Nezařazené

Google Glass v Alze

Alza.cz, to jistě znáte, fyzické sídlo je v Holešovicích v areálu někdejších jatek. Až do soboty 7.6. vám tam ukáží a předvedou Google Glass, ony zázračné brýle, promítající info rovnou do oka. Byl jsem se tam podívat.

Alza.cz, to jistě znáte, fyzické sídlo je v Holešovicích v areálu někdejších jatek. Až do soboty 7.6. vám tam ukáží a předvedou Google Glass, ony zázračné brýle, promítající info rovnou do oka. Byl jsem se tam podívat.

Firma Google (ano, TEN vyhledávač, ta obrovitá firma odpovědná m.j. za Android) předvedla v roce 2012 „nositelný počítač s náhlavním displejem“, jak se to jmenuje oficiálně. Má to tvar brýlí a funkčnost smartfonu. Na prezentaci v Alze jsme viděli i oficiální info od Google. Hodně napoví i slajd zachycující vývoj – od prvního nápadu spočívajícího v připevnění mobilu k nožičce brýlí až po miniaturizované řešení vpravo dole, což je současný stav.


Je to tedy v podstatě smartfon oživený OS Android 4.4 (KitKat). Displej má rozlišení 640 x 360, ve specifikacích je legrační údaj, že je to jako obrazovka s úhlopříčkou 63,5 cm pozorovaná z osmi metrů. Prakticky: je to maličký čtvereček vpravo nahoře. Fotoaparát je 5megový, kamera natáčí 720p video. Má to bluetooth – s jeho pomocí komunikuje se smartfonem v kapse a odtud tahá GPS (samy ho nemají). WiFi je 802.911 b/g. Má to 16 GB paměti, k disposici je 12 GB. Má to tříosý gyroskop, akcelerometr a kompas. Takhle to vypadá rozebrané:


Obrázek se promítá do oka, zde je schema:


Zde potom vidíte, jak by to mělo fungovat. Jedete na kole a vpravo nahoře si promítáte trasu a vidíte, že jste za 43 minut v cíli.


Osobní dojmy
Především je třeba hodně zdůraznit, že je to prototyp, neurčený k prodeji. Hodně syrová věc. Hlavní předpoklad jsou dobré oči. Údaj kolik je hodin jsem dokázal přečíst, ale hlášky drobnými písmeny nikoli. Skla v brýlích jsou ne-dioptrická a snad se s dioptrickými nepočítá, sice jsem se na to ptal, ale nemyslím, že šlo o odpověď zcela zaručeně správnou.

Věc se ovládá poklepem na plošku na nožičce brýlí, to je v podstatě touch pad. Zde listujete, potvrzujete volby atd. Má to i hlasové ovládání a lze to ovládat i gesty hlavou, eventuálně mrknutím. Ta věc už je tak trochu vlezlá pod kůži uživatele.

Výdrž baterky samozřejmě závisí na intenzitě používání, byli jsme ujištěni, že za určitých okolností baterka vydrží celý den, spíš bych věřil dalšímu údaji, totiž dvě hodiny či spíš hodinu. Věc se docela hřeje. Přes mikro USB to lze propojit s externím akumulátorem.

Ukázali nám video brýlemi natočené, kvalita ovšem je daleko za běžným GoPro. Fotku brýlemi pořízenou mám objednanou. Toto je obraz viděný brýlemi a zobrazený na promítacím plátně, v pozadí prodejna Alza, Pán v pruhované košili a obyčejnými brýlemi ve vlasech je fotograf Honza Hodač, na 11.10.2014 připravuje Fotografický festival v La Fabrika v Holešovicích v Praze, viz http://2014.festival-fotosfera.cz/.


Shrnutí
Nápad je to zajímavý a svědčí o podnikavosti a vynalézavosti lidí z Googlu. Po dvou letech intenzivního vývoje ta věc ještě nedozrála ke skutečně praktické použitelnosti. Trend spočívající v průniku technologií do organismu člověka je ale jasný. Zaskočte se do Alzy podívat, už pro ten pocit, že za (kolik asi) let si budete říkat: jo, to já tenkrát v té Alze viděl na vlastní oči. Bude to jednou legenda, jako Cugnotovo parní auto.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: