Site icon Digineff

Olympus končí prodej v Jižní Koreji

 

Je to další znepokojivá zpráva poté, kdy vedení Olympusu bylo nuceno popřít zvěsti, že opouští výrobu fotografické techniky. Psalo se dokonce, že Olympus předá své vývojáře a některá zařízení Samsungu nebo Sony. Toto tedy Olympus popřel, ovšem poměrně zvláštním způsobem, umožňující rozporné výklady. Nejnovější zpráva vyšla v Korea Times. Vychází z oficiálního prohlášení korejského zastoupení Olympusu, že k 30. červnu Olympus zavírá svoji značkovou prodejnu v jižním Soulu a k témuž dni uzavře svůj korejský e-shop. Bude však držet značkový servis až do 31. března 2026. Vysvětlení prosté – obchody prudce klesly a je „téměř nemožné pokračovat v byznysu se ziskem“. Podle statistiky zveřejněné CIPA v dubnu dosáhly v celé Asii březnové prodeje jen 39,8% výsledků z března 2019. Celosvětově to je 47,8%, přičemž bezzrcadlovky na tom jsou lépe než zrcadlovky.

Zpráva to rozhodně není povzbudivá, a starosti o osud Olympusu jako výrobce fototechniky jsou oprávněné. Přitom v poslední době přišel se třemi skvělými modely, letos to byl OM-D EM1 Mk III, loni OM-D E-M1X a skvělý model střední třídy OM-D E-M5 Mk III. V souvislosti s uzavřením korejského zastoupení se znovu vyrojily komentáře zpochybňující smysl formátu MFT. Komentáře chápu, ale hluboce s nimi nesouhlasím. Já mám pochyby o smyslu formátu APS-C, pokud ovšem se výrobce nevěnuje jemu a nekoketuje s plnoformátem 24×36. A to je případ Fujifilmu. Formát MFT nabízí skvělou obrazovou kvalitu a malé rozměry a váhu, což se projeví hlavně v optice.

Pokud Oly jako fotovýrobce zanikne, vlajku MFT bude dál držet Panasonic. Přijde ovšem o konkurenta, a jak známo, konkurenční tlak je to, z čeho nakonec profituje veřejnost.

 

Exit mobile version