Site icon Digineff

Slyším trávu růst

Patří to už k lidské nátuře slídit po tom, co nám chystá budoucnost. Ve fotografické branži se touto bohulibou činností zabývají týmy lidí, slídí, šmejdí a vyslíděné poznatky nebo dohady publikují v takzvaných rumors webech. Pečlivě to sleduji, avšak málo kdy přeposílám zde zveřejněné zvěsti. Už proto ne, že bych si přivlastňoval výsledky cizího slídění.

Nicméně budoucnost mě velmi zajímá a snažím se odhadovat a předvídat. Nechávám si ty vize pro sebe – a onehdy se mi stalo, že jsem tím pádem přišel o slávu prvenství, o slávu nápadu. Napadlo mě totiž… před rokem? Před dvěma? Zkrátka, napadlo mě, že slabé místo bezzrcadlovek je bajonet. Při výměně objektivu se mění ve vstupní bránu pro prach a další nečistoty. Když z bezzrcadlovky sejmeme objektiv, vidíme přece čim. Je sice krytý, nezíráme tedy na ultrajemnou strukturu sběrných čoček (ještě to tak!), nicméně je fakt, že je odkrytý. Takže mě napadlo, proč ti výrobci bezzrcadlovek nekryjí čip mechanickou závěrkou? Při výměně objektivu by se mohly lamely spustit a vytvořila by se z nich dvířka, zabraňující prachu ve stěhování.
Tohle mě napadlo a nechal jsem si to pro sebe a vida, první plnoformátová bezzrcadlovka Canonu, první model řady R má tohle zařízení.
Měl jsem radost, že jsem nápaditý jak Kašpárek, hlava chytrá, ale teď mohu leda ujišťovat, že mě to napadlo dááávno před realizací.



Takže sem s dalším nápadem!
Když mi loni padl pod ruku mirrorless Sony Alpha 9, říkal jsem si: tak tohle je fakt dokonalý fotoaparát. Nebo skoro dokonalý, z mého hlediska. Je prťavý a špatně se tudíž ovládá. Kdyby tak vznikl mirrorless neboli bezzrcadlovka na bázi těla běžné zrcadlovky, ze které by vykuchali to hlučné a zdržující a výrobně náročné mechanické zařízení a udělali by z toho bezzrcadlovku, to by bylo něco! Hned jsem si představoval své blaženství, kdyby takto vykuchaný byl Canon 5D Mk III, můj oblíbený přístroj. Všechno po ruce, ergonomie vyvinutá doslova mnohaletou praxí, to by se to fotilo!

Ne, opravdu jsem nikde nenarazil na to, že by snad nějaký výrobce šel touhle cestou. Navíc je tu námitka – jedna z výhod bezzrcadlovek je v krátké sečné vzdálenosti, tedy vzdálenosti roviny bajonetu od roviny čipu, a v takto upravené verzi těla by tedy zůstala původní sečná vzdálenost, pozbývající jakéhokoli smyslu. To je důvod, proč si myslím, že se tento můj nápad realizace nedočká.

Nicméně slyším trávu růst. Z rumorových stránek se dozvídám o chystané zrcadlovce Canon 1DX Mk III. To je samozřejmě superprofesionální třída, jde o vysokorychlostní zrcadlovku. Přístroje DX požívají především fotoreportéři, zvláště pak sporťáci. Model Mark II byl oznámen skoro přesně před třemi lety, ovšem původní DX je z roku 2011, takže od jedničky k dvojce to trvalo pět let. Vývojáři Canonu tedy mají ještě čas, nicméně se na rumorových stránkách objevují podivuhodné podrobnosti. Například, že údajně chystaný Mark III by měl mít hybridní hledáček.

Zrcadlovka má hledáček optický. Hybridní hledáčky známe z modelové řady kompaktů s APS-C čipem Fujifilm X100. Ty mají průhledový, tedy optický hledáček, ale lze zapnout elektronický hledáček a pak máme přístroj s plnohodnotným EVF systémem. Proč by toto nemohla mít zrcadlovka? Sklopilo by se zrcátko – jako je tomu při live view neboli při živém náhledu a pak bychom, sledovali záběr se všemi výhodami, jaké elektronický hledáček poskytuje.



Je to spekulace a možná je to nesmysl. Nicméně svědčí to o tlaku vynakládaném na zrcadlovky jako systém. Jakmile bezzrcadlovky s EVF hledáčky budou ostřit opravdu, ale opravdu opravdu tak rychle jako zrcadlovky, bude to znamenal stále se zrychlující zánik doposud kralujícímu systému. Jo a ještě něco. Prý dostane elektronický hledáček nový model Leica M. To bude rachot!

Exit mobile version