Nezařazené

Nové iksko od Fujifilmu

Třetí v pořadí je v řadě X superzoom, vybavený dvanáctimegovým EXR CMOS čipem a 26násobným zoomem. Po X100 a X10 přichází X-S1. Co se dá od něho čekat? Já především čekám na X10, nádherný kompakt, který jsem ani nestačil ohřát v ruce na tiskovce letos v říjnu. Nový přístroj od Fujifilmu má stejný snímač.

Třetí v pořadí je v řadě X superzoom, vybavený dvanáctimegovým EXR CMOS čipem a 26násobným zoomem. Po X100 a X10 přichází X-S1. Co se dá od něho čekat? Já především čekám na X10, nádherný kompakt, který jsem ani nestačil ohřát v ruce na tiskovce letos v říjnu. Nový přístroj od Fujifilmu má stejný snímač. Co je EXR jsem zde vysvětloval před dvěma lety, stručně shrnu: jde o snímač, který má takové uspořádání fotodiod, že umožňuje tři režimy. Za dobrého osvětlení maximální rozlišení, v kontrastním osvětlení vyvážení stínů a jasů a za nízké světelné hladiny dokáže dělat fotky s minimem šumu.

Nový přístroj je tedy ultrazoom, důkladný, kovový, s rozsahem odpovídajícím 24 – 624 mm a „intelligent digital boosting“ na 1248 mm. No, nebudu to komentovat… metrové ohnisko v kompaktu… Objektiv je stabilizovaný (aby nebyl) a umí makro od 1 cm. Objektiv má 17 členů, 4 jsou asférické a dva ED (nizkorozptylové sklo). Z videa (viz níže) vyplývá, že lze doostřovat opravdu ručně, tedy kroužkem (jistě elektricky, ale ten kroužek potěší). Také zoomování je ruční.

Raději se zmíním o frekvenci 7 snímků za vteřinu v plném rozlišení (otázka je, zda při tom ostří) a 10 v šestimegovém, a elektronickém hledáčku s 1,44 miliony pixelů. LCD je vyklápěcí a přetáčecí. Zajímavý je roller, který zde není zapuštěný, jak bývá zvykem, ale je posazený naplocho na vrchní stěně. S tím asi budou problémy, při expoziční kompenzaci se musí přehmatávat a to asi bude nepohodlné. Jsou zde dvě funkční tlačítka, jimž lze přiřadit co je třeba, jistě ISO a WB, které dedikované tlačítko nemají.

Podobně jako X10 umí i tento přístroj plynulé panorama – až do 360 stupňů. Zapisuje na SD karty a má vnitřní paměť 26 MB. Ve standardním režimu má až 3200 ISO, zapisuje i v RAW, takže po rozumném zpracování by se z toho daly jistě získat slušné obrázky. Výrobce slibuje minimální zpoždění spouště. Barevné zpracování je zde v tradici Fujifilmu provedeno v simulaci filmů Fujifilm. Baterka by měla vydržet 500 snímků, to je na kompakt neobvykle mnoho. Přístroj vypadá náramně, je vyrobený v Japonsku, to by taky měla být záruka kvality. Svůj názor na šestadvacetinásobné zoomy jsem tu mockrát vyjádřil, nicméně objektiv to patrně bude kvalitní a nikdo nikoho nenutí ho tahat do ekvivalentu 600 mm (což střízlivě uváženo vyžaduje aspoň pětisetinu vteřiny na opravdu ostré fotky, lépe tisícinu, při F 5.6 to není věru snadné dosáhnout při nízkém ISO). Přístroj je budován jako varianta k zrcadlovce – vzhledem i ovládacími prvky se jí velmi podobá a kdo ví, zdali tento koncept nakonec jednou nezvítězí – je to jen otázka rychlosti a kvality snímků.
Zajímavé je video, které je na Youtube. Podstatná ale bude osobní zkušenost.


.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: