Nezařazené

Epson L 1800 – první zkušenosti

O příchodu epsonky pro tisk až A3 s velkými zásobníky inkoustů už jsem psal. Pár dní mohu tiskárnu zkoušet a mé nadšení je naprosté. Je to přímý příbuzný tiskárny pro formát A4,model Epson L800, psal jsem o ní loni v březnu. Jde tedy opět o inkoustovou tiskárnu, k níž je připojen zásobník velkokapacitních nádržek na inkousty. Princip tisku je piezoelektrický, trysky jsou konfigurovány po 90 tryskách pro každou barvu (a černou). Tiskové rozlišení je 5760 x 1440 dpi. Je zde šest zásobníků, tedy CMYK (azurová, purpurová, žlutá a černá) plus světlá azurová a světlá purpurová. Tiskne na formáty A3+, A3, A4, A5, A6, B5, C4 (obálka), C6 (obálka), DL (obálka), Letter, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 0.6729166666666666, Právní záležitosti .
Do zásobníku se vejde 100 listů obyčejného papíru, nebo 30 fotografických papírů. Napájena je přímo ze sítě. Měří 705 x 322 x 215 mm (šířka x hloubka x výška) a váží 12.5 kg.


S počítačem komunikuje přes rozhraní USB a komunikuje s PC od verze XP nahoru, s Apple od Mac OS 10.5.8 a novější. V dodávce dostanete 6 lahviček po 70ml, dále CD s ovladači a napájecí kabel. USB kabel se ani k této tiskárně nedodává. Maloobchodní cena je 18 tisíc i s DPH, takže ty naše původní kalkuly vycházející z přepočtů z indonéské měny (inkousty se vyrábějí v Indonésii) byly nemístně optimistické. Nicméně to je cena z e-shopu Epsonu, uvidíme, jaká bude konečná cena. Tiskárna zdá se není ještě v prodeji, cena je tedy uvedena jen na epsonské webovce a připadá mi trochu ujetá. Za 28 tisíc je k mání profi Canon ImagePrograf na formát A1 !


Instalace byla bezproblémová. Na obrázku je proces plnění zásobníku. Ten je vyklopený, spojený trubičkami s tělem tiskárny.


Zde vidíte v detailu plnění: lahvička má šroubovací trychtýřek se zarážkami, takže zásobník se plní pohodlně. Je třeba dávat pozor, protože inkoust do tiskárny je příšerný prevít a nejde umýt nebo vyprat. Zásobníky mají gumové zátky, na obrázcích nejsou vidět.

Každá ta lahvička má individuální kódové číslo. Když jsem inicioval L800, bylo třeba zadat do softwaru tiskárny čísla lahviček a v návodu i k této tiskárně o tom byla zmínka. Kupodivu to ale ode mne tiskárna zatím nechtěla. Je třeba počítat před prvním tiskem s prodlevou asi 20 minut. Tiskárna má v sobě jakousi mezinádržku inkoustů a ta se musí naplnit. A pozor, když není delší dobu v provozu, může vyschnout. Pak je třeba ji doplnit tak, že odzátkujeme velké nádržky a tak dlouho aktivujeme proces čištění hlav, dokud se to nerozchodí (vyzkoušeno na L800, tady to bude podobné).

První zkušenosti
K tiskárně jsem si koupil padesát kousků papírů A3 matný Heavyweight 167g/m2 padesát kousků stojí 1100 Kč. Dvacetikoruna za tisk A3 mi připadá jako velice slušná cena. Při tisku výrobce doporučuje ICC profil Epson photo Quality Ink Jet. Tisk vychází k mé naprosté spokojenosti – a zejména pak tisk černobílý. Černobílé fotky jsou zde absolutně neutrální, bez nejmenšího barevného nádechu, opravdu černobílá fotka jak má být. Opět se osvědčuje zásada, že je dobře se držet doporučení výrobce a používat spotřební materiál, který k tiskárně patří. Dvacet kaček za A3 a tisk bez starostí o inkousty, to je v podstatě ideální řešení.
Respektive, mohlo by být.
Jak známi lid fotografický obecně málo tiskne. Ono není divu. Když jsem se v Datartu ptal po fotopapírech Epson A3, dívali se na mě, jako kdybych po nich chtěl vejce Ptáka Noha. Objednal jsem si papíry po internetu, ale i s nimi byly problémy a musel jsem čekat čtrnáct dní, než mi přišly. Já to chápu, je to zboží málo žádané a dodavatel je musel zase někde objednat. Ale je to tak trochu začarovaný kruh.
Každopádně, tyhle velkokapacitní Epsonky vám zkazí náladu jen při sahání do peněženky při prvním nákupu, ale pak už je to jenom radost.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: