Nezařazené

Olympus E3 (info)


V zcela novém kabátě a s novým obsahem přichází na trh profi verze řady jednookých zrcadlovek Olympus, taktéž příslušník rodiny 4/3 palce. Jde o naprostou novinku, takže je třeba se zatím spokojit s oficiální tiskovou informací – naštěstí velmi obsáhlou.

TISKOVÁ INFORMACE

E-3 je profesionální pracovní nástroj, který vydrží libovolné zadání a plně uspokojí vysoké nároky, kladené na něj profesionálními fotografy.

S pokročilým systémem automatického zaostřování a novými objektivy ZUIKO DIGITAL SWD (Supersonic Wave Drive), dosahuje E-3 nejrychlejších* zaostřovacích časů na světě. Díky extrémně vysokým rychlostem závěrky – až 1/8000 sek. a sekvenci až 5 snímků za sekundu v plném

 
 
Přístroj je zachycen s přídavným zdrojem (batery pack) a vyklopeným a přetočeným LCD displejem.


rozlišení v RAW formátu (tak dokáže v řadě pořídit až 19 snímků), je z E-3 unikátní nástroj, který je schopen zachytit jakoukoli situaci.

Pro dosažení nejlepší obrazové kvality za různých situací, je E-3 vybavena výkonným stabilizátorem obrazu, který je schopen kompenzovat vůči otřesům fotoaparátu až do 5EV stupňů. To vše je doplněno o 10ti megapixelový vysokorychlostní senzor Live MOS

a obrazový procesor Olympus TruePic III. Ve spojení s digitálními objektivy OLYMPUS ZUIKO DIGITAL, které jsou vyrobeny na míru digitálním zrcadlovkám, tak lze dosáhnout jen těch nejlepších výsledků.

Funkce živého náhledu (Live View) nabízí fotografům jedinečnou možnost volby a svobody při kompozici záběru: ať už je potřeba zvolit záběr nad hlavou, od země, či je jen potřeba udržovat vizuální kontakt s fotografovanou osobou, vždy je přitom možno použít živého náhledu na rozměrné 6.4cm výklopné HyperCrystal LCD obrazovce, která kromě jiného dokáže živě zobrazit expoziční změny při korekci expozice, nebo změnu v nastavení bílé.

Vedle živého náhledu, mohou fotografové využít také profesionálního pokrytí hledáčku, které je celých 100%. A protože je E-3 vybavena nejefektivnějším antiprachovým filtrem (Supersonic Wave Filter), mohou se fotografové plně soustředit na záběr, aniž by se museli strachovat, že jejich snímky budou znehodnoceny prachovými artefakty. Spolehlivost a odolnost přístroje je dále umocněna voděvzdorným tělem a také většinou odolných objektivů řady E-Systém. Navíc lze spoléhat na extrémně vysokou životnost závěrky, která je 150.000 cyklů.

Olympu E-3 se objeví na pultech prodejen na konci listopadu 2007.

Špičkový obrazový výkon

E-3 disponuje nejrychlejším* zaostřovacím systémem na světě. Nejvyšších rychlostí dosahuje systém ve spojení s objektivy Olympus SWD: AF systém je založen na plně křížovém vysokorychlostním 11ti bodovém AF snímači s horizontální i vertikální řadou senzorů, které celkem dávají 44 různých datových údajů, ze kterých je vypočítáno přesné zaostření. Navíc je využita technologie multiplikace pixelů, která zesiluje jas při špatných světelných podmínkách (-2EV at ISO 100). Extrémní rychlost závěrky 1/8000 sekundy pak dokáže zastavit v čase i ten seberychlejší předmět. V momentech, kdy hraje roli každá vteřina, nabízí se fotografům rychlé sekvenční snímání 5 snímků za sekundu, kdy lze v řadě pořídit v plném rozlišení v RAW formátu až 19 snímků.

Obrazová kvalita – dokonalý výsledek

 
 
 
Další dva pohledy na Olympus E3


Aby si poradila s otřesy přístroje, způsobujícími rozmazání snímků, je E-3 vybavena vysoce pokročilým systémem vestavěné stabilizace obrazu. Tento systém je extrémně efektivní a využívá mechanismus Supersonic Wave Drive (SWD). V praxi to znamená ostřejší snímky za všech okolností, nezávisle na použitém objektivu. Ani stativ nebude nutno používat tak často, protože E-3 dokáže kompenzovat až do 5EV stupňů. Obrazový stabilizátor funguje ve dvou režimech: v prvním jsou stabilizovány obě osy X a Y, zatímco ve druhém režimu je stabilizována pouze osa Y, aby tak nedošlo k nechtěné stabilizaci pohybů, které chce fotograf záměrně rozmazat (vhodné např. při snímání automobilových závodů ale i jiných sportech.)

Na špičkovém výkonu fotoaparátu se výraznou měrou podílí 10ti megapixelový senzor Live MOS. Na kvalitě snímku se odráží také použití nového procesoru TruePic III, který výrazně redukuje šum, zdokonaluje věrné podání barev a zrychluje zpracování dat. Spolu s oceněnými objektivy Olympus ZUIKO DIGITAL dosahuje obrazový senzor a procesor ohromujících výsledků.

Živý náhled – dokonalé ovládání

E-3 nabízí svým fotografům nespočetné výhody živého náhledu – Live View na rozměrné, 6.4cm HyperCrystal LCD obrazovce. Lze tak docílit naprosto unikátních záběrů a kompozicí z rozličných úhlů. Fotograf tak může dělat více a vidět více, protože nemusí být permanentně přilepen k hledáčku fotoaparátu. Díky funkci několikanásobného zvětšení živého náhledu (5x, 7x a 10x) snadno docílí naprosto přesného zaostření detailu např. při makro fotografii. Díky živému náhledu lze na LCD sledovat on-line také změny při korekcích vyvážení bílé, kompenzaci expozice, nebo korekce stínů – Shadow Adjustment Technology. To co vidíte je to co získáte.

Spolehlivost – jedinečná odolnost

Výkon optického hledáčku je také vyveden do plné dokonalosti. Nejenže pokrývá profesionálně 100% záběru, ale také jej 1,15x zvětšuje, čímž je kompozice přehlednější a snadnější.

Již od uvedení prvního antiprachového systému na světě v roce 2003, pokračuje Olympus ve vývoji a zdokonalování této technologie, která i dnes zůstává tou nejúčinnější ochranou obrazového senzoru proti prachu. Proslulý ultrazvukový antiprachový filtr – Supersonic Wave Filter dokonale chrání snímač Live MOS před prachem a dalšími cizími částicemi, které mohou snímek velmi znehodnotit. SSWF se stal symbolem vytrvalého úsilí společnosti Olympus za dokonalou obrazovou kvalitu.

Hořčíkové robustní voděvzdorné a prachotěsné tělo, předurčuje E-3 k tomu, aby se dala použít prakticky kdekoli. Ať už budete fotit v deštném pralese, na pláních v Serengeti, nebo jiném nehostinném místě, fotoaparát bude vždy sloužit tak, jak má. Přídavná rukojeť i celá řada objektivů je chráněna podobným způsobem. E-3 je vždy na stráži, připravena účastnit se jakékoli dobrodružné výpravy, snese náročné zacházení a vždy splní své poslání. S životností závěrky 150.000 cyklů se jedná o nástroj, na který se profesionálové mohou plně spolehnout.

Ideální volba

Protože E-3 patří do rodiny přístrojů, příslušejících ke 4/3 standardu, rozšiřují se možnosti majitele o množství dalšího příslušenství prvotřídní kvality. Vzájemná kompatibilita mezi několika výrobci potvrzuje správnost volby. Na výběr je dnes již z 32 objektivů a 3 konvertorů 4/3 standardu, včetně světově známých a oceněných objektivů ZUIKO DIGITAL, které jsou navrženy přesně pro potřeby digitální zrcadlové fotografie. Navíc jsou objektivy díky 4/3 standardu menší a lehčí, než jejich konkurenční modely.

Vedle mnoha objektivů, mezi něž patří také nově ohlášené modely ZUIKO DIGITAL SWD, dosahující nejlepších zaostřovacích rychlostí na světě, zahrnuje řada E-Systém také množství dalšího příslušenství, kompatibilního s E-3. Pro bezdrátové ovládání blesků lze využít nové typy blesků Olympus FL-50R a FL-36R. Pro dlouhodobé focení je pak vhodné používat grip HLD-4 s vertikální spouští, usnadňující focení na výšku a také obsahující dva sloty pro baterie. K dispozici jsou také dvě nové očnice (DE-P3 a DE-N3) s možností dioptrické korekce. Posunem dioptrií směrem nahoru či dolů po 3m-1, lze dosáhnout úctyhodného rozmezí od -6m-1 do +4m-1 dioptrií. Volitelná výměnná zaostřovací matnice s mřížkou, rozdělující scénu do sekcí 4×6, pomůže při focení architektury i přírody. (Matnici instaluje a prodává pouze výhradní servisní středisko společnosti Olympus.)

S modelem E-3, odpovídá Olympus na poptávku po odolných, rychlých a obrazově špičkových fotoaparátech. Tato profesionální digitální zrcadlovka se začne prodávat na konci listopadu 2007.

* Mezi výměnnými objektivy pro digitální zrcadlovky. V kombinaci s novým objektivem Olympus ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm, 1:2.8-4.0 SWD a E-3. K říjnu 2007, podle průzkumu společnosti Olympus.

Pro více technických informací navštivte také:

 • Vestavěný stabilizátor: www.olympus.cz/consumer/dslr_16742.htm
 • Živý náhled: www.olympus.cz/consumer/dslr_12806.htm
 • Antiprachový filtr: www.olympus.cz/consumer/dslr_7051.htm
 • 4/3 standard: www.four-thirds.org

  Samostatné tiskové informace k dalším výrobkům jsou k dispozici na tomto CD nebo na http://press.olympus.cz

 • Nové objektivy ZUIKO DIGITAL SWD
 • Informace o výrobě objektivů ZUIKO DIGITAL v závodu Tatsuno
 • Bezdrátové blesky FL-50R & FL-36R

  Olympus E-3 – hlavní specifikace:

   Rychlost

  • Nejrychlejší* AF systém na světě pro rychlé a přesné zaostření
  • Křížový vysokorychlostní 11ti bodový AF systém
  • 1/8000 s. – vysoce rychlá a přesná závěrka, synchronizace s bleskem: 1/250 s.
  • 5 s./s. sekvenční snímání s 19 snímky v RAW formátu

   Obrazová kvalita

  • Výkonný obrazový stabilizátor pro stabilizaci všech použitých objektivů (až 5EV stupňů) se dvěma režimy
  • 10 megapixelový vysokorychlostní Live MOS senzor
  • Zpracování obrazu novým procesorem TruePic III
  • Vysoká obrazová kvalita s digitálními objektivy ZUIKO DIGITAL

   Živý náhled

  • Výklopná a otáčecí 2.5″/6.4cm HyperCrystal LCD obrazovka s širokým pozorovacím úhlem a živým náhledem (Live View)
  • On-line kontrola vyvážení bílé a kompenzace expozice na LCD obrazovce
  • 5x/7x/10x zvětšení záběru na obrazovce – vhodné zejména pro makro záběry

   Spolehlivost

  • Velký hledáček s profesionálním pokrytím záběru 100% a 1,15x zvětšením pro dokonalou kontrolu záběru
  • Bezprašné, naprosto čisté snímky díky jedinečnému antiprachovému filtru (Supersonic Wave Filter)
  • Prachotěsné a voděvzdorné hořčíkové tělo
  • Profesionální životnost závěrky – 150.000 cyklů

   Ostatní specifikace E-3

  • Založen na 4/3 standardu
  • Ergonomický design, intuitivní ovládání
  • Zámek AE/AF pro individuální nastavení
  • Černobílý kontrolní panel a simulovaný panel na barevném LCD
  • ISO 100-3200
  • Přesné vyvážení bílé díky dvěma senzorům
  • Vestavěný blesk (GN13) a bezdrátové ovládání blesků přímo z těla fotoaparátu.
  • Bezdrátové ovládání blesků až ve 3 skupinách (více info v samostatné tiskové informaci o blescích Olympus FL-50R a FL-36R))
  • Vysokorychlostní rozhraní USB 2.0
  • Vysoko-rychlostní zápis dat a bezztrátová RAW komprese pro rychlé zpracování
  • Simultánní zápis do RAW a JPEG
  • Duální paměťový slot pro karty CompactFlash a xD-Picture Card (podporuje UDMA High-Speed CF karty a karty Microdrive)

  Nové příslušenství pro Olympus E-3:

  • Vertikální spoušť (Grip) HLD-4 pro pohodlné focení na výšku a větší výdrž baterie
  • Bezdrátové blesky FL-50R a FL-36R
  • Dioptrické okuláry z měkké gumy DE-P3 (+3m-1) a DE-N3 (+3m-1)
  • Výměnná zaostřovací matnice FS-3 s mřížkou, dělící plochu na sekce 4×6. (Nákup a výměna matnice výhradně v autorizovaném servisním středisku

  Olympus).

  Nové objektivy ZUIKO DIGITAL: (Více informací v samostatném tiskové informaci)

  ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD

  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system): nejrychlejší* AF systém na světě v kombinaci s E-3
  • 5x zoom
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 25cm
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Extrémní širokoúhlé ohnisko:12mm (ekv. 24mm)
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) 1:2.8-3.5 SWD

  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system): (2x rychlejší, než současný model 50-200mm)
  • 4x zoom
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 1.2m
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Sluneční clona s okénkem pro polarizační filtr
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD

  • První standardní zoom objektiv na světě se světelností 1:2.0 v celém rozsahu
  • 2.5x zoom
  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system)
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Sluneční clona s okénkem pro polarizační filtr
  • Voděvzdorný

  (V prodeji počátkem roku 2008)

  ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm (140-600mm) 1:4.0-5.6

  • 4.3x zoom
  • Obrovské přibližovací schopnosti: ohnisko až 300mm (ekv. 600mm)
  • Extrémně kompaktní a lehký

  (V prodeji koncem října 2007)

  ZUIKO DIGITAL 2.0x Teleconverter EC-20

  • Násobek ohniskové vzdálenosti: 2x
  • Kompatibilní se všemi objektivy ZUIKO DIGITAL: od rybího oka, přes makro, až po teleobjektivy
  • Navržen speciálně pro digitální objektivy: štíhlý, kompaktní a s prvotřídní kresbou
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  (Hodnoty v závorkách představují ekv. ohnisku na kinofilmovém fotoaparátu)

  Díky příslušnosti ke 4/3 standardu je Olympus E-3 kompatibilní se všemi objektivy ZUIKO DIGITAL, stejně tak, jako s dalšími 4/3 ostatních výrobců.

  Dodatek

  Živý náhled

  Představuje alternativu ke komponování záběrů pomocí optického hledáčku. Obraz přenášený skrz objektiv k obrazovému snímači se zobrazuje přímo na LCD obrazovce fotoaparátu. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů již živý náhled využívá dlouhá léta, u digitální zrcadlovky je tato funkce novinkou. První digitální zrcadlovka na světe, která funkci živého náhledu uvedla, byl model Olympus E-330.

  Antiprachový filtr – Supersonic Wave Filter

  Prach, který se dostane do digitálních zrcadlovek, například během výměny objektivu, může poškodit snímky – pokud není odstraněn. Se speciálním antiprachovým filtrem Supersonic Wave Filter je potenciální prach eliminován. Čirá membrána umístěna mezi závěrkou fotoaparátu a senzorem zaručuje, že se prach nemůže usadit přímo na senzoru. Místo toho se částečky prachu usadí na tomto filtru a při jeho aktivaci jsou setřeseny pomocí ultrazvukových vibrací na adhesivní pásku. Olympus byl prvním výrobcem, který použil tuto unikátní antiprachovou ochranu u digitálních zrcadlovek.

  Vysokorychlostní Live MOS Sensor

  Extrémně výkonný senzor se schopnostmi živého náhledu, který umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání. Kombinuje vyspělé vlastnosti senzorů Full Frame Transfer (FFT) CCD s nízkou energetickou spotřebou snímačů typu CMOS. Senzory Live MOS si dokáží více než efektivně poradit s nežádoucím šumem. Věrohodná reprodukce detailů s bohatými tóny a přirozenými, živými barvami jsou charakteristické pro tento typ senzorů.

  Vestavěný obrazový stabilizátor

  Obrazový stabilizátor vestavěný přímo do těla fotoaparátu. Stabilizovaný je tak libovolný objektiv nasazený na tělo fotoaparátu. V digitálních zrcadlovkách Olympus s vestavěným stabilizátorem, jsou pohyby fotoaparátu detekovány několika gyro senzory. Stabilizační systém (SWD) se pak postará o pohyb senzoru v protisměru otřesů fotoaparátu. Pro zrychlenou reakci při použití teleobjektivů jsou fotoaparáty vybaveny dvěma mikroprocesory: jeden ovládá dva ultrazvukové motorky, které pohybují senzorem v horizontální a vertikální ose, a jeden pro zvýšení přesnosti ovládání.

  Antisluneční LCD obrazovka (HyperCrystal LCD)

  Technologie polopropustných vrstev, používaná v LCD obrazovkách, kdy se aplikuje dodatečná vrstva na spodní část LCD pro odražení světla z externích světelných zdrojů. To zlepšuje jas LCD obrazovky, takže dokonce i za přímého slunečního svitu jsou snímky zobrazeny ostře a s třikrát vyšším kontrastem oproti běžným displejům. Umožňuje také prohlížení z úhlů až 176° aniž by docházelo k odleskům či stínění. Snímky lze tedy komponovat z různých úhlů, a může si je prohlížet několik lidí najednou.

  TruePic III obrazový procesor

  Jedná se o nejmodernější obrazový procesor společnosti Olympus. Automaticky zdokonaluje obrazové aspekty pořízených snímků: barevnou reprodukci (rozsah barev, saturaci a jas), obrazovou ostrost (redukuje obrazový šum a zdokonaluje podání okrajů) a zároveň zrychluje zpracování dat.

  Ultrazvukový motor – Supersonic Wave Drive (SWD)

  Spojení dvou výkonných kompaktních motorů dosahujících nevídané přesnosti a rychlosti. Ve fotoaparátech řady Olympus E-System, jsou ultrazvukové motory použity třemi různými způsoby: 1. Ve spojení s gyro senzory fungují jako efektivní stabilizátor obrazu, kdy pohybují obrazovým senzorem. 2. Ve spojení s SWD objektivy fungují ultrazvukové motory spolu s ultra kompaktním kodérem, zajišťujícím ultra rychlé, přesné a plynulé zaostření. 3. Ultrazvukový systém SWD je použitý také u antiprachového filtru Supersonic Wave Filter.

  Stavový displej

  Kromě barevné LCD obrazovky je Olympus E-3 vybaven také kontrolním stavovým displejem, který poskytuje okamžitou informaci o nastavení jednotlivých hodnot, funkcí a režimů. Jednoduché grafické rozhraní umožňuje rychlou a přehlednou kontrolu nad aktuálním stavem věcí. Stejně tak lze skrze něj jednotlivá nastavení bleskově změnit.

  Bezdrátové řízení a odpalování blesků

  Uživatel může nyní ovládat, nastavovat a odpalovat blesky dálkově přímo z fotoaparátu. Žádné zbytečné kabely tak již nesou zapotřebí. Nezávisle na sobě lze nastavit intenzitu až tří samostatných skupin blesků. Celkem 4 kanály zase zabezpečují, že se více uživatelů blízko sebe nebude vzájemně rušit. Stejně tak je možné nastavit dosah ovládání v několika stupních.

  UDMA High-Speed CF Card Support

  E-3 je kompatibilní s UDMA High-Speed CompactFlash (CF)kartami. Tyto ultra rychlé karty výrazně zdokonalují rychlost datových toků mezi kartou a fotoaparátem.

  Technologie Shadow Adjustment (korekce stínů)

  Jedná se o technologii navrženou pro vylepšení expozice u snímků s tmavými oblastmi. Speciální snímač, který funguje podobně jako lidské oko, identifikuje tmavé části kompozice (např. stín pod stromem) a fotoaparát odpovídajícím způsobem upraví nastavení expozice pro tyto oblasti. Výsledkem je realističtější a detailněji prokreslená fotografie.

 • V zcela novém kabátě a s novým obsahem přichází na trh profi verze řady jednookých zrcadlovek Olympus, taktéž příslušník rodiny 4/3 palce. Jde o naprostou novinku, takže je třeba se zatím spokojit s oficiální tiskovou informací – naštěstí velmi obsáhlou.

  TISKOVÁ INFORMACE

  E-3 je profesionální pracovní nástroj, který vydrží libovolné zadání a plně uspokojí vysoké nároky, kladené na něj profesionálními fotografy.

  S pokročilým systémem automatického zaostřování a novými objektivy ZUIKO DIGITAL SWD (Supersonic Wave Drive), dosahuje E-3 nejrychlejších* zaostřovacích časů na světě. Díky extrémně vysokým rychlostem závěrky – až 1/8000 sek. a sekvenci až 5 snímků za sekundu v plném

   
   
  Přístroj je zachycen s přídavným zdrojem (batery pack) a vyklopeným a přetočeným LCD displejem.


  rozlišení v RAW formátu (tak dokáže v řadě pořídit až 19 snímků), je z E-3 unikátní nástroj, který je schopen zachytit jakoukoli situaci.

  Pro dosažení nejlepší obrazové kvality za různých situací, je E-3 vybavena výkonným stabilizátorem obrazu, který je schopen kompenzovat vůči otřesům fotoaparátu až do 5EV stupňů. To vše je doplněno o 10ti megapixelový vysokorychlostní senzor Live MOS

  a obrazový procesor Olympus TruePic III. Ve spojení s digitálními objektivy OLYMPUS ZUIKO DIGITAL, které jsou vyrobeny na míru digitálním zrcadlovkám, tak lze dosáhnout jen těch nejlepších výsledků.

  Funkce živého náhledu (Live View) nabízí fotografům jedinečnou možnost volby a svobody při kompozici záběru: ať už je potřeba zvolit záběr nad hlavou, od země, či je jen potřeba udržovat vizuální kontakt s fotografovanou osobou, vždy je přitom možno použít živého náhledu na rozměrné 6.4cm výklopné HyperCrystal LCD obrazovce, která kromě jiného dokáže živě zobrazit expoziční změny při korekci expozice, nebo změnu v nastavení bílé.

  Vedle živého náhledu, mohou fotografové využít také profesionálního pokrytí hledáčku, které je celých 100%. A protože je E-3 vybavena nejefektivnějším antiprachovým filtrem (Supersonic Wave Filter), mohou se fotografové plně soustředit na záběr, aniž by se museli strachovat, že jejich snímky budou znehodnoceny prachovými artefakty. Spolehlivost a odolnost přístroje je dále umocněna voděvzdorným tělem a také většinou odolných objektivů řady E-Systém. Navíc lze spoléhat na extrémně vysokou životnost závěrky, která je 150.000 cyklů.

  Olympu E-3 se objeví na pultech prodejen na konci listopadu 2007.

  Špičkový obrazový výkon

  E-3 disponuje nejrychlejším* zaostřovacím systémem na světě. Nejvyšších rychlostí dosahuje systém ve spojení s objektivy Olympus SWD: AF systém je založen na plně křížovém vysokorychlostním 11ti bodovém AF snímači s horizontální i vertikální řadou senzorů, které celkem dávají 44 různých datových údajů, ze kterých je vypočítáno přesné zaostření. Navíc je využita technologie multiplikace pixelů, která zesiluje jas při špatných světelných podmínkách (-2EV at ISO 100). Extrémní rychlost závěrky 1/8000 sekundy pak dokáže zastavit v čase i ten seberychlejší předmět. V momentech, kdy hraje roli každá vteřina, nabízí se fotografům rychlé sekvenční snímání 5 snímků za sekundu, kdy lze v řadě pořídit v plném rozlišení v RAW formátu až 19 snímků.

  Obrazová kvalita – dokonalý výsledek

   
   
   
  Další dva pohledy na Olympus E3


  Aby si poradila s otřesy přístroje, způsobujícími rozmazání snímků, je E-3 vybavena vysoce pokročilým systémem vestavěné stabilizace obrazu. Tento systém je extrémně efektivní a využívá mechanismus Supersonic Wave Drive (SWD). V praxi to znamená ostřejší snímky za všech okolností, nezávisle na použitém objektivu. Ani stativ nebude nutno používat tak často, protože E-3 dokáže kompenzovat až do 5EV stupňů. Obrazový stabilizátor funguje ve dvou režimech: v prvním jsou stabilizovány obě osy X a Y, zatímco ve druhém režimu je stabilizována pouze osa Y, aby tak nedošlo k nechtěné stabilizaci pohybů, které chce fotograf záměrně rozmazat (vhodné např. při snímání automobilových závodů ale i jiných sportech.)

  Na špičkovém výkonu fotoaparátu se výraznou měrou podílí 10ti megapixelový senzor Live MOS. Na kvalitě snímku se odráží také použití nového procesoru TruePic III, který výrazně redukuje šum, zdokonaluje věrné podání barev a zrychluje zpracování dat. Spolu s oceněnými objektivy Olympus ZUIKO DIGITAL dosahuje obrazový senzor a procesor ohromujících výsledků.

  Živý náhled – dokonalé ovládání

  E-3 nabízí svým fotografům nespočetné výhody živého náhledu – Live View na rozměrné, 6.4cm HyperCrystal LCD obrazovce. Lze tak docílit naprosto unikátních záběrů a kompozicí z rozličných úhlů. Fotograf tak může dělat více a vidět více, protože nemusí být permanentně přilepen k hledáčku fotoaparátu. Díky funkci několikanásobného zvětšení živého náhledu (5x, 7x a 10x) snadno docílí naprosto přesného zaostření detailu např. při makro fotografii. Díky živému náhledu lze na LCD sledovat on-line také změny při korekcích vyvážení bílé, kompenzaci expozice, nebo korekce stínů – Shadow Adjustment Technology. To co vidíte je to co získáte.

  Spolehlivost – jedinečná odolnost

  Výkon optického hledáčku je také vyveden do plné dokonalosti. Nejenže pokrývá profesionálně 100% záběru, ale také jej 1,15x zvětšuje, čímž je kompozice přehlednější a snadnější.

  Již od uvedení prvního antiprachového systému na světě v roce 2003, pokračuje Olympus ve vývoji a zdokonalování této technologie, která i dnes zůstává tou nejúčinnější ochranou obrazového senzoru proti prachu. Proslulý ultrazvukový antiprachový filtr – Supersonic Wave Filter dokonale chrání snímač Live MOS před prachem a dalšími cizími částicemi, které mohou snímek velmi znehodnotit. SSWF se stal symbolem vytrvalého úsilí společnosti Olympus za dokonalou obrazovou kvalitu.

  Hořčíkové robustní voděvzdorné a prachotěsné tělo, předurčuje E-3 k tomu, aby se dala použít prakticky kdekoli. Ať už budete fotit v deštném pralese, na pláních v Serengeti, nebo jiném nehostinném místě, fotoaparát bude vždy sloužit tak, jak má. Přídavná rukojeť i celá řada objektivů je chráněna podobným způsobem. E-3 je vždy na stráži, připravena účastnit se jakékoli dobrodružné výpravy, snese náročné zacházení a vždy splní své poslání. S životností závěrky 150.000 cyklů se jedná o nástroj, na který se profesionálové mohou plně spolehnout.

  Ideální volba

  Protože E-3 patří do rodiny přístrojů, příslušejících ke 4/3 standardu, rozšiřují se možnosti majitele o množství dalšího příslušenství prvotřídní kvality. Vzájemná kompatibilita mezi několika výrobci potvrzuje správnost volby. Na výběr je dnes již z 32 objektivů a 3 konvertorů 4/3 standardu, včetně světově známých a oceněných objektivů ZUIKO DIGITAL, které jsou navrženy přesně pro potřeby digitální zrcadlové fotografie. Navíc jsou objektivy díky 4/3 standardu menší a lehčí, než jejich konkurenční modely.

  Vedle mnoha objektivů, mezi něž patří také nově ohlášené modely ZUIKO DIGITAL SWD, dosahující nejlepších zaostřovacích rychlostí na světě, zahrnuje řada E-Systém také množství dalšího příslušenství, kompatibilního s E-3. Pro bezdrátové ovládání blesků lze využít nové typy blesků Olympus FL-50R a FL-36R. Pro dlouhodobé focení je pak vhodné používat grip HLD-4 s vertikální spouští, usnadňující focení na výšku a také obsahující dva sloty pro baterie. K dispozici jsou také dvě nové očnice (DE-P3 a DE-N3) s možností dioptrické korekce. Posunem dioptrií směrem nahoru či dolů po 3m-1, lze dosáhnout úctyhodného rozmezí od -6m-1 do +4m-1 dioptrií. Volitelná výměnná zaostřovací matnice s mřížkou, rozdělující scénu do sekcí 4×6, pomůže při focení architektury i přírody. (Matnici instaluje a prodává pouze výhradní servisní středisko společnosti Olympus.)

  S modelem E-3, odpovídá Olympus na poptávku po odolných, rychlých a obrazově špičkových fotoaparátech. Tato profesionální digitální zrcadlovka se začne prodávat na konci listopadu 2007.

  * Mezi výměnnými objektivy pro digitální zrcadlovky. V kombinaci s novým objektivem Olympus ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm, 1:2.8-4.0 SWD a E-3. K říjnu 2007, podle průzkumu společnosti Olympus.

  Pro více technických informací navštivte také:

 • Vestavěný stabilizátor: www.olympus.cz/consumer/dslr_16742.htm
 • Živý náhled: www.olympus.cz/consumer/dslr_12806.htm
 • Antiprachový filtr: www.olympus.cz/consumer/dslr_7051.htm
 • 4/3 standard: www.four-thirds.org

  Samostatné tiskové informace k dalším výrobkům jsou k dispozici na tomto CD nebo na http://press.olympus.cz

 • Nové objektivy ZUIKO DIGITAL SWD
 • Informace o výrobě objektivů ZUIKO DIGITAL v závodu Tatsuno
 • Bezdrátové blesky FL-50R & FL-36R

  Olympus E-3 – hlavní specifikace:

   Rychlost

  • Nejrychlejší* AF systém na světě pro rychlé a přesné zaostření
  • Křížový vysokorychlostní 11ti bodový AF systém
  • 1/8000 s. – vysoce rychlá a přesná závěrka, synchronizace s bleskem: 1/250 s.
  • 5 s./s. sekvenční snímání s 19 snímky v RAW formátu

   Obrazová kvalita

  • Výkonný obrazový stabilizátor pro stabilizaci všech použitých objektivů (až 5EV stupňů) se dvěma režimy
  • 10 megapixelový vysokorychlostní Live MOS senzor
  • Zpracování obrazu novým procesorem TruePic III
  • Vysoká obrazová kvalita s digitálními objektivy ZUIKO DIGITAL

   Živý náhled

  • Výklopná a otáčecí 2.5″/6.4cm HyperCrystal LCD obrazovka s širokým pozorovacím úhlem a živým náhledem (Live View)
  • On-line kontrola vyvážení bílé a kompenzace expozice na LCD obrazovce
  • 5x/7x/10x zvětšení záběru na obrazovce – vhodné zejména pro makro záběry

   Spolehlivost

  • Velký hledáček s profesionálním pokrytím záběru 100% a 1,15x zvětšením pro dokonalou kontrolu záběru
  • Bezprašné, naprosto čisté snímky díky jedinečnému antiprachovému filtru (Supersonic Wave Filter)
  • Prachotěsné a voděvzdorné hořčíkové tělo
  • Profesionální životnost závěrky – 150.000 cyklů

   Ostatní specifikace E-3

  • Založen na 4/3 standardu
  • Ergonomický design, intuitivní ovládání
  • Zámek AE/AF pro individuální nastavení
  • Černobílý kontrolní panel a simulovaný panel na barevném LCD
  • ISO 100-3200
  • Přesné vyvážení bílé díky dvěma senzorům
  • Vestavěný blesk (GN13) a bezdrátové ovládání blesků přímo z těla fotoaparátu.
  • Bezdrátové ovládání blesků až ve 3 skupinách (více info v samostatné tiskové informaci o blescích Olympus FL-50R a FL-36R))
  • Vysokorychlostní rozhraní USB 2.0
  • Vysoko-rychlostní zápis dat a bezztrátová RAW komprese pro rychlé zpracování
  • Simultánní zápis do RAW a JPEG
  • Duální paměťový slot pro karty CompactFlash a xD-Picture Card (podporuje UDMA High-Speed CF karty a karty Microdrive)

  Nové příslušenství pro Olympus E-3:

  • Vertikální spoušť (Grip) HLD-4 pro pohodlné focení na výšku a větší výdrž baterie
  • Bezdrátové blesky FL-50R a FL-36R
  • Dioptrické okuláry z měkké gumy DE-P3 (+3m-1) a DE-N3 (+3m-1)
  • Výměnná zaostřovací matnice FS-3 s mřížkou, dělící plochu na sekce 4×6. (Nákup a výměna matnice výhradně v autorizovaném servisním středisku

  Olympus).

  Nové objektivy ZUIKO DIGITAL: (Více informací v samostatném tiskové informaci)

  ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm (24-120mm) 1:2.8-4.0 SWD

  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system): nejrychlejší* AF systém na světě v kombinaci s E-3
  • 5x zoom
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 25cm
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Extrémní širokoúhlé ohnisko:12mm (ekv. 24mm)
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) 1:2.8-3.5 SWD

  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system): (2x rychlejší, než současný model 50-200mm)
  • 4x zoom
  • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 1.2m
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Sluneční clona s okénkem pro polarizační filtr
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) 1:2.0 SWD

  • První standardní zoom objektiv na světě se světelností 1:2.0 v celém rozsahu
  • 2.5x zoom
  • Extrémně rychlý ultrazvukový zaostřovací systém (Supersonic Wave Drive AF system)
  • Mechanické ruční zaostřování
  • Kruhová clona
  • Sluneční clona s okénkem pro polarizační filtr
  • Voděvzdorný

  (V prodeji počátkem roku 2008)

  ZUIKO DIGITAL ED 70-300mm (140-600mm) 1:4.0-5.6

  • 4.3x zoom
  • Obrovské přibližovací schopnosti: ohnisko až 300mm (ekv. 600mm)
  • Extrémně kompaktní a lehký

  (V prodeji koncem října 2007)

  ZUIKO DIGITAL 2.0x Teleconverter EC-20

  • Násobek ohniskové vzdálenosti: 2x
  • Kompatibilní se všemi objektivy ZUIKO DIGITAL: od rybího oka, přes makro, až po teleobjektivy
  • Navržen speciálně pro digitální objektivy: štíhlý, kompaktní a s prvotřídní kresbou
  • Voděvzdorný

  (V prodeji od listopadu 2007)

  (Hodnoty v závorkách představují ekv. ohnisku na kinofilmovém fotoaparátu)

  Díky příslušnosti ke 4/3 standardu je Olympus E-3 kompatibilní se všemi objektivy ZUIKO DIGITAL, stejně tak, jako s dalšími 4/3 ostatních výrobců.

  Dodatek

  Živý náhled

  Představuje alternativu ke komponování záběrů pomocí optického hledáčku. Obraz přenášený skrz objektiv k obrazovému snímači se zobrazuje přímo na LCD obrazovce fotoaparátu. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů již živý náhled využívá dlouhá léta, u digitální zrcadlovky je tato funkce novinkou. První digitální zrcadlovka na světe, která funkci živého náhledu uvedla, byl model Olympus E-330.

  Antiprachový filtr – Supersonic Wave Filter

  Prach, který se dostane do digitálních zrcadlovek, například během výměny objektivu, může poškodit snímky – pokud není odstraněn. Se speciálním antiprachovým filtrem Supersonic Wave Filter je potenciální prach eliminován. Čirá membrána umístěna mezi závěrkou fotoaparátu a senzorem zaručuje, že se prach nemůže usadit přímo na senzoru. Místo toho se částečky prachu usadí na tomto filtru a při jeho aktivaci jsou setřeseny pomocí ultrazvukových vibrací na adhesivní pásku. Olympus byl prvním výrobcem, který použil tuto unikátní antiprachovou ochranu u digitálních zrcadlovek.

  Vysokorychlostní Live MOS Sensor

  Extrémně výkonný senzor se schopnostmi živého náhledu, který umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání. Kombinuje vyspělé vlastnosti senzorů Full Frame Transfer (FFT) CCD s nízkou energetickou spotřebou snímačů typu CMOS. Senzory Live MOS si dokáží více než efektivně poradit s nežádoucím šumem. Věrohodná reprodukce detailů s bohatými tóny a přirozenými, živými barvami jsou charakteristické pro tento typ senzorů.

  Vestavěný obrazový stabilizátor

  Obrazový stabilizátor vestavěný přímo do těla fotoaparátu. Stabilizovaný je tak libovolný objektiv nasazený na tělo fotoaparátu. V digitálních zrcadlovkách Olympus s vestavěným stabilizátorem, jsou pohyby fotoaparátu detekovány několika gyro senzory. Stabilizační systém (SWD) se pak postará o pohyb senzoru v protisměru otřesů fotoaparátu. Pro zrychlenou reakci při použití teleobjektivů jsou fotoaparáty vybaveny dvěma mikroprocesory: jeden ovládá dva ultrazvukové motorky, které pohybují senzorem v horizontální a vertikální ose, a jeden pro zvýšení přesnosti ovládání.

  Antisluneční LCD obrazovka (HyperCrystal LCD)

  Technologie polopropustných vrstev, používaná v LCD obrazovkách, kdy se aplikuje dodatečná vrstva na spodní část LCD pro odražení světla z externích světelných zdrojů. To zlepšuje jas LCD obrazovky, takže dokonce i za přímého slunečního svitu jsou snímky zobrazeny ostře a s třikrát vyšším kontrastem oproti běžným displejům. Umožňuje také prohlížení z úhlů až 176° aniž by docházelo k odleskům či stínění. Snímky lze tedy komponovat z různých úhlů, a může si je prohlížet několik lidí najednou.

  TruePic III obrazový procesor

  Jedná se o nejmodernější obrazový procesor společnosti Olympus. Automaticky zdokonaluje obrazové aspekty pořízených snímků: barevnou reprodukci (rozsah barev, saturaci a jas), obrazovou ostrost (redukuje obrazový šum a zdokonaluje podání okrajů) a zároveň zrychluje zpracování dat.

  Ultrazvukový motor – Supersonic Wave Drive (SWD)

  Spojení dvou výkonných kompaktních motorů dosahujících nevídané přesnosti a rychlosti. Ve fotoaparátech řady Olympus E-System, jsou ultrazvukové motory použity třemi různými způsoby: 1. Ve spojení s gyro senzory fungují jako efektivní stabilizátor obrazu, kdy pohybují obrazovým senzorem. 2. Ve spojení s SWD objektivy fungují ultrazvukové motory spolu s ultra kompaktním kodérem, zajišťujícím ultra rychlé, přesné a plynulé zaostření. 3. Ultrazvukový systém SWD je použitý také u antiprachového filtru Supersonic Wave Filter.

  Stavový displej

  Kromě barevné LCD obrazovky je Olympus E-3 vybaven také kontrolním stavovým displejem, který poskytuje okamžitou informaci o nastavení jednotlivých hodnot, funkcí a režimů. Jednoduché grafické rozhraní umožňuje rychlou a přehlednou kontrolu nad aktuálním stavem věcí. Stejně tak lze skrze něj jednotlivá nastavení bleskově změnit.

  Bezdrátové řízení a odpalování blesků

  Uživatel může nyní ovládat, nastavovat a odpalovat blesky dálkově přímo z fotoaparátu. Žádné zbytečné kabely tak již nesou zapotřebí. Nezávisle na sobě lze nastavit intenzitu až tří samostatných skupin blesků. Celkem 4 kanály zase zabezpečují, že se více uživatelů blízko sebe nebude vzájemně rušit. Stejně tak je možné nastavit dosah ovládání v několika stupních.

  UDMA High-Speed CF Card Support

  E-3 je kompatibilní s UDMA High-Speed CompactFlash (CF)kartami. Tyto ultra rychlé karty výrazně zdokonalují rychlost datových toků mezi kartou a fotoaparátem.

  Technologie Shadow Adjustment (korekce stínů)

  Jedná se o technologii navrženou pro vylepšení expozice u snímků s tmavými oblastmi. Speciální snímač, který funguje podobně jako lidské oko, identifikuje tmavé části kompozice (např. stín pod stromem) a fotoaparát odpovídajícím způsobem upraví nastavení expozice pro tyto oblasti. Výsledkem je realističtější a detailněji prokreslená fotografie.