Site icon Digineff

PerfectlyClear V3.5

Právě v době, kdy Lightroom se přestal prodávat jako samostatný produkt a můžete si ho jenom najmout, výtečný plugin PerfectlyClear je na trhu i jako samostatná aplikace, ale ovšem i jako plugin, za stejné (bohužel nemalé) peníze jako dřív, ale s podstatně vyšším výkonem.

Právě v době, kdy Lightroom se přestal prodávat jako samostatný produkt a můžete si ho jenom najmout, výtečný plugin PerfectlyClear je na trhu i jako samostatná aplikace, ale ovšem i jako plugin, za stejné (bohužel nemalé) peníze jako dřív, ale s podstatně vyšším výkonem.
Připomenu, že plugin neboli zásuvný modul znamená rozšíření funkce daného produktu. K Photoshopu se dodávají možná tisíce takových aplikací. Pokud jde o filtry s koncovkou *8bf, jsou k disposici i k jiným softům, jako například k Zoneru. Populární je soubor pluginů od někdejšího Nik Software. Plugin Perfectly Clear jsem tu už recenzoval několikrát, používal jsem verzi 2 a teď je verze 3.5. Nelze na ni z dvojky upgradovat, musel jsem si koupit soft znovu za 3600 Kč, instalace je povolená pro 4 mašiny. Což je solidní.

PC funguje jako samostatný soft i jako plugin Photoshopu. Samostatně umí otevírat RAW soubory, bohužel není dostatečně aktualizovaný, takže mi neuměl otevřít fotky ani z Canonu 6D Mk II, ani z Nikoho D850. Operativní tedy páni vývojáři nejsou. RAW konvertor je vcelku spartánský – prostě jen soubor otevře a pošle ho ke zpracování. To co následuje je totožné v pluginu jako v samostatném softu. Myslím si, že nemá moc velký smysl se tímto konvertorem trápit – pokud ovšem máte Photoshop a jeho Camera Raw. Žádný rychlý diblík to není. Jeho funkčnost si ukažme na příkladu. Tohle je fotka, jak vypadla z foťáku.



Je to pořízeno v Damarlandu v Namibii, v úžasné krajině, fascinující červenavým zabarvením skal a písku. Na první dobrou vyšla ta červená poněkud zasmušile. PerfectlyClear funguje tak, že vám nabídne presety, tedy předvolby a vy postupně zkoušíte, který bude odpovídat vaší představě.



V té verzi 2.0, jak jsem ji používal, to fungovalo tak, že bylo osm skupin presetů – Vylepšení, Živost, Krása, Krása+, Projasnit stíny, Barevnost a Krajina. To zůstalo – a je to sdruženo do kapitoly Perfectly Clear Essentials. V této výchozí sadě klepnete na preset – a v pravém sloupci od náhledového obrazu máte táhla, jimiž můžete ovlivňovat jednotlivé funkce.



Teď je možností neskonale víc. Máte sadu Expozice, Barva, Detail, Oči, Pleť, Životní styl a Krajina plus sadu nazvanou Looks, kde se dále dá ovlivňovat barevné ladění. V každé té sadě máte množství presetů, pod hlavičkou Pleť jich je sedmnáct! Opravdu je z čeho vybírat. V pravém sloupci pak jsou automaticky vygenerovaná nastavení, odpovídající zvolené předvolbě. Takhle tedy dopadl ten Damarland.



Má to háček.
Ve staré verzi bylo vcelku snadné se v presetu vrtat. Asi tím jak to zbytnělo je odezva na změnu nastavení v pravém sloupci hodně pomalá. Ověřil jsem si, že je lépe si opravdu dát práci a vybrat si odpovídající preset a nastavovat jen nejhořejší táhlo Strenght, tedy Síla – to je síla aplikování presetu. Takto jsem tedy stáhnul sílu presetu, který oživil fotku vraku auta v Damarlandu, ukázka nahoře.

Opravdu nelze říci, který z nich je nejlepší. Postupně si každý nějaké oblíbí, já mám rád Smartphone, v nápovědě píší, že je dobrý na fotky z mobilu, ale mě se osvědčil i na 24megové fotky z full frame zrcadlovky. příjemný tento plugin na mdlé fotky. Připusťme, že toto není příklad brilantní fotky – vidíte ji, jak vypadla z foťáku.



Takto si s ní poradil preset Smartphone:



Takto Dark Moody:



Hodně zajímavý mi přijde preset Tritone, najdeme ho mezi černobílými úpravami.



Shrnutí
Tendence vývoje softwaru určených k úpravě fotek zřetelně spěje k editaci přes presety, předvolby. Ono to bylo v jistém slova smyslu už dávno, vzpomeňme na Variace, bývalo to v Photoshopu, jestli chcete vědět, jak vypadal Digineff v roce 2005, je tam o tom článek.Ty presety jsou v podstatě totéž – coby variace to existuje v mobilech.

Fajnšmekr namítne, že je to sice pěkné, ale aplikuje se to na celou plochu obrazu. Navíc – pokud PerfectlyClear použijete jako plugin Photoshopu, aplikuje se na aktuálně používanou vrstvu, není tedy ohleduplný jako Nik, který udělá novou vrstvu. Nezbývá než tedy před aplikací PerfectlyClear si novou vrstvu udělat a tu pak buď akceptovat, nebo zavrhnout, nebo aplikovat částečně skrze masku nebo prolnutím nebo jinak. Vynalézavosti se meze nekladou. Každopádně je ale tenhle PerfectlyClear hodný pozornost. Už na staré verzi jsem se přesvědčil, že sice jsem obrázek upravil, ale když jsem ho přelízl perfekťákem, tak byl čuť čuť lepší. A na závěr ukázka presetu Pleť, jedna z těch sedmnácti, čert ví, která.



Exit mobile version