný. Síla kompaktů je v nenápadnosti, obratnosti – a to jsou plusy v živé fotografii. Zvlášť s výklopným displejem je možné velmi obratně aparátem manipulovat i v davu.

Hlavní atrakcí je zde vysouvací hledáček. Je to taková kulišárna: bez hledáčku je to kompakt a vejde se to do kapsy. S hledáčkem to trochu v kapse vadí. Hledáček je velmi kvalitní, s rozlišením 1,44 mega. Přirozeně, že s vysunutým hledáčkem přístroj jaksi nabude a ztratí na své kapesnosti. Ale ne moc. Být to moje, nechal bych to na stálo otevřené.

Tuhle sekci obvykle končím ekonomickou rozvahou, protože si myslím, že cena / výkon je podstatný ukazatel. V současnosti (červenec 2014) jsou v prodeji tři modely řady RX 100. Nejstarší je za 13 tisíc, nejnovější, zde posuzovaný, za 21,500. Dvojka, mezistupeň, je za devatenáct a ten díky tomu, že má výklopný displej, směřuje jako hlavní konkurent. Novinka má jiný objektiv a elektronický hledáček, navýšení ceny je dva a půl tisíce. K dvojce se dodává hledáček FDA-EV1MK za 500 dolarů, na našem trhu jsem ho nenašel. Tady asi moc prostoru k pochybnostem není, za dva a půl tisíce ten přechod od II k III stojí.

Ovládání a menu
Zapíná se tlačítkem na horní stěně. Spoušť je zapuštěná, takže nad povrch horní stěny vyčnívá jen nepatrně. Snadno se nahmatá a je s ní spojena páčka pro obsluhu zoomu. Zapuštěný je i kruhový volič režimů. Ty jsou PASM (program, priorita clony / času, plný manuál), automat a inteligentní automat s volbou režimu snímání, scénické režimy, panorama, video a MR volba, znamená to memory, tedy paměť – má to tři polohy pro uživatelské nastavení.


Na zadní stěně je tlačítko pro spoušť videa, pak je Fn tlačítko. Čtyřcestný volič má standardně určené volby nahoře režim displeje, vpravo blesk, dole korekce expozice a vlevo režim pohonu (jednotlivé obrázky, série a samospoušť).


Menu má šest oddílů, to se už ustálilo: fotografování, nastavení všeho možného, wi-fi, aplikace, přehrávání a setup. V jednotlivých oddílech je ale dosti přepracované, ne vždy ve prospěch lepší věci.
V oddílu Fotografování najdeme i zmíněný ND filtr, je zajímavé, že ve výchozím nastavení je na Auto.
Nastavení všeho (ozubené kolečko) má důležitý oddíl, v němý lze definovat funkci ovládacího kroužku kolem objektivu, klávesu C vpravo dole na zadní stěně, levé, pravé a prostřední tlačítko na čtyřcestném voliči. Je to tedy pět ovládacích prvků, které jsou definovatelné, myslím, že to bohatě stačí. Na obrazovce 4. najdeme Funkce zoom na kroužku, zde je možné nastavit krokové zoomování, mně připadá velmi užitečné.
V oddíle aplikací najdete dálkové ovládání. Wi-fi spojení vyžaduje, abyste si na smartfonu instalovali nejnovější verzi Play Memories. Pak postoupíte martýrium se zadáním hesla typu BflMPSvZ a můžete používat telefon jako dálkovou spoušť. Aplikace není nic, čím by se firma jako Sony měla chlubit, je třeba fotit v režimu P (program) a pak lze aspoň měnit korekci expozice. Že by šlo měnit clonu nebo čas, na to zapomeňte.
Oddíl přehrávání má jen dvě obrazovky, není tu postprodukce fotografií, i to je překvapující.
Setup (ikona aktovky) se týká hlavně chodu fotoaparátu (jas displeje atd.), zde najdeme i formátování karty.
Funkční menu je přepracované. Má teď celkem dvanáct pozic a po zapnutí se otevře ta pozice, kde jste byli naposledy, což usnadňuje eventuální laborování – třeba s dynamickým rozsahem, který je tu také zastoupen. To je změna k lepšímu. Ve velkém menu v oddílu Nastavení na 4. obrazovce najdeme Nastavení nabídky funkcí a zde tedy je možné pozice vypnout a tím zpřehlednit funkční menu.

