Nezařazené

Samsung WB750 (recenze)

Kompaktní ultrazoom s 18násobným rozsahem je ukázka současného stavu přístrojů této kategorie. Koncem listopadu jsem tu srovnával čtyři přístroje, mimo jiné i Samsung MV800. Tento přístroj míří výš. Jeho zcela nový, zpětně osvětlovaný stabilizovaný snímač CMOS (znamená to, že řídící obvody jsou POD citlivou vrstvou a ne nad ní, jak je to u tradičních CMOS snímačů – předchozí model měl CCD) má rozumných 12.5 megapixelů (oproti minulému modelu se šlo dolů, velmi chválím) a je velký 6.17 x 4.55 mm (úhlopříčka kategorie 1 / 2.3´´. Citlivost má mezi 100 a 3200 ISO. Objektiv Schneider-Kreuznach má rozsah odpovídající 24 – 432 mm. Ostření je na principu vyhodnocení kontrastu. Pevný LCD má 3palcovou úhlopříčku a má 460 tisíc pixelů. Rozsah závěrky je od 8 sec do 1/2000, expoziční režimy jsou jak automatické, tak i ručně ovladatelné (PASM). Video ve formátu MPEG4 má HD kvalitu – 1920×1080 bodů. Zapisuje na karty SD, výstupy jsou USB 2.0 a HDMI. Aku je Lithium-ion SLB-10A , přístroj i s baterkou váží 193 g a měří 105 x 59 x 25 mm .


Je to solidně koncipovaný a střízlivě designovaný ultrazoom. Přesto je na špici vývoje – od tak štíhlého těla by málokdo čekal 18násobný zoom! Nepoutá na sebe pozornost výstřelky. Vše je tu účelně rozmístěno, vše najdete tam, kde byste to hledali. Rozměry jsou kapesní, rozumí si s rozměry lidské ruky. Váha je příjemná, máte pocit, že něco držíte v ruce, ale nerve vám to kapsu. Na první pohled je to univerzální foťák pro nenáročné běžné použití. V tiskové zprávě ho Samsung charakterizuje jako ideálního společníka na cestách. Je schopen pracovat v plně automatickém režimu, avšak nabízí i řadu zábavných vychytávek a funkcí.

Ovládání a menu
Na jeho horní stěně najdeme vypínač, kruhový volič a spoušť s ovládáním zoomu. Na kruhovém voliči je především SmartAuto – plný automat, který je skutečně schopen řešit většinu fotografických situací. Nelze ale ovládat nic, jen velikost snímku. Pootočením ve směru hodinových ručiček dojdeme nejdřív k režimu Program. Jakmile to uděláte, musíte věnovat pozornost tlačítku Fn vpravo dole na zadní stěně. To je vstup do funkčního menu, kde volíte často ovládané parametry, expoziční kompenzaci, ISO a WB. Vychází to z konceptu. Tento přístroj je pro lidi, kteří možná ani nikdy nebudou chtít nic z toho měnit. Přístroje pro zkoumavější typ uživatelů mívají tyto funkce přístupné jaksi přímo, ovládacími prvky na povrchu přístroje. Nicméně zde najdeme i takzvané filtry – to jsou všelijaké ty legracové režimy, jako je starý film, rybí oko a podobné. Zde se nastavuje i typ ostření a měření expozice.


Dalším posunem se dostaneme na A-S-M, tedy k prioritě clony nebo času anebo ručního nastavení expozice. Zde je třeba spolupracovat s rollerem, tedy kruhovým ovládacím prvkem, který je integrovaný se čtyřsměrným voličem na zadní stěně. Ovládání je tu trochu neobvyklé, ale nikoli nelogické. Poté přijde na řadu duální stabilizace, tedy navýšení ISO k současně zapnuté mechanické stabilizaci čipu. Významné jsou scény, kde využijeme velmi dobře fungující HDR (vyrovnání jasů složením různých expozic), nicméně jsou zde i tradiční scénické předvolby, jako je západ slunce (zvýraznění efektu červeného světla), sníh (nastavení korekce exposice do plusu), protisvětlo (automatické spuštění blesku). Režimů je celkem šestnáct.Další položkou je Panorama, zde je možno volit běžné živé panorama (pohybujeme přístrojem a vznikne složenina) anebo panoramatické zachycení pohybu – sledujeme pohyblivý objekt. Vznikne panorama 1792 x 592 bodů. To je síla i slabost celé věci – kdybychom takto nasekali 10 plnohodnotných snímků, vyrobíme totéž, ale bude to fotka, kterou můžeme zvětšit na rozměr stěny v nádražní čekárně (s trochou přehánění).


Poslední dvě položky jsou kreativní video a video. Omlouvám se videistům, ale držím se svého kopyta, video nedělám, ani nemám televizi, takže nemohu sloužit.

Menu
Menu je netradičně rozvrženo do pěti částí. První je foto, druhé video. Pak je zvuk, tedy nastavení pípání, hluku závěrky a podobně. Bývá to v setupu, zde je to samostatná položka. Následuje fakticky nastavení displeje, od nastavení nápovědy, mřížky, až po jas displeje a délku náhledu. Také to bývá v setupu. Nakonec je obvyklý setup. To vysunutí zvuku a displeje je zajímavé, asi u Samsungů zjistili, že lidi přístup na zvuk a displej potřebují a nedovedou ho najít, tak jim ho vysunuli do popředí. Už zmíněné Fn menu je ale pro běžný provoz dostatečné a není tedy třeba se velkým menu moc trápit.

Jak se s ním fotí
Je to kompakt, na to je třeba dávat důraz při posuzování takového přístroje. Navíc, je to kompakt bez ambice stát se digitální leikou. Startuje svižně do 2 sec. Především je třeba hodnotit SmartAuto, to je režim, ve kterém asi bude nejvíc klientů fotografovat. Autofokus je tu za dobrého osvětlení svižný a automatická analýza bílé rozumná. Fotky zpracovává také celkem rychle, trvá mu to cca 1,2 sec., pokud fotíme bez vychytaných filtrů. Schopnost ostřit samozřejmě klesá s hladinou osvětlení, nicméně mějme pořád na paměti, že jde o kompakt a nelze na něj klást měřítka profi přístroje. Nicméně si autofokus vede podivuhodně dobře při sériovém focení, kdy přístroj snímá rychlostí 10 snímků za vteřinu a autofokus se poctivě snaží udržet rovinu ostrosti a podivuhodně se mu to daří. Přitom si připomeňme, že ještě nedávno byla meta 10 fps známkou vysoce profesionální kvality fotoaparátu. S ostrostí souvisí i stabilizace, i ta je velice výkonná a i při ohnisku odpovídajícímu 423 mm je výsledek při 1/10 sec uspokojivý.


Objektiv s osmnáctinásobným rozsahem zoomu nemůže uspokojit maximální nároky. Dosti na tom, že jeho soudkovitá vada je při krátkém ohnisku minimální, opravdu klobouk dolů. Kresba je spíše měkčí, ale těžko se posuzuje, protože do hry vstupuje masivní úprava obrazu při převodu do JPEG. Redukce šumu při vysokém ISO vede ke značné ztrátě kresby a nelze ji vypnout. V tom se výsledek podobá výsledku mobilu.

Shrnutí
Je to příjemný, snadno obsluhovatelný fotoaparát na hraní. Jakmile někdo nechce tisknout fotky velikosti větší než A4, případně si naopak chce fotky jenom prohlížet na iPadu nebo promítat na stěnu, nemá nad čím si lámat hlavu. Je to veselý společník na cestách, jak napsali v té tiskové zprávě. Samsung tradičně dbá na zábavnou stránku věci a tento přístroj skrývá mnohá potěšení. Vytýkám mu jenom absenci výklopného displeje, ale ten by asi posunul cenu do vyšší kategorie. Občas nechce ostřit, s tím je třeba se smířit a počkat, až dostane lepší náladu a ostřit začne. V čistě zábavní amatérské třídě drží laťku hodně vysoko, především díky softwarovým vymoženostem, jako je plynulé panorama a HDR.
Závěrem bych se rád zmínil o funkci, která mě nadchla, ač ne-videistu a ne-majitele TV. Jde o Dual Capture, kdy je možné snímat video (stisknutím spouště videa) a simultánně snímat fotky v plném rozlišení. Je to velmi zajímavá a zábavná funkce tohoto přístroje.

Podstatný je poměr cena – výkon. Přístroj stojí do 6 tisíc (prosinec 2011). Ve srovnání s kokurencí je to jistě rozumná cena.


Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Samsung WB750 ?
 

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12

 

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: