Každý fotoaparát má menu. Troufnu si tvrdit, že to není nejoblíbenější funkce fotoaparátu, zrovna tak jako návod k použití není nejoblíbenější četba. Kdo fotí na automatický režim (obvykle pod ikonkou zeleného foťáčku nebo čtverečku), nemusí se zajímat ani o jedno, ani o druhé. Moje poznámka se týká těch, kdo s menu zápolí, jelikož fotí na režimy P, nebo s preferencí clony nebo času nebo dokonce na manuál. Nicméně ani ten kdo fotí na zelené políčko musí do menu, když chce nastavit spojení přes wi-fi nebo bluetooth. Zkrátka, menu je takové nutné zlo.
Finta první
I jednoduchý fotoaparát má v menu spoustu položek. Jako příklad jsem si zvolil Canon EOS 200D, jeho PDF verzi návodu mám zrovna po ruce (mimochodem, dnes už skoro nenajdete tištěné návody, leda velmi jednoduché pro absolutní začátek, ale podrobný návod je pak v PDF formátu. Tahle jednoduchá zrcadlovka má PDF návod který má 458 stran… Uf!
Nicméně ne každá položka je stejně důležitá. Naštěstí většina rozumně řešených foťáků má něco jako Moje menu. To bývá samostatná položka, do níž lze natahat to, co potřebujete. Obvykle bývá označená ikonkou Hvězdička, ale může to být i jinak. Typicky je třeba začít krokem Vybrat položky k registraci (tak to má citovaný Canon, na mém Sony je Přidat položku. Na Canonu to vypadá takto:
Pak už jen vyhledáte položku, kterou chcete přidat. Tady je uvedena jako příklad Kvalita snímku, to je rozumná volba pro toho, kdo střídá JPEG a RAW.
Tady se nedá radit, co je správně. Já tam mám nataháno: Formátovat, Režim čištění, Nová složka, Tiché snímání a SteadyShot ( = stabilizace). Kvalitu snímku tam nemám, protože fotím prakticky jen v RAW… Záleží na tom, co často potřebujete, ukáže se to praxí. Položky v Mém menu se dají vymazat a přehazovat jejich pořadí. Citovaný Canon nabízí možnost vytvářet podsložky Mého menu. Podle mě je výhoda Mého menu v jednoduchosti a dávám do něj jen to nejnutnější, ale proti gustu…
Finta druhá
Někdy se stane, že ve složitém menu dopadneme jako Jeníček s Mařenkou v černém lese. Fotí nám to blbě a nevíte, jak se to stalo. Některé foťáky dělají i to, že vás postaví před hlášku typu Funkce není v aktuálním nastavení dostupná. A neřeknou vám, které že to aktuální nastavení vám brání funkci použít – například fotoaparáty většinou neumožní kreativní filtry, když je nastavený RAW. Zkrátka, zakufrujete a nevíte, jak z toho ven. Pak pomůže záchranná brzda, totiž , vymazání nastavení. Zase, bývá to řešeno různě, jsou různé stupně návratu, skutečný tovární reset vás opravdu vrátí do stavu, kdy jste foťák vytáhli z krabice a poprvé ho zapli a vymaže se všechno včetně jazyka a hodin a data. Přijdete ovšem i o Moje menu…
Proto radím, s menu opatrně, když tak s návodem při ruce…