Site icon Digineff

HTC U12+

Mobil nejvyšší třídy, zvládá GSM do úrovně LTE. Existuje ve verzi s jednou SIM anebo duál, je odolný proti vodě – v hloubce půl druhého metru na půl hodiny. Procesor Snapdragon 845 je připravený až na Android 9.0. Je ve verzi jak 64 tak 128 GB a RAM má 6 GB. Nás ovšem zajímají jeho vlastnosti fotografické.



Fotoaparát
Přístroj je vybaven dokonce dvěma duálními kamerami, jak na zadní, tak i přední, selfíčkové straně. Začneme samozřejmě vzadu. Hlavní, výchozí fotoaparát je dvanáctimegový, na čipu 1/ 2.55´´ s 1,4 µm je objektiv s ekvivalentem 25 mm při světelnosti G1.8., v EXIF fotografií čteme fyzické ohnisko 4,28 mm. Objektiv je stabilizovaný, autofokus vychází i z analýzy fázového posunu na duálních diodách v čipu, je zde i pomocný laserový autofokus na krátké vzdálenosti. Druhý objektiv má úhel záběru odpovídající padesátimilimetrovému objektivu kinofilmového aparátu při světelnosti F2.6 na čipu s 1.0 µm fotodiodamiv EXIF fotografií čteme fyzické ohnisko 6.0 mm. Jeho fyzické rozlišení je 16 MP, efektivní 12 MP. Objektiv je autofokusový – ostří na kontrast. Tato dvojice je umístěna v horní části přístroje v jeho ose, separátně od nich je Dual-LED fleš s možností studeného i teplejšího záblesku. Duální je i kamera selfíčková, smysl toho je při vytváření uměle rozostřeného pozadí za autoportrétem, oba moduly mají shodné parametry 8 MP, světelnost F2.0, čip má 1 palce a fotodiody mají 1.12 µm. Tyto aparáty nemají ani stabilizaci, ani autofokus. Video je až 4K, standardně ale je to HD 1080 při 30 fps.

Ovládání a menu Výchozí režim přístroje je automatický. Základní ovládací prvky jsou pod obrazovkou. Zleva je to přepínání na autoportrét, následuje volba videa nebo fotografie a spoušť je uprostřed. Vpravo od ní je neobvyklý ovládací prvek. Oba bloky duálních fotoaparátů zvládají uměle generovaný bokeh a dokonce ho lze regulovat. Po klepnutí na příslušnou ikonu se objeví táhlo, jímž lze míru rozostření nastavit, funguje to, jak řečeno, v obou případech, tedy při fotografování i při selfie. Zcela vpravo je ikona pro prohlížení.
Další ovládací prvky jsou nahoře. Zleva je to ovládání blesku, pak jsou legrační dodatky k fotce, je třeba najít tvář a k ní pak přikopírujeme nějakou legraci. Následuje samospoušť a pak, což je neobvyklé v základním menu, volba velikosti a poměru stran. Nakonec je tu HDR, které je ve výchozím nastavení v automatickém režimu. Lze ho vypnout i na tvrdo zapnout. Vzhledem k tomu, že jde vždy o skládání dílčích obrázků, je tu riziko poklesu kresby a je tedy na zvážení, zda to nevypnout. Nicméně plně automatické HDR je trendem současných fotomobilů.
Zcela vpravo je vstup do zvláštních funkcí. Především je tu možnost nastavit panorama, panoramatický autoportrét, ale hlavně Pro režim.



Ten doplní nabídku o – shora – režim snímání, je tu volba Noc, Sport a Makro, v podstatě jde o nastavení citlivosti a rychlosti závěrky, respektive zaostření v režimu Makro. Pod tím je možno nastavovat vyvážení bílé, korekci expozice, ISO, rychlost závěrky a vzdálenost, tedy ruční ostření. Podstatná věc ale přibude v režimu Pro na horní nabídce, je zde možnost zapnout RAW snímání, kdy se ukládá fotka jak v RAW, tak i JPEG.

Vidíme tedy, že ovládání mnoha funkcí je přístupné jaksi svrchu, bez nutnosti vstoupit do skutečného Nastavení. I to zde je, pod zavedenou ikonou ozubeného kolečka. Nastavují se ale věci ne zásadně důležité pro výsledek, jako je hlasitost závěrky, mřížka a dotyková expozice.

Důležitý ovládací prvek je táhlo pro zoomování. Jde o stupnici a terčík, na něm se zobrazí míra zvětšení. Výchozí pozice je 1x, po poklepnutí na terčík se přepne na druhý fotoaparát s delším ohniskem a jde o hodnotu 2x. V tomto případě jde opět o čistou fotografii. Tahem tohoto terčíku dosáhneme zvětšení až 10x, v tom případě ovšem je to softwarové zvětšení.

Jak se s ním fotí
Fanouškové této firmy uvítali, že se na palubu vlajkové lodi vrátil duální fotoaparát. Je to díky tomu, že se už podařilo zvládnout efekt softwarového bokehu, který byl ještě nedávno poměrně problematický. Příjemný je samozřejmě Pro režim, zejména kvůli možnosti pracovat v RAW režimu. K tomu je třeba dodat výhradu, že tento způsob fotografování asi není moc atraktivní pro většinového uživatele – ten používá fotomobil hlavně k běžnému obrazovému záznamu, který nevyžaduje žádné technické dovednosti. Také tento aparát využívá HDR metodiku, to znamená skládá snímky pořízené v rychlém sledu postupně postupně na sebe. Při bližším zkoumání se zdá, že nejlepší výsledky přináší opravdu režim Auto HDR. Tato funkce se dá vypnout, anebo naopak zapnut na trvalé použití HDR. Za některých předem nepředvídatelných okolností dává Auto režim lepší výsledky než trvalý režim, ten někdy vede k omezení kresby. Pořád ovšem platí, že nejsnazší cesta k optimálnímu výsledku je volba bodu pro nastavení expozice poklepáním na displej v žádaném místě, expozici pak lze doladit tahem vzhůru (korekce do plusu) nebo dolů (korekce do mínusu). Portrétní režim s pomocí rozmazání pozadí funguje nejlépe v rozmezí 50 až 200 centimetrů. Hračičkové určitě vyzkoušejí i ruční úpravu bokehu, avšak i v tomto případě obvykle funguje automatika nejlépe. Rozmazání pozadí funguje i v selfie režimu, nicméně proces rozmazání někdy koliduje s Auto HDR a vede ke změkčení kresby. Milovníci selfíček (a to je možná většina uživatelů) uvítá zkrášlovací úpravy, tedy vyhlazování pleti, respektive zvětšování očí.

Umělá inteligence je tu všudypřítomná a s ní souvisí i určitá nekonzistence výsledku. Na zkušebních snímcích v nízkých světelných hladinách přístroj někdy dosáhl skvělých, vysoce nadprůměrných výsledků, ale jindy klesl pod obvyklou míru ve srovnání s konkurencí. Nicméně za standardních světelných podmínek, tedy venku za denního světla lze počítat s vynikajícím obrazem, ostře vykresleným s přirozenými barvami a bez stopy obrazového procesování. Automatický režim tu funguje znamenitě a není třeba se mu plést pod ruce ručními zásahy – Pro režim je vhodný hlavně pro možnost snímání v RAW formátu.

Shrnutí
Ve prospěch hovoří výtečná automatika, formát RAW a přívětivé uživatelské rozhraní. K mínusům paří fakt, že selfie kamery nemají autofokus, ale zásadní nedostatek to není. Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16

 

Exit mobile version