Jak se s ním fotí
Nabízí pohotové, nenápadné fotografování s výtečnými obrazovými výsledky. Se světelností se šlo až na F1.8 – 2.8, to je při dnešní úrovni citlivosti naprosto dostatečné, aby se dalo bez přisvětlení fotit prakticky všude.
Elektronický hledáček je velká přednost nového modelu a zmiňoval jsem se o něm už v úvodní úvaze. Je to krok vpřed a jeho řešení je duchaplné – každé jiné by bylo na úkor velikosti displeje , eventuálně kvality zobrazení. Vysouvá se nadvakrát, tlačitkem se nechá vyskočit nahoru a pak ručně posunem dozadu. I to je daň za miniaturizaci. Nelze ho tedy jen tak snadno vycvrnknout, je s tím trochu laborace. Vidíme v něm potřebné údaje, případně si tam můžeme pustit vodováhu a histogram, obé jsou velmi užitečné. Nemá a nemůže mít očnici, ale dívá se do něho dobře a bezpochyby je to jedna z velkých předností tohoto přístroje.
Řada RX100 si získala pověst svým jednopalcovým čipem s perfektními obrazovými výsledky. Ani tento model nezůstává pozadu a potvrzuje, že čip zde užitý je na naprosté světové špičce. Ve spolupráci s vnikajícím objektivem jsou obrazové výsledky na vynikající úrovni.


Objektiv je ve své třídě perfektní. Jeho soudková vada je naprosto zanedbatelná:


Totéž platí o vinětaci, toto je tmavnutí rohů při plně otevřené cloně na F1.8:


Kresba je vyrovnaná v celém rozsahu clon:


Nahoře je ukázka širokoúhlého záběru (ekv. 24 mm), dole při delším ohnisku (ekv.70 mm):


Výřezy ukazují, že kresba je vyrovnaná i po ploše obrazu.


Nahoře je ukázka ze středu, dole z rohu obrazu.


Přístroj má stabilizaci (funguje i při videu), lze ji samozřejmě vypnout. Zřejmě rozumný limit pro udržení přístroje s nadějí na jakž takž ostrý obrázek je 1/10 sec při delším ohnisku (ekv. 70 mm), což odpovídá nějaké ty2 až 3 EV.

Vysoké ISO je velmi dobře ošetřené. Jeho redukci šumu lze regulovat, což tentokrát znamená: normální (=výchozí), nízká a vypnuto. Už tu není vysoká redukce, která vedla k vymydleným fotkám. Ve standardním nastavení lze bez problémů jít na 3200 ISO, což při světelnosti F1.8 znamená, že můžeme fotit prakticky kdekoli.


Shrnutí
Sony CyberShot DSC-RX100 III je reprezentat nejvyšší třídy kompaktů. Svými rozměry 102 x 58 x 41 mm se opravdu vejde do kapsy a je až neuvěřitelné, jak se podařilo do malého těla vsadit vyskakovací elektronický hledáček a zachovat výklopný třípalcový displej. Podává skvělé obrazové výsledky a je velmi dobře ovladatelný s možností individuálního nastavení. Mám jedinou vážnější výhradu, totiž že nemá dotykový displej. Toto opomenutí pokládám u přístroje této třídy za až nepochopitelné. Nejsou tu sáňky pro externí blesk, všechno mít nelze. O cenové relaci už šla řeč v úvodu. Za špičkovou kvalitu se platí vyšší cena, víc k věci nemá smysl dodávat.

Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu. 13, 15 a 16 vysoké ISO 3200, 14 dynamický rozsah.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony CyberShot DSC-RX100 III.

 

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: