Site icon Digineff

Olympus OM-D E-M5

Musím se přiznat k něžným vztahům k téhle modelové řadě. Původní OM-D E-M5 z roku 2012 mi dlouho věrně sloužilo, procestovalo se mnou půl světa a ještě dnes slouží v hloubi rodiny. Po právu dostalo zlatou medaili na Dpreview v roce 2012. O tři roky později následovala dvojka stejně úspěšná a nepochybuji, že vavříny neminou ani tuto třetí inkarnaci.

Přichází čtyři roky po dvojce. Rozlišení tohoto plně utěsněného MFT přístroje (Micro Four Thirds – formát čipu 17,4 x 13 mm, zhruba polovina APS-C nebo čtvrtina plnoformátu kinofilmu) s crop faktorem 2x (fyzické ohnisko objektivu dlužno násobit dvěma, abychom získali představu o úhlu záběru, takže např. 24 mm fyzických je zde 50 mm ekvivalentních a úhel záběru je cca 45 stupňů) stouplo na 20 megapixelů, ale to asi nebude ta hlavní přednost, dosavadních šestnáct bohatě stačilo. Přístroj má pětiosou stabilizaci, která utáhne spolu se speciálními objektivy neuvěřitelných 6,5 EV. Elektronický hledáček má 2,4 mega, rozsah závěrky je od 60 sec do 1/8000 sec, elektronická závěrka až 1/32000 sec. Synchronizace blesku je při 1/250 sec, rychlost série až 30 fps, deset oken za vteřinu zvládá s průběžným autofokusem. Video má až 4 K, lze připojit mikrofon, sluchátka nikoli. Přístroj má plnou wi-fi a BT konektivitu. Baterka vydrží 310 snímků (nabíjení i přes USB) , přístroj váží 414 g a měří 125 x 85 x 50 mm.

Tabulkově se tedy moc neliší od předchůdce z roku 2015.Nicméně byl hodně upraven, hlavně jeho horní stěna, ve smyslu ergonomie, změny vidíte na obrázku v záhlaví. Co je ale podstatné je to, že přebírá mnohé funkce špičkového E-M1 Mk II. V praxi je skvělá funkce Pro Capture, to je olympusí specialita, je v ní průkopníkem s dvacetiletou zkušeností. Jde o to, že zaznamenává do dočasné paměti sérii snímků, postupně přidává a ubírá a až po stisku spouště zapíše na kartu až 14 doposud nasnímaných snímků. Touto metodou se dobereme absolutně přesného záběru – s jedničkou jsme zkoušeli trik s průstřelem balónku šípem. Zde je schema, jak to funguje:

Vylepšen byl i sledovací algoritmus autofokusu, kdy systém se drží většího množství vybraných bodů:


K lepší ovladatelnosti přispívá i vymezovač oblasti ostření – a také výklopný (a přetáčecí) displej, který poslouží i jak touchpad k definování AF bodu.

Přístroj bude stát 31 tisíc, lze získat i zajímavé slevy. Výkonově se hodně blíží E-M1 Mk II, který však stojí 45 tisíc. Díky odolnosti a rychlosti jistě bude vyhledávaný fotografy volné přírody, k těmto účelům je v podstatě ideální, zvláště proto, že jsou k němu k disposici výtečné objektivy – mnohem menší a lehčí, než optika pro větší formáty.

Exit mobile version