Site icon Digineff

Seriál o klonovacím razítku – 1. díl

Klonovací razítko patří k základním editačním nástrojům a nabízí ho každý editor, který stojí aspoň za něco. Jistě ho používáte také, nicméně asi nebude škodit, když si pár věcí připomeneme.
K čemu to je

Klonovací razítko patří k základním editačním nástrojům a nabízí ho každý editor, který stojí aspoň za něco. Jistě ho používáte také, nicméně asi nebude škodit, když si pár věcí připomeneme.
K čemu to je
Klonovací razítko je nástroj, kterým přeneseme kresbu z jedné části obrázku na druhou. Nejčastěji se používá při retušování. Klonovacím razítkem dokážeme nežádoucí prvky z obrázku odstranit. Ukážeme si to na tomto obrázku. Vypálený flek na trávníku, ano, to zná asi každý majitel zahrady a feny (pejskové učurají k smrti keříky, fenky likvidují trávník, to je dělba práce).



Toto je základní nastavení klonovacího razítka v editoru Zoner Photo Studia X. Ty parametry se ale nastavují navlas stejné i kdekoli jinde.



Řekli jsme, že razítko přenese něco někam jinam. Zde nastavujeme, jak se co bude přenášet. Vždy jde o kruhovou oblast. Zde tedy definujeme vlastnosti té oblasti.

Teď si ukážeme, k čemu to všechno je.
Po aktivaci nástroje Klonovací razítko se mi změní ikonka kurzoru. Teď jsme ve fázi vyhledávání zdrojové oblasti:



Jakmile ale stisknu klávesu Ctrl, ikonka se změní na symbol Zdroj. To mi signalizuje, že už jsem volil, odsud že se bude kresba přenášet.



Začneme přenášet. Míra rozmazání je zásadně důležitá pro výsledek. Tady jsou tři stopy klonovacího razítka, 0%, 50% a 100% rozmazání.



Ještě výrazněji se to projeví, když při přenosu táhneme a uděláme táhlou stopu.



Je zřejmé, že 0% zanechalo markantní okraj a že jaksi nejlépe se vtulilo 100% rozmazání. Když ale obrázek prohlédneme pozorněji, uvidíme, že při 100% rozmazání klonovacího razítka dostaneme do textury trávníku jakési rozmatlaniny. Tohle je třeba odladit případ od případu – není žádné ideální nastavení takto a ne jinak to musí být. Když retušujeme objekty s jasnou zřetelnou kresbou, jako je trávník, doporučuji začít na cca 30% rozmazání – samozřejmě závisí i na velikosti razítka. Naopak 100% rozmazání – jak si ukážeme příště – je výhodné při retušování oblohy – skvrny na čipu, dráty a podobné nežádoucí jevy.

Na posledním obrázku vidíme výsledek, na proklik máte původní velikost. Nějaké stopy vždycky zůstanou, jde jen o to, aby nebily do očí. Zkuste si původní obrázek vyretušovat, příště si ukážeme další triky a postupy.



Exit mobile version