Nezařazené

Dlouhé sklo Canonu SX700HS

V testu mám teď kompakt s třicetinásobným zoomem, jeho sáhodlouhý název máte v titulku. Kdo čte můj web častěji než nahodile asi tuší, že mám vůči širokorozsahovým zoomům výhrady. Nicméně v sobotu jsem byl se svou Dílnou fotit kolem dálničního Radotínského mostu u Zbraslavi a musím připustit, že na těch dlouhých sklech něco dobrého je. O jeho příbuzném SX600HS jsem přinesl krátkou zprávu v souvislosti s letošním výstavou CES v Las Vegas hned v lednu. O technických detailech se pak dočtete v chystané recenzi, teď bych se rád zmínil vysloveně o technice snímání tím ultradlouhým ohniskem, které tu má ekvivalent 750 mm. Zmíněný most překlenuje dvoukilometrovou estakádou o 37 pilířích záplavové území u soutoku Berounky s Vltavou.

Když jste na místě a tím spíš, když je mlha, most nevypadá nijak povzbudivě. Tohle je foceno Canonem 100D, seťákem na 18 mm.


Jenže pak jdete dovnitř a protáhnete ohnisko a jste najednou v chrámu.


Toto je foceno ekvivalentem 250 mm. Ohnisko s ekvivalentem 350 mm vám posadí věž zbraslavského zámku mezi svodidla mostu.


No a když to pak oroštujete na ekvivalent 750 mm, místo sloupů máte na fotce betonovou zeď.


Objevíte i Marťany, při troše štěstí.


Nicméně, jeden trik v tom byl. Vzal jsem si na to stativ. Marťany jsem fotil ekvivalentem 250 mm a na 100 ISO mi při F5.6 vycházela 1/25 sec. Tato fotka při ekv. 750 umožnila 1/350 sec, ale i to je na 750 mm málo – nevěřte stabilizacím!


Na technické motivy, kdy potřebujete dostat fyzicky vzdálené objekty do vzájemné iluze blízkosti, na to jsou tyhle ultradlouhé objektivy výborné. Ostrost samozřejmě nesplňuje kritéria full frame zrcadlovky, ale ani APS-C, ale ani MFT, ale koukat se na to dá. Ale ten statv tomu hodně pomůže.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: