Minulý měsíc Sony obohatil svoji řadu přístrojů s polopropustným zrcadlem a nabídl přístroj cenově dostupný. Dokonce velmi dostupný, protože cenou 15 tisíc včetně objektivu se blíží high-end kompaktům, avšak výkonem je mnohem výš. Nový model vychází z původních modelů A33 a A55. Tu pětapadesátku jsem tu recenzoval loni v únoru. V článku najdete i schemátko znázorňující jak polopropustné zrcadlo funguje – zde jen stručně připomenu, že v téhle SLT řadě na čip jdou 2 / 3 světla, třetina jde nahoru a tam se ostří na principu fázového posunu, což je nejrychlejší způsob ostření. Hledáček je elektronický s vysokým rozlišením, je to tedy trochu EVF přístroj a bleskovým ostřením. Celá řada A má snímač velký 23,5 x 16,6 mm, tedy jde o rozměr označovaný jako APS-C, používaný v běžných zrcadlovkách. Optika je výměnná, přičemž prodlužovací faktor ohniska je 1,5x. Znamená to, že údaj o ohnisku musíte násobit 1,5 x, abyste získali představu o ohnisku, jaké by muselo být při daném zobrazovacím úhlu na kinofilmovém (full frame) přístroji.
Rozdíly oproti A35 a A55 asi ujdou pozornosti běžnému uživateli a vycházejí z obvyklého marketingového číňanství, kdy markeťáci bádají, kde přidat a co ošulit, aby si modely v dané řadě nebraly zákazníky. Nejnápadnější změna je asi v absenci zabudované GPS v tomto modelu.
Krom toho A37 má displej jen 2,6 palce a jen 230 400 bodový, kdežto ostatní v řadě ho mají třípalcový a bodů je 921 tisíc, přičemž displej je jen výklopný, nelze ho přetočit. To jsou hlavní rozdíly, ostatek je v podstatě shodný. Snímač CMOS má 16,1 megapixelů, obrázky dělá 4912 x 3264 , stejně jako A-55. ISO má strop na také na 25600, přičemž snímač je stabilizovaný. Ostřicích bodů je patnáct, rozsah závěrky je od 30 sec do 1/4000 sec. Sériové focení má dvě rychlosti, 5 nebo 7 fps. Jak je to u Sonyho zvykem, je zde množství scénických režimů, kreativních filtrů, plynulé panorama a různé typy vychytávek, jako je HDR (skládání obrázků s různou expozicí), bracketing expozice i WB a podobně.
Video má full HD 1920 x 1080 / 60 fs) sw stereo mikrofonem a mono reproduktor. Fotky JPG a RAW se ukládají na karty rodiny SD, lze i MemoryStick Duo z pietních důvodů. Baterka vydrží 500 fotek, přístroj váží 506 g a měří 124 x 92 x 85 mm
Pocity
Ty jsem hodnotil u pětapadesátky a bude slušné se k nim vrátit. V podstatě jsou shodné. Je to přístroj spíš pro drobnou ručku. Miniaturizace má ten neblahý důsledek, že výrobek je malý… No a lidi chtějí, aby přístroje byly malé a zároveň aby se dobře držely, což dobře nejde dohromady. Přesto všechno je ergonomie velmi dobrá, oceňuji, že důležité ovládací prvky, zvláště pak kompenzace expozice, WB a ISO jsou vyvedeny ven do tlačítek.
Ovládání a menu
To už se týká ovládání. Tradičně chválím zapínání páčkou u spouště. Za spouští je tlačítko ZOOM, po stisknutí pomocí rolleru pod spouští lze nastavit dvojnásobné digitální zvětšení. Při zkoumání 1:1 na velkém monitoru se zhrozíte, nicméně si myslím, že běžnému uživateli pro standardní využití to bude bohatě stačit. Můžete si obě varianty porovnat v plném rozlišení:
|
|
Na horní stěně je ještě přepínač elektronický hledáček / displej, za zlomem je spoušť videa. V menu ho lze nastavit, aby bylo aktivní jen v režimu videa, nastaveném na kruhovém voliči. Škoda, že mu nelze přiřadit nějakou užitečnou funkci v režimu fotografování. Vedle je pak tlačítko pro expoziční kompenzaci a uzávěr expozice. Vlevo od hledáčku tlačítko pro menu.
Na zadní stěně toho moc nezbylo, Fn, tedy funkční menu tlačítko a čtyřcestný volič, k němuž jsou přiřazeny funkce režim zobrazení, WB, ISO a režim pohonu (jednotlivé / sériové snímky / samospoušť).
Fn menu je vidět po okrajích displeje, respektive v elektronickém hledáčku a najdeme v něm obvyklé soňácké vychytávky, včetně HDR a obrazových efektů. Ty patří k silným stránkám Sonyho. Ne vždy k silným stránkám patří snadnost orientace v nastavení, přiznám, že jsem takřka ztroskotal na automatickém ořezu portrétu, kdy je třeba nejdřív v menu ve třetí kapitole (ozubené kolečko) nejdřív nastavit v oddíle 2 něco co se jmenuje Pravidlo třet. mřížky , čímž je řečeno mřížka naznačující pravidlo třetin a pak v položce Displej živého náhledu musíte zapnout Efekt nastavení. Pak aktivujete Fn a vlevo dole je Autoformátování Port. No a pak se to občas povede, viz zde, jak jsem to zkoušel v zrcadle v koupelně:
Samosebou že takto to popsáno v návodu není, to musíte vynalézt. Výsledek ale myslím za tu námahu nestojí.
Jak se s ním fotí
Pocitově je to plastová hrkačka, ale výkon má výborný. Skvěle se chová automatika i rozšířená automatika a myslím, že běžný uživatel a ne-milovník pátracích dobrodružství by se měl na zelený foťáček dobře spolehnout. Setový objektiv s obvyklým rozsahem 18 – 55 v pohodě slouží, zpoždění je nepatrné, takže se dá fotit i rychlý děj. Pracovat lze i s vysokým ISO a v jakž takž slušném světle se dají pořídit snesitelné obrázky i při 3200 ISO. Zde je srovnání 1600 / 3200 / 6400 ISO.
Stabilizace obrazu je efektivní, série 10 snímků byla snesitelně ostrá při 1/8 sec z ruky při ohnisku 55 mm ( cca 80 mm ekv.)
Jediný nepříjemný problém jsem měl při focení frekvencí 7 oken / sec. Měl jsem vysokorychlostní kartu, přesto přístroj nestíhal a při focení sportu jsem splakal nad výdělkem. Na sportovní fotografii to není, přístroj se zahlcoval, obraz mizel z hledáčku, takže nešlo sledovat děj. Sportovní náčiní to prostě není. Inu, jeho větší brácha A77 takové problémy nemá a s ním si na sport lze troufnout.
O soňáckých vychytávkách jsem tu mockrát psal. Sweep panorama patří mezi ně – zde je ukázka, jak pěkně vytvoří de facto širokoúhlá záběr – fotil jsem to seťákem 18 mm na výšku.
a samozřejmě HDR – mám rád jeho HDR v černobílé podobě. Ukázka je ze skanzenu Řepora, mimochodem, je to tam úžasné (některé fotky z ukázek odtud pocházejí, info je na webu.
Shrnutí
Sony A37 je skvěle vybavený přístroj, až se člověk bezděky ptá, co dělá mezi low end přístroji. Pokud někomu z náboženských důvodů nevadí elektronický hledáček, měl by se vážně zamyslet nad tím, zdali mu pravá zrcadlovka poskytne nějaké mimořádné výhody. Přístroj se chová jako zrcadlovka (a do jisté míry JE zrcadlovka…) a odvádí znamenitou práci. Za cenu 15 tisíc se základním objektivem má přístroj s citlivostí použitelnou do 3200 ISO (i víc) a výtečnou automatikou a vyklápěcí displejem a množstvím zajímavých a zábavných softwarových vychytávek výborný poměr cena / výkon. No a za 22 tisíc je kit se dvěma objektivy a to už je pak výbava, se kterou se dají podnikat úžasné věci.
Ukázky:
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
5 |
|
6 |
|
7 |
|
8 |
|
9 |
|
10 |
|
11 |
|
12 |
|