Nezařazené

Sériové focení a pohyb Canonem 7D Mk II

Zkazilo se počasí a mám v testu Canon 7D Mk II, není to k vzteku i k radosti? Samozřejmě první, na co jsem se zaměřil, je rychlost ostření i snímání. Je to téma technické i fotografické. Podívejte se na náhledy deseti fotek. První byla pořízena v čase14:58:53, dalších osm v 14:58:54 a zbývající tři o vteřinu později. Ve specifikacích má Canon 7D Mk II psáno, že fotí 10 fps, tady to vychází na 8 fps. Na tom mi momentálně zas tak moc nesejde. Zajímá mě obrazový obsah. Sousední záběry byly pořízeny s odstupem dvanácti setin vteřiny. To je doba tak krátká, že málo kdo z nás dokáže nějak rozumně reagovat. A přitom ty sousední fotky jsou zásadně rozdílné:


Gari vypadá, jakoby vyčmuchala myš.


Zahlédla něco v dálce?


Teď se vymrštila, tahle fotka se mi líbí nejvíc.


Letí vzduchem, ale už přece jen trochu dopadá na přední tlapy.


O dvanáct setin vteřiny se tváří, jako by jí uletěly včely.


A tak dále, mohl bych komentovat každou z těch fotek – přičemž tyto tři byly pořízeny v rozmezí méně než jedné vteřiny.

Už jsem tu psal, že Panasonic chystá 8K fotografování – půjde o video s frekvencí 30 oken za vteřinu s třicetimegovým rozlišením. Ono už 4K video dělá divy v režimu foto snímání – ještě jsem neměl příležitost to vyzkoušet, ale moc se na to těším. Když totiž prozkoumáme i fotky z mé série, přece jen cítíme, že by měly existovat nějaké mezi – snímky, na kterých by se dynamika psího běhu vystihla ještě lépe. Tuším, že mezi 3. a 4. snímkem na naší ukázce by měl být TEN Pravý.

Samozřejmě, Gari takhle běhá pořád a nezbývá než to zkoušet pořád dokola a nakonec se člověk výsledné fotky domůže:


Samozřejmě že výsledky se lepší se zkušeností – je to jako ve střelbě na pohyblivé cíle, spoušť se tiskne ještě dřív, než ten správný moment nastane. K dokonalosti dovedou tento způsob sportovní fotografové. Ti dokázali zachytit správný okamžik dávno před objevem sériového focení.

Závěr:
Sériové focení není záruka, že vystihneme ideální okamžik. Nicméně čím vyšší je rychlost série, tím roste pravděpodobnost, že se fotka zdaří. Pět snímků za vteřinu je spodní hranice, sedm je mnohem lepší. Až bude plně zavedeno 4K a později 8K focení, častěji uvidíme udivující snímky skvělých vystižených okamžiků. Pak nám to zevšední a budeme to pokládat za samozřejmost, jako dnes bereme za samozřejmé, že jsou fotky správně exponované a barevné.

Canon EOS 7D Mk II je skvělá rychloběžka, jak zjišťuji už po první vycházce. Zkoumání pokračuje a test je na pořadí dne.