Nezařazené

Neutrální šedý filtr VF FOTO GS ND 64x

V srpnu jsem tu recenzoval polarizační filtr českého výrobce Vladimíra Fučíka, dnes přišel na řadu neutrální , tedy ND filtr třídy 64, tedy s prodloužením expozice o 6 EV. Náleží do Golden Series, tedy Fučíkův majstrštyk. V e-shopu VFOTO stojí 1900 Kč, analogický B-W filtr stojí 4700, teď ovšem jde o to, jaký je. Výrobce uvádí, že je vyroben z vysoce kvalitního optického skla Po obou stranách má filtr 3 nanovrstvy, které dokáží chránit povrch filtru, odpuzují vodu a mastnotu a chrání před nečistotami. Počet antireflexních vrstev je 7 + 7. užité sklo je tlusté 0,9 mm a mosazný rámeček má 3 mm. I do tak tenkého rámečku se vešel ještě přední závit, takže lze použít běžné krytky a eventuálně lze vešroubovat ještě jeden filtr.

 


Proč ND filtr
Někdy je třeba prodloužit dobu osvitu – Bryan Peterson o tom napsal celé kapitoly ve své knize Naučte se používat expoziční čas kreativně. Populární je například efekt rozmazané vody. K němu stačí leckdy i 1 vteřina. Namítnete tedy, že stačí pořádně utáhnout clonu a expoziční dobu tím prodloužíme až na rozmazávací úroveň. Udělejme tedy malý experiment.

Tento obrázek jsem pořídil 4vteřinovou expozicí při cloně F4.0 s použitím ND filtru.


Abych bez filtru mohl nastavit dobu osvitu 4 vteřiny, musím nastavit clonu F32. Porovnejme teď kresbu při době osvitu 4 vteřiny a cloně F4.0 a F32:


I velmi kvalitní objektivy kresebně vadnou při F11 a pak už to jde rychle z kopce. Na ukázce je to jasně vidět ND filtr mi pak dává možnost nastavit při dlouhé expozici v podstatě libovolnou clonu, včetně té – obvykle – ideální F8.0, kdy je kresba nejlepší. Pak je rozdíl ještě větší:


Výrobce uvádí, že filtr má barevný posun o 100 K do plusu, tedy že by obrázek byl o něco studenější, než když je bez filtru. Nejlepší metoda je, myslím, srovnání – tahle fotka je slepená ze dvou zrcadlově vůči sebou otočených a žádný šev nebo barevný posun na ní patrný není, takže si myslím, že se o nějaké změny barev není třeba obávat.


Obruba je v kategorii slim, tedy filtr je vhodný k použití i na širokoúhlých objektivech. Zkoušel jsem ho na objektivu Canon 17-40/4.0 na Canonu 5D Mk III a snímky pořízené s filtrem i bez filtru nejeví žádné rozdíly.

Právě tak není patrná žádná degradace kresby při použití tohoto filtru. Vlevo bez, vpravo s filtrem – dokonce se mi zdá, že je ta varianta s filtrem trochu výraznější.


Reakce na protisvětlo a šikmé světlo.

Nejdříve jsem zkoumal přímé slunce v záběru. Snímky jsem vyvolal v Camera Raw bez jakéhokoli zásahu. Toto je výsledek bez filtru, objektiv 14-40/4.0, s malou korekcí do mínusu -1/3 EV.


S nasazeným filtrem se barevnost posunula znatelněji do teplých tónů a také expozici automatika nařídila jaksi do mínusu, obraz je tmavší.


Následuje dvojice, kdy první obrázek je v šikmém prudkém světle bez filtru a druhý s nasazeným filtrem.


Druhý obrázek je výrazně kvalitnější, jako by ta antireflexní vrstva filtru byla přece jen výkonnější, než originální vrstva na objektivu 17-40/4.0. Nebylo by divu, má svoje léta.


Zajímavě se chová po pocákání vodou – udělají se na něm krupičky jako na mastném povrchu a stačí jím zaklepat a voda odpadne. Otisk prstu se snadno setře suchým kapesníkem, nicméně zázraky se nedějí a teprve ošetření speciálním přípravkem vše napraví. Na odolnost vůči mechanickému poškození jsem neměl dost odvahy.


Spolu s polarizačním filtrem je ND filtr součást výbavy vážně pracujícího fotografa. Otázka ovšem zní, jaký ND filtr . Běžně se nabízejí 8x, ty prodlužují čas o 3 EV, tyto 64x prodlužující o 6 EV a 1000x, to je 10 EV. Osobně si myslím, že těch 6 EV poskytuje největší flexibilitu právě proto, že při optimální cloně F8.0 vychází na denním světle čas kolem 15 sec. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, hlavně na tom, co dotyčný fotografuje.

Shrnutí:
Neutrální šedý filtr VF FOTO GS ND 64x je bezesporu prvotřídní výrobek a podíl jeho ceny k výkonu je vynikající. Za pozornost stojí i jeho antireflexní vrstvy, které dokonce mohou zlepšit optickou kvalitu objektivu. Recenzovaný model má prodloužení expozice o 6EV. Je na zvážení, zda je to faktor vhodný pro vaše záměry. V nabídce VFFOTO je vrze 8x s prodloužením 3EV, který ovšem nepatří do Golden Series, a 1000x, prodlužující o 10 EV. To mi připadá jako hodně speciální filtr, takže volba je asi mezi tou 64x a 8x. Napadá mě… nejlépe oboje.