Site icon Digineff

Fujifilm F800 EXR – první info

Kompakt s dvacetinásobným zoomem a stabilizovaným snímačem CMOS EXR s úhlopříčkou půl palce (6,4 x 4,8 mm) se chlubí novým řešením wi-fi, takže komunikuje s Androidem i všemi iZařízeními od Apple.

Kompakt s dvacetinásobným zoomem a stabilizovaným snímačem CMOS EXR s úhlopříčkou půl palce (6,4 x 4,8 mm) se chlubí novým řešením wi-fi, takže komunikuje s Androidem i všemi iZařízeními od Apple.

Jde o přístroj s 16 mpx snímačem, objektiv odpovídá ohniskům 25 – 500 při světelnosti F3.5 – 5.3. Ostří od 45 cm, v makru od 5 cm. Displej je pevný, ne-dotykový, třípalec s 460 tisíci body. Rozsah závěrky je od 8 sec do 1/2000 sec, sériové focení 8 fps v plném formátu, 11 fps v polovičním (naprosto dostatečném). Video se stereozvukem je ve formátu MPEG-4 nebo H.264 s rozlišením full HD 1920×1080/30 fps. Zápis na karty rodiny SD. Váha 232g, rozměry 105 x 63 x 36 mm . V poslední době Fujifilm oslňoval především svou třídou X, ovšem ani kompakty řady F nelze podceňovat. Loni v květnu jsem tu recenzoval F550 ovšem už není v nabídce. Mezi tím byly mnohé další modely, vzhledově je ale přístroj velmi podobný i parametricky se moc neliší. Tato osmistovka se liší od mnou recenzovaného modelu například možností ukládat v RAW formátu, je vybavena wi-fi, ale už nemá GPS, jíž byla vybavena 880ka.

 


Ke komunikaci s chytrým telefonem nebo tabletem je třeba aplikace FUJIFILM Photo Receiver. Chytrý telefon je ale schopen kompenzovat GPS, protože je možné souřadnice přenést z telefonu do otky, což je velmi vtipné: pořádný smartphone dneska JE GPS. Tato aplikace slouží i jako navigace k fotograficky zajímavým místům.

Zajímavou vychytávku má tento model pro nízké světelné hladiny. Je tu detekce pohybu: jakmile se objekt hýbe, přístroj zvýší ISDO, aby mohl zkrátit dobu osvitu. Pokud jd eo statický objekt, zůstává ISO nízké a prodlouží se doba osvitu a nastupuje stabilizace čipu. Velmi chytré!

Přístroj nabízí i dvojexpozice za účelem zvýšení dynamického rozsahu (schopnost kreslit i v zastíněných i silně nasvícených partiích) a snížení šumu. Přirozeně že má všechny vychytávky známé z přístrojů Fuji, včetně panorama 360 stupňů, simulace filmů, umělecké filtry apod. Nepochybně zajímavý je přenos přes wi-fi. Nedávno jsem tu zkoušel řešení Samsungu, fungovalo to suprově – mezi Samsungy a iPhone byl mimo. Naštěstí Fujifilm telefony nevyrábí, tak by mohl být otevřenější, mimochodem, ono to otevírání wi-fi je příběh táhnoucí se pomalu už deset let vývojem fototechniky! Pořád by to někdo omezoval, aby vydělal prachy… dusil a dusil… Krásný příklad rozporu svobodné technologie a marketových klapek na očích.

Exit mobile version