Site icon Digineff

Co mě vzalo u Sonyho v roce 2014

Poslední v abecedě je Sony a s touto značkou se rozloučím s uplynulým rokem. Řítí se na nás další novinky! Také ony měl dobrý rok a potěšil své příznivce nejednou lahůdkou. Pojďme mlsat.

Poslední v abecedě je Sony a s touto značkou se rozloučím s uplynulým rokem. Řítí se na nás další novinky! Také ony měl dobrý rok a potěšil své příznivce nejednou lahůdkou. Pojďme mlsat.

Loni v lednu Sony odtroubil řadu NEX a řada pokračuje coby Alfa. Zmatek z toho vznikl docela velký, protože NEX má (měl) E-bajonet pr objektivy a ten zůstal i post-nexovým Alfám. První byl Alpha A5000, vybavený dvacetimegovým snímačem velikosti APS-C (23.2 x 15.4 mm ) a procesorem Bionz X (je ve full frame A7/A7R a v kompaktu RX10). Došlo tedy k navýšení rozlišení takřka na úroveň pětadvacetimegového modelu NEX7.


Jde za víc než slušnou cenu, teď v lednu 2015 jsme na 10 tisících i s objektivem 16-50. Na rozdíl od modelů NEX je tu výborná ovladatelnost. Moje hlavní výhrada se týkala pomalé frekvence sériového snímání 4 fps, vždyť i první NEXy měly 7 fps!

Brzy po pětce přišla A6000, nástupce šestky. Což byl skvělý foťák, v podstatě sedmička, ale za mnohem míň peněz. Čtyřiadvacetimefový mirrorless s elektronickým hledáčkem stojí v kitu 1650 mm 21500 Kč a v doublekitu i s objektivem 55-210 28 tisíc a to jsou velmi dobré ceny.


Zatím jsem neměl v roce full frame kompakt Alpha II s pětiosou stabilizací, s výklopným ne-dotykovým displejem. Je o něj velký zájem, zatím jsem ho ale v ruce neměl.


Mým favoritem z roku 2014 je tudíž SLT přístroj Sony Alfa 77 II s polopropustným zrcátkem.


Přístroj z hořčíkové slitiny a plastových dílů je vybaven 24megovým snímačem nové generace. Ten má bezešvé čočky (jsou těsně na sobě), a jsou „offset“, tady vyosené – čím dále od středu čipu, tím víc se směrují do strany směrem ke středu, aby se maximálně využila světelná energie. Senzací je AF modul se 79 snímacími body, který pokrývá 40% plochy obrazu. Tak na tohle žádná zrcadlovka nemá a mít nemůže – pravá zrcadlovka má AF modul ve dně těla a světlo k ní prochází polopropustným okénkem v zrcátku. Je to tedy masivně vybavený poloprofesionální přístroj, který se uplatní především v živé, sportovní fotografii. Tam se jeho udivující schopnosti rychle a přesně ostřit uplatní nejvíce. Pocitově i funkčně je to zrcadlovka. Je to rychlík. Jediné co je pomalejší, než bývá mezi aparáty tohoto typu zvykem, je náběh po zapnutí, ale pořád je to hluboko v normě hbité použitelnosti. Ostří bleskurychle a pravou lahůdkou je poslech tiché expozice: nemlátí tam žádné zrcátko, když stisknete spoušť, je to jako když kočička upustí špulku nítí. Jeho cena zrozumněla, s objektivem 16-50 stojí teď 44 tisíc, stával pade. Rychlý, výkonný, skvěle ovladatelný. Ano, ten mě vzal v roce 2014.

Exit mobile version