Nezařazené

Eizo CG277 a CX271

Na tiskové konferenci v sídle Eiza v Praze Karlíně představil šéf české pobočky Antonín Charvát a celoevropský zástupce Ieiza Minoru Kontani dva sedmadvacetipalcpové monitory špičkové třídy. Oba monitory nabízejí 4Mpx rozlišení 2560 x 1440 a slouží k náročné grafické práci.

Na tiskové konferenci v sídle Eiza v Praze Karlíně představil šéf české pobočky Antonín Charvát a celoevropský zástupce Ieiza Minoru Kontani dva sedmadvacetipalcpové monitory špičkové třídy. Oba monitory nabízejí 4Mpx rozlišení 2560 x 1440 a slouží k náročné grafické práci.


V krátkém projevu pan Kontani vyslovil uspokojení nad faktem, že se od ustavení českého Eiza před necelými dvěma roky prodalo u nás dva tisíce náročných grafických monitorů. V přepočtu na počet obyvatel nás to staví na evropskou špičku a je to důkaz, že se u nás dbá na kvalitu, poznamenal pan Kontani. Ředitel pobočky Antonín Charvát pak oba monitory představil.


Řada CG se od CX liší především tím, že CG má v sobě zabudovanou kalibrační jednotku, kdežto CX je vybavena autokorekčním senzorem. Rozlišení mají oba stejné. Jde o třetí generaci těchto monitorů. Od druhé generace se liší především systémem podsvícení. Je to Gbr-LED podsvícení, což vedlo k 40% poklesu spotřeby energie, takže provozní spotřeba těchto dá se říci gigantických monitorů je 43W. Odpadá i nutnost chlazení větrákem, tepelné vyzařování stačí monitory ochladit. Navíc, je podstatně nižší tepelné vyzařování samotné obrazovky, což jsme si na následné prezentaci ověřit srovnáním – přiložením hřbetu ruky. Rozdíl byl ovšem minimální, jak se dá čekat u výrobku špičkové kvality.

Monitor CG277 má v sobě zabudovanou kalibrační sondu. Ta se při kalibraci vysouvá. Monitor lze naprogramovat, takže se dokáže automaticky zkalibrovat třeba v noci nebo o polední pauze. Kalibrace se programuje přes program ColorNavigator. Tento software nastaví nejen základní hodnoty: jas, bílý bod nebo gradace obrazu, ale navíc také nastavovat barevný rozsah monitoru, statický kontrastní poměr, barevnou teplotu černého bodu, či nastavovat sytost a barevný tón až šesti základních barevných složek RGB-CMY. Monitor má tři vstupy, 1x DVI-D, 1x DP(8/10-bit) a 1x HDMI. Vstup DP je kompatibilní s applovským rozhraním Thunderbolt. Výchozí cena je 43 tisíc. Stávající model CG276 se prodává za 42 tisíc a něco, cena novinky je tedy nepodstatně vyšší než cena staršího modelu.

Na obrázku vlevo je vidět monitor při procesu kalibrace – sonda je vysunutá do zeleného obdélníku. Vpravo je vidět monitor se stínítkem.


Model CX271 ke kalibraci potřebuje externí sondu. Zdarma se k němu dodává ColorNavigator (dřív byl za poplatek). Pokud uživatel použije ColorNavigator Elements, lze se bez externí sondy obejít. Vstupy Display Port (8/10-bit), HDMI a DVI-D umožňují současné připojení až tří počítačů. Vstup DP je kompatibilní s applovským rozhraním Thunderbolt. Monitor stojí 33 tisíc.
Na ukázce je vidět monitor s externí kalibrační sondou.


Oba monitory slouží k náročné grafické práci. Využívají prakticky celý gamut Adobe RGB a mají stejnoměrný jas po celé ploše s nepatrnou, takřka neměřitelnou odchylkou mezi středem a kraji. Na monitory je pětiletá záruka. Přirozeně, že jde o vlajkové lodi Eiza. Nicméně už za 12 tisíc + DPH je k mání fotografický 23palcový model CS230 a v ceně kolem patnácti tisíc je v nabídce několik dalších foto-modelů. V každém případě jde o vynikající monitory s dokonalým barevným podáním.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: