Základy fotografické kompozice
Ani ten nejdokonalejší fotoaparát za vás neudělá to hlavní. Nedokáže správně zabrat ten výsek skutečnosti, který chcete mít na obrázku. Zásady stavby obrazu převzala fotografie od malířů a ti na nich pracují už od dob renesance, kdy se těmito otázkami začali lidé zabývat.
Ondřej Neff vás zavede do kouzelného prostředí Trojského zámku. Na břehu Vltavy, nedaleko pražské ZOO, stojí překrásné sídlo hrabat ze Šternberka, vybudované v sedmnáctém století. Kolewm něho se rozkládá geometricky řešená zahrada francouzského typu, oživená četnými plastikami a zahradními stavbami. Právě pro tuto geometričnost a podmanivý půvab zvolil Ondřej Neff toto místo k tomu, aby vás zasvětil do základů kompozice.
V průběhu semináře vás nejdříve seznámí se základy:
- meze obrazu a jejich funkce
- vodorovné členění obrazu
- svislé členění obrazu
- levá a pravá úhlopříčka
- co je silný obrazový bod
- tajemství středu obrazu
To vše se naučíte v terénu, tedy v okouzlujícím prostředí, s fotoaparátem v ruce. Ondřej Neff vsází na praxi a zastává zásadu, že jeden vlastní pokus je lepší než deset přednášek.
Fotografie ovšem není žádná geometrie, fotografie je především radost. V další části semináře si vyzkoušíte, jak je snadné uplatnit kompoziční zásady renesančních mistrů ve fotografické praxi. Kam umístit výraznou linii obrazu? Do linie blízko třetiny, jak třeba zde:
Jak vyřešit problém nudného nebe? Například vhodným rámováním motivu, jako třeba zde:
S otázkami kompozice souvisí i použití ohniskové vzdálenosti a s ní souvisejícího úhlu záběru. Lze fotografovat naširoko, jako třeba zde:
Anebo fotit delším ohniskem a pak to vypadá takto:
Kompozice může být středová...
... anebo vystředěná do strany.
Sami si vyzkoušíte triky a tipy, které vám budou k užitku ve chvílích oddechu, s rodinou, na výletech i při vašem fotografování z důvodů pracovních.
Průběh semináře
Sejdeme se v 11 dopoledne před vchodem do zámku. Automobil lze zaparkovat na nedalekém parkovišti ZOO, cena je 50 Kč po celou dobu pobytu. Odtud odejdeme do romantického sklepení zámku, kde proběhne cca 40minutový úvod - výklad je provázen promítáním fotografií. Následuje praktická část. Jeho délka hodně závisí na elánu účastníků i počasí, počítá se cca s 2 - 3 hodinami. Následuje další výklad v podzemní místnosti zámku na základě vámi nafocených snímků.
Předpoklady pro účast
Především zájem a chuť. Nepředpokládají se žádné hlubší znalosti, nicméně naprostým začátečníkům lze doporučit nejdříve některý ze začátečnických kurzů Idifu. Výbava: fotoaparát, nezapomenout na paměťovou kartu s dostatečným prostorem a nabitý akumulátor, pokud možno i rezervní. Hodit se může i stativ, pokud nemáte, není nutný.
Něco o lektorovi:
Ondřej Neff vystudoval Fakultu žurnalistiky UK, odborné fotografické vzdělání získal v Institutu výtvarné fotografie. Spojil novinářskou a fotografickou praxi, deset let vedl fotografickou rubriku v Mladé frontě a od roku 1996 se zabývá digitální fotografii. Vydal na toto téma řadu knih, vede deník Digineff a pro pokročilé vede školu dlouhodobého rozvoje nazvanou Dílna.
Cena kurzu je 1900 Kč (2280 vč. DPH)
Objednat kurz lze zde anebo telefonicky u sl. Landorové na čísle 725155505 . Lze ho objednat i jako dárkový certifikát pro některý další termín (seminář se koná cca jednou měsíčně).
Aktuální termín semináře je 15. prosinec 2010, Trojský zámek v Praze, od 11 hodin do cca 17 hodin.