Nezařazené

Selfie, fenomen a technika

Až do posledních Oscarů jsme se všichni fotili na dlouhou ruku a nikdo jsme si s tím nelámali hlavu. Pak přišla Ellen DeGeneres, hbitě odložila iPhona a popadla Samsunga a uspořádala společnou fotku na dlouhou ruku, kterou fyzicky vyfotil Bradley Cooper. Fotka byla retweetovaná k dnešnímu dni 3,3 milionkrát.  A zrodil se fenomen!

Předmětná selfie z Oscarů vznikala takto:

 


Dopadla takto:

Až do posledních Oscarů jsme se všichni fotili na dlouhou ruku a nikdo jsme si s tím nelámali hlavu. Pak přišla Ellen DeGeneres, hbitě odložila iPhona a popadla Samsunga a uspořádala společnou fotku na dlouhou ruku, kterou fyzicky vyfotil Bradley Cooper. Fotka byla retweetovaná k dnešnímu dni 3,3 milionkrát.  A zrodil se fenomen!

Předmětná selfie z Oscarů vznikala takto:

 


Dopadla takto:


Později se objevilo podezření, že je to všechno promo pro Samsunga, protože DeGeneres používá iPhona a ne Samsunga. Navíc mám trochu podezření, že jde o trochu spec Galaxy 4, ten úhel záběru mi přijde širší než odpovídá šířce záběru smartphonu, ještě se o tom zmíním více. Ale ani to na věci nic nemění, pozornost publika jest zvířena.

Včera mě navštívila Bára Divišová z Novy a natočili jsme povídáno o selfies pro nedělní Střepiny. Což mě přimělo se nad věcí trochu zadumat. Bára položila nasnadě ležící otázku? Co je to selfie a jak se liší od obyčejného autoportrétu? Jednou na to někdo udělá doktorát a dostane grant z Evropské unie, aby o tom mohl napsat třísetstránkový elaborát, nicméně si dovolím odhad definice: správná selfie musí být na dlouhou ruku. Takže jsme s Bárou udělali double selfie, ona svým a já mým iPhonem. Toto je moje verze:


Shodou okolností jsem vyfotil focení superselfie před týdnem v Sienně v Toskánsku. Je to naprosto čistokrevná superselfie:


Ovšem tato metoda, jak jsem ji zachytil ve Florencii, je z hlediska metodologického sporná. Borec odpaluje foťák spárovaným mobilem přes wifinu.


Je to selfie? Ve zmíněné třistastránkové práci to bude na jednu, možná dvě kapitoly. Já myslím, že to čistá selfie není, je to vlastně fotka ze stativu (monopod v ruce) a dálková spoušť, myslím že ten přímý dotyk ruky tam musí být znát. Musí to zkrátka být ruční práce… Musí na to být mobil? Další kapitola do doktorské práce. Podle mě nikoli. Ve výhodě budou majitelé foťáků s displejem vyklopitelným nebo přetočitelným o 180 stupňů. Samsung dělal v roce 2009 přístroje s druhým displejem na přední stěně, modely ST550 A ST500 S, ale nějak se to nechytlo.

 

Mám nějakou radu? Jednu ano, a to zásadní: zkuste se při selfie dívat do objektivu a ne na displej. Všimněte si na „Oscar selfie“, že se všichni dívají stranou. To proto, že sledují sami sebe na displeji Galaxy 4. Tento model má zadní fotoaparát třináctimegový, ovšem přední fotoaparát je jen 2 Mpx. Na záznamu je jasně vidět, že se to fotilo předním fotoaparátem, tedy měla by to být dvoumegová fotka. Na dvě mega je to sakra dobrá kvalita!

Navíc ten úhel záběru je opravdu luxusní. Odhaduji to na 90 stupňů a to odpovídá ekvivalentu cca 20 mm pro kinofilmový fotoaparát. Galaxy 4 nemám, zkoušel jsem přední fotoaparát svého iPhona 4S a toto je výsledek, když jsem chtěl vyfotit sebe a tři děti od pěti do deseti let zvící… Úhel záběru s bídou 45 stupňů. A Cooperovi se tam vešlo  jedenáct a půl dospělých lidí, to by musel mít dvoumetrové ruce! I ta kvalita obrazu odpovídá dvěma mega na mobilu.

No, originál oscarové selfie jsme neviděli, takže jsme odkázáni na dohady. Myslím ale, že takhle důkladná improvizace si možná zasloužila od Samsunga nějakou hardwarovou podporu, třeba v přehození fotoaparátu a menším zásahem do objektivu… Možná dokonce, že jsem naivní. Spíš šlo o naprostý Samsung Galaxy 4 speciál postavený pro tuto příležitost. Pro Samsung to byla reklama, s neodhadnutelnou hodnotou. Třeba se dočkáme oscarové edice Samsungu Galaxy 4. Tahle selfie byla dokonale připravená i po režijní stránce. Jakoby spontánně se před objektiv nakupil přesný počet osob, jaký se vešel do záběru Samsungova speciálu. No a protože Bradley Cooperovi ujela ruka, Jared Leto, co je vlevo, se do záběru nevešel a naopak vpravo je drobátko nevyužitého prostoru. Jared Leto určitě Coopera masivně nenávidí. Tolik moje spekulace. A ještě něco: na fotku má autorské právo Cooper a ne Ellen DeGeneres, která to vymyslela, pokud ovšem to nevymysleli scénáristé oscarové show, což mi připadá pravděpodobnější. I když… Ellen DeGeneres se na videu chystala fotit na výšku a během předávání Oscarů fotila selfies na výšku. Další téma k přemýšlení!

Čert to vem. Každopádně se při selfie dívejte do objektivu a ne na displej. Tak jsem si udělal selfie autoportrét před pár lety, pravda, zrcadlovkou a 16 mm objektivem na full frame, žádným mobilem. A že mi to sluší, že?


To povídání s Bárou bude ve Střepinách v neděli, po neděli dám link na archiv. Abyste se měli od čeho odpíchnout, pokud to budete někdy vy, kdo na téma selfie budete dělat doktorskou práci.

 

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: