Site icon Digineff

Rollei Carbon Gamma

Název nového cestovního stativu jsem brutálně zkrátil, v plném znění je to Rollei Solid Carbon Tripod Gamma. Podstatný údaj je carbon, ano, je to stoprocentě karbonový stativ německé výroby. Už jsem tu o něm uvedl tiskovou zprávu a teď nastala ta chvíle ho vyzkoušet.

Název nového cestovního stativu jsem brutálně zkrátil, v plném znění je to Rollei Solid Carbon Tripod Gamma. Podstatný údaj je carbon, ano, je to stoprocentě karbonový stativ německé výroby. Už jsem tu o něm uvedl tiskovou zprávu a teď nastala ta chvíle ho vyzkoušet.


Jde o stativ s nohama z osmivrstveného karbonu. Nohy mají tři sekce, s rychloupínači (připomenu, že jsou běžné dva způsoby aretace teleskopických noh, rychloupínače na principu utažení závitu a zaklapávací; výhoda rychloupínačů je v rychlosti a snadnosti obsluhy). Ty u levnějších stativů bývají zdrojem mrzutostí, tento stativ je ve vyšší cenové kategorii a lze na rychloupínače spolehnout. Jsou utěsněné (to je životně důležité) – takže zrnka písku, neřku-li slaná možská voda se nedostanou k teflonovým miskám, jež se šroubováním uvolňují a utahují.


Jedna z nohou je pokryta měkkým potahem, aby bylo možno stativ přenášet i ve vedru. Nohy jsou upevněné v kovovém modulu, který je velmi pevný – díky imbusovému šroubu lze tuhost regulovat (viz fotku) .


Je zde vtipně řešená aretace, takže nohu lze nastavit i do jiné polohy – to se velmi hodí v členitém terénu. Na další ukázce je příklad takového vyosení. Ta aretace je skutečně důmyslná, rozumějte blbovzdorná v tom smyslu, že jakmile zobáček zaklapne, nemůže se samovolně uvolnit.


Stativ má středovou tyč, lze na ni připevnit stativovou hlavu dle vlastní volby, kolečko slouží k utažení: to je velmi důležité, protože hlava se ráda uvolňuje, vaklá, fotograf si toho nevšimne a pak je stativ jaksi na dvě věci.


Stativovou tyč lze vysunout a zastrčit obráceně – to se s výhodou používá v makrofotografii. Ve složeném stavu měří stativ 47,5cm a váží 1 350g a díky brašně, která je součásti balení, se tak snadno přenáší. Nicméně zde mám poznámku – do brašny se stativ vejde bez stativové hlavy a to její použitelnost značně zpochybňuje – pak je lépe si obstarat popruh a přenášet kompletní zařízení bez brašny.

Otázka hlavy
Při zkouškách jsem používal kulovou stativovou hlavu Giottos MH5310, ta už není v prodeji, nicméně podobné se prodávají od tisícikoruny nahoru. A jsme u dilematu. Sám stativ má nosnost 16 kilo, ovšem malá hlava s váhou cca 250 g má nosnost 4 kg. Podle mě je to naprosto dostatečné. Lze koupit větší hlavu, ale pak ale se dostáváme do situace, kdy hlava je skoro tak těžká jako sám stativ a náklady vynaložené na karbonový stativ jaksi ztrácejí smysl. Rollei nabízí kulové hlavy, v prodeji má model T-5s za 2700 Kč, pak už se dostáváme cenově hodně vysoko.

Jak se s ním fotilo
Stativ je univerzální v tom smyslu, že ho kromě makro-sestavy (obrácená středová tyč) lze použít i jako monopod (vytáhne se středová tyč, odšroubuje noha s obalem a nápisem Rollei a sestaví se to dohromady). To je praktické – řekl bych – spíše teoreticky, protože montáž a demontáž není zcela snadná a na cestách na to není ani nálada, ani klid. Stativ sám osobě je velmi solidní. Pevnost vyzkoušíme jednoduchým experimentem – roztáhneme nohy na maximum, postavíme a pak popadneme jeho rám s lehké slitiny a zkusíme jím kroutit ze strany na stranu. Tenhle se nehne. Také s rychloupínači nebyly problémy. K jejich výhodám patří i to, že ve složeném stavu lze do dlaně uchopit všechny tři a uvolnit je najednou a pak při skládání stejně snadno utáhnout jediným pohybem.

Pevnost stativu jsem ověřil jednoduchým experimentem. Stativ jsem osadil Canonem 5D Mk III s nasazeným objektivem 100-400/4.5-5.6, to je dohromady skoro dva a půl kila.


Objektiv jsem vyzoomoval na 400 mm a poté exponoval, jednak na krátký čas, jednak v neutrálním filtrem Tiffen 0,9, jednak s ND 2000 GS filtrem z dílny Vladimíra Fučíka. Expozice vycházela s filtry na 1/15 sec a na 20 vteřin.


Ta patnáctina vteřiny se neprojevila žádnou neostrostí. Těch dvacet vteřin se trošku na výsledku podepsalo, nicméně výsledek je dobře použitelný. Pro srovnání jsem fotil opět na 20 vteřin, ale tentokrát s mnohem důkladnějším stativem Velbon Sherpa a velkou a těžkou trojcestnou hlavou Manfroto. To je na srovnávací fotce na dole vpravo. Výsledek je mírně lepší, ovšem stativ je i s hlavou o půl druhého kila těžší. Připomínám, že jde o extrémní zkoušku, která se v praxi moc vyskytovat nebude.

Shrnutí
Rollei Solid Carbon Tripod Gamma je karbonový stativ vyšší cenové i výkonnostní kategorie. Je prvnotřídně dílensky proveden, je lehký, univerzální a snadno ovladatelný. Jedinou vážnější výtku mám vůči brašně, která nepočítá s transportem s nasazenou stativovou hlavou. Viděl bych tento stativ jako výborný doplněk spíše lehkým fotoaparátům, zvláště pak bezzrcadlovkám. Je vhodný zejména na cesty a proto se k lehkým bezzrcadlovkám výborně hodí. Dovozce ho nabízí za devět tisíc korun. Je to hodně, ale viděl jsem už tolik levnějších stativů s rychloupínači zničenými po krátké používání pískem, abych se nad cenou pozastavoval. Závěrem dodávám tu zkušební fotku s dvacetivteřinovou expozicí:


Exit mobile version