Nezařazené

Olympus SP-100EE

Je to vcelku nenáročný ultrazoom a tím pádem nespadá do okruhu našeho zájmu, ale má technickou vymoženost, která stojí za pozornost: Dotsight, bodový zaměřovač. A ten funguje!

Je to vcelku nenáročný ultrazoom a tím pádem nespadá do okruhu našeho zájmu, ale má technickou vymoženost, která stojí za pozornost: Dotsight, bodový zaměřovač. A ten funguje!


Jaký je a komu je určen
Je to velmi jednoduchý přístroj, stojí 11 tisíc, ovšem jeho parametry jsou zajímavé. Má padesátinásobný stabilizovaný optický zoom s rozsahem ekv. 24 – 1200 mm, tedy od širokáče po ultra – teleobjektiv. Světelnost je velmi slušná, 2.9- 6.5. Čip je BSI-CMOS velký 1 / 2.3 palce. Objektiv ostří od 1 cm, citlivost je od 125 do 6400 ISO. Displej je pevný nedotykový 3palcový, hledáček elektronický 920 tisíc pixelů. Zapisuje na SD karty, velký je 121 x 91 x 133 , váží 589 g .


Jde o standardní, amatérský fotoaparát, určený k nenáročnému použití v tom smyslu, že se od obrazového výsledku nedají čekat zázraky. Čip je maličký a délka ohniska 1200 mm je doslova šílená. Nicméně dovedu si představit, že pro účely dokumentační může tento přístroj posloužit velmi dobře. Ono takové osmikilo se světelností 5.6 (to je jen o 1/ 3 EV větší světelnost, než jakou má na 1200 mm tento objektiv!!) stojí 360 tisíc a kdyby měly být výsledky stejné, tak by to kupoval jen šílenec…

Takže milá fotodokumentace ptáčků v krmítku, nebo přelétajících ultralightů, zkrátka čehokoli, co je jinak mimo dosah, to je v referátu tohoto fotoaparátu.

Bodový zaměřovač
Odvěký problém objektivů s šíleně dlouhým ohniskem je neohrabanost při focení. Vidíte nad sebou kroužit poštolku, vyzoomujete a než ji najdete, potvora odletí. Tady jediným stiskem odklopíte bodový zaměřovač:


On tedy není absolutně přesný, ale je dostatečně přesný na to, abyste i při ohnisku 1200 mm vzdálený objekt snadno našli. To je bezpochyby obrovská výhoda tohoto přístroje. Olympus v podstatě přestal běžné kompakty dělat, vyrábí jen vyšší třídu a speciály, jako je řada Tough a Stylus, nicméně řadu SP ještě zcela nevypustil a tahle 100EE je poměrně novinka. Neznám záměry Olympusu a netuším tedy, zda je to průzkum zájmu uživatelů a zda se hledáček objeví u lépe vybaveného modelu. Řekl bych, že je to tak dobrá věc, že by si vychytanější fotoaparát kolem sebe zasloužila. Na př. foťák s wifinou – tyhle fotky jsou pro Facebook svou kvalitou jak ušité a bylo by přece pěkné ulovil v lese ptáčka a hned se přes smartfon pochlubit kamarádům! Já ptáčka jukajícího přes střechu taky dal na digineffí Facebook…

Ukázky:

 

5 6
7 8
9 10
11 12

 

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: