Ta písmenka jsou důležitá. Radost máme z AF, to je autofokus. Není to tak dávno, kdy Samyang vyráběl jen ručně ostřené objektivy. Sony FE znamená, že je určen pro bezzrcadlovky Sony, nikoli pro zrcadlovky a přístroje s polopropustným zrcadlem. Hodí se tedy jak k řadě APS-C přístrojů (NEX a teď už 6000 a následující), tak pro plnoformátové alpha 7/9. Doplňuje řadu již existujících Samyang objektivů 14/2.8 – 24/2.8 – 35/2.8 a 45/1.8. Na té čtrnáctce jsem tu nedávno prezentoval hyperfokální vzdálenost.
Velkou výhodou je malá váha – holý objektiv bez sluneční clony váží jen 145 gramů. Což je unikum, ony tyhle širokáče rády váží jak pytel prosa, moje manuálně ostřená patnáctka Voigtländer váží dvakrát tolik – bez autofokusu! Dlouhý je 61 mm a široký 64 mm. Má devět členů v osmi skupinách, tři čočky má asférické, tři s nízkým rozptylem a 2 s vysokým indexem lomu. To naznačuje, že by měl mít vychytané optické vady. Clona je sedmilamelová, ovšem tyto širokáče nemívají medový bokeh jako hlavní přednost. Ostří od 25 cm, Motor je lineární a průměr závitu na filtr je 58 mm. A co je skutečně bomba, to je cena 9700 Kč. Samyang tradičně nabízel výtečný poměr ceny proti výkonu, ovšem tohle je fakt unikum.
To vede k zamyšlení. Problém objektivů této třídy je v tom, že jsou určené hlavně pro plnoformáty. Konec konců, i tenhle prokáže svoje schopnosti ultraširokáče s úhlem závěru 100 stupňů na Sony sedmičkách. Pro APS-C musíme počítat s cropem 1,5x, takže v tomto případě bude mít úhel záběru odpovídající ohnisku 18 x 1,5= cca 28 mm. Úhel záběru bude užší, cca 75 stupňů, ale to je pořád pěkně široký úhel. Pro přiblížení, zhruba odpovídá záběru dnešních mobilů. Tenhle objektiv tedy může posloužit jako malý, lehký, precizní základní objektiv pro APS-C Sony přístroje. Všimněme si, že setové, tedy základní objektivy dodávané k většině fotoaparátů, APS-C také mají rozsah ohniska od 18 mm, obvykle je to 18 – 55 mm. Takže tento objektiv dává smysl pro oba formáty, jak FF, tak APS-C.