Site icon Digineff

Mobil a RAW

Mobily vyšší kategorie mají dnes už snad všechny režim vhodný pro ukládání do datového formátu RAW (zajímavá anomálie je iPhone, který sice umí RAW, ale v jeho základní aplikaci Fotoaparát nejde to RAW ukládat, musíte si obstarat nějakou specifickou appku, grrr…). Je to k něčemu nebo není?

Zkoušel jsem to naposledy s přístrojem Huawei P30 PRO. Připomenu, že RAW je datový formát, který pracuje ve vyšším datovém režimu a tudíž ukládá větší množství dat. To se vyplácí zejména při focení scén s vysokým rozpětím jasů. Moderní mobily, což Huawei P30 PRO bezesporu je, si vypomáhá automatickým HDR – on rozpozná světelnou situaci a když je třeba, pořídí více snímků s různou expozicí a složí výsledek s prokreslenými stíny i jasy. Toto jsem fotil u nás na terase při večerním sluníčku, foceno v JPG a souběžně s RAW (takhle to mobily vždycky dělají, nemají možnost „jenom RAW“ jako do mají fotoaparáty).


Výsledek je přece zcela uspokojivý, na co tedy RAW? Podívejme se teď na náhled RAW fotky z Huaweie.

To je humus, řeknete si. Výsledek je podstatně horší než z prosté automatiky. Fotka je moc kontrastní, stíny zapadlé a jasy – viz kamínky v květináči a bíé kytičky uprostřed, taky nic moc.

Tak dobrá, pohrajme si s tím v převodníku z RAW, velmi dobře to umí Zoner Photo Studio X. A najednou je to jaksi o něčem jiném.

Když pak porovnáme problematické partie, což jsou zde hlavně ty dva světlé kameny, rozdíl ve výsledku bije do očí.

Kdybychom pak chtěli použít nějaký ediční program využívající HDR, jako je například Skylum Aurora, vyrobíme si obrázky, o kterých by nikdo neřekl, že jsou z mobilu.


Nicméně zázraky to nedovede. Jakmile je opravdu přepálená obloha, přepaly nastanou i v RAW formátu a to pak je doslova spálené. Pozná se to při převodu snadno – zde jsem šel s podexpozicí do -4,5 EV a stejně zůstal v místech nejvyšších jasů přepal.


S tím nic nesvedeme ani za cenu postavení se na hlavu – leda bychom dělali výměnu oblohy a to zase se nevyplatí, protože v obrázku jsou reflexy slunce v protisvětle, zkrátka, zde jsou hreanice, za které se rozumně nedá jít.


Shrnutí:
Moderní mobily dokáží mnoho, zázraky nikoli. Dá se s nimi i vcelku vážně fotit, jejich hlavní překážkou jsou velké rozdíly v jasech. Focení do RAW nám umožňuje do jisté míry tento problém překlenout. Výsledky budou určitě lepší, než pokud se spolehneme jenom na JPG. Vždy je s tím ale piplačka a musíme si tedy položit otázku, zda to stojí za to.
Exit mobile version