Site icon Digineff

Co je obráceně

Trklo mě to nedávno, když jsem si chystal Nikon Z7 k vyzkoušení širokoúhlého zoomu 14-30/4.0. Upravoval jsem si ovládací prvky a mimo jiné i přední a zadní roller – ovládací kolečko. Tak jak to chci, aby to chodilo, hlásí menu že je to obráceně. Jak to chci a co je obráceně?

Trklo