Zdá se, že Nikon vypálil zase jednou Canonu rybník, ale nepopálí se při tom? Nový systém Nikon 1 má dva modely, Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1. Zajímavé rozhodně jsou. Pojďme aspoň studovat, co nám o nich Nikon řekl. Především řekl, že jde o revoluci a že se jedná „o nejvýznamnější novinku společnosti Nikon od uvedení digitálního fotoaparátu před 14 lety,“ říká Takami Tsuchida, prezident společnosti Nikon Europe.
Zdá se, že Nikon vypálil zase jednou Canonu rybník, ale nepopálí se při tom? Nový systém Nikon 1 má dva modely, Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1. Zajímavé rozhodně jsou. Pojďme aspoň studovat, co nám o nich Nikon řekl. Především řekl, že jde o revoluci a že se jedná „o nejvýznamnější novinku společnosti Nikon od uvedení digitálního fotoaparátu před 14 lety,“ říká Takami Tsuchida, prezident společnosti Nikon Europe. Tak to je silné slovo. O přípravách revoluce jsme slyšeli už několik měsíců a vědělo se, že nový systém nabídne menší čip než je 4/3, známý z přístrojů Olympus Pen a Panasonic řady G a GF. Přitom mirrorless přístroje Samsung a Sony mají dokonce APS-C čipy, tedy čipy stejné velikosti, jaké nalezneme v běžných zrcadlovkách. No a ví se obecně, že v digitální fotografii na velikosti záleží: velikost čipu = velikost fotodiody = schopnost přijímat světlo = čím větší, tím méně je třeba zesilovat elektrický náboj = tím méně šumu ve výsledné fotografii. Takže znovu, proč jde Nikon do dobrodružství s malými čipy, které jsou na půl cestě mezi běžným kompaktem a 4/3 formátem? Dpreview nabízí pravděpodobnou teorii, že si nechce podrazit výborně zavedený obchod se zrcadlovkami. Jinak, aby přiměl lidi si koupit zrcadlovku a k ní jako doplněk mirrorless. Aby to udělali, museli by k tomu mít důvod. Mají ho? Seriózně budeme moci odpovědět v říjnu, až dostaneme vzorky do ruky. Teď nezbývá než zkoumat tiskové informace a ty jsou bezesporu zajímavé. Model Nikon 1 V1 Čim je tedy velký 13.2 mm x 8.8 mm CMOS s 10.1 megapixely efektivně (obrázky až 3872 x 2592 ), takže prodlužovací faktor ohniska je 2,7x. Autofokus má být extrémně rychlý, jde o hybridní systém fázového posunu/analýza kontrastu, volba ostřicího bodu je z 135 bodů, automat 41. Závěrka je mechanická 1/4000 – 30 sec a elektronická až po 1/16000 sec (není to chyba, opravdu je to šestnáct tisíc). A teď pozor – sériové focení je v rychlostech 10, 30 nebo 60 fps v režimu Hi. To zasluhuje komentář. V tiskové zprávě se píše: de o první fotoaparáty s výměnnými objektivy, které mohou začít pořizovat snímky dřív, než úplně stisknete tlačítko spouště, a pokračovat i po jeho stisknutí. Tyto fotoaparáty manipulují nejen se světlem, ale i s časem, a tak zcela mění podstatu samotné fotografie tím, že vám umožní zachytit situaci těsně před a těsně po stisknutí spouště až na doraz.
Toto „předběžné focení“ je stará vesta,, znali jsme takové přístroje už před 10 lety, vždy to byly kompakty. Jde o to, že se snímky průběžně ukládají do vyrovnávací paměti, dokud máme namáčknuto a jakmile spoušť domáčkneme, jede se jaksi naostro a na kartu se apíše i to, co bylo v bufferu PŘED domáčknutí. Takže se eliminuje fyziologické zpoždění.
V tiskové zprávě se mluví o čemsi, z čeho moudrý nejsem:
Pohyblivá momentka (MSS) jediným stiskem vnese do fotografie život. Současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, okamžitě obojí spojí a vytvoří tak fotografii, která se hýbe. Tímto způsobem lze zaznamenat příběh životního okamžiku a fotografii vdechnout život. Fotografii která se hýbe jaksi nechápu, buď je to video a hýbe se, nebo fotografie a nehýbe se, ale uvidíme.
Model J1 je zřejmě jednodušší varianta V1, určená méně náročnýma zkkušeným laikům.
Objektivy jsou slíbené čtyři, cituji tiskovou zprávu: Extrémně kompaktní a lehký objektiv 1 NIKKOR VR 10–30 mm představuje širokoúhlý objektiv s 3x zoomem. Jde o vynikající objektiv pro každodenní situace vybavený redukcí vibrací pro stabilní snímky a videosekvence s mechanismem teleskopického tubusu objektivu pro lepší přenosnost. Objektiv 1 NIKKOR VR 30–110 mm je přenosný telezoom, který vám umožní snadno přiblížit vzdálené objekty. Vestavěná redukce vibrací zaručuje stabilní snímky a videosekvence. Tubus objektivu lze zasunout v době, kdy s přístrojem nepracujete. Extrémně plochý objektiv 1 NIKKOR 10 mm je rychlý širokoúhlý objektiv, který se snadno vejde do jakékoliv brašny a umožní vám pořizovat ostré snímky na cestách. Objektiv 1 NIKKOR VR 10–100 mm PD-ZOOM je určen pro všechny milovníky videosekvencí. Je vybaven motorickým ovládáním zoomu a jeho rychlosti a umožňuje zaznamenávat videosekvence s jedinečnou ostrostí. Dodejme ještě, že nejvyšší citlivost je 6400 ISO (a zde je zdroj mých pochybností). Hledáček je elektronický s 1440 tisíci pixely, tělo V1 je převážně hořčíkové. Samozřejmě tyto informace jsou jen první vlaštovkou. Neviděli jsme jeidný obrázek a nestiskli ani jednou sapoušť. Teprve až obě podmínky budou splněny, můžeme nějak hodnotit jinak, než vítat zajímavou novinku v digitálním světě. Závěrem si zaspekuluji.
Od doby, kdy Casion přišlo s ultrarychlým snímáním prorokuji, že se může blížit okamžik, kdy na velikosti čipu přestane záležet, protože bude možno skládat fotky pořízené rychle za sebou a tím eliminovat šum, eventuálně neostrost. Ty metody tady už jsou, hodně daleko je v tomto ohledu Sony. Skládat fotky a eliminovat šum můžete kupříkladu i v Zoneru od verze 13. Bude to mít nový systém Nikonu? Uvidíme, necháme se příjemně překvapit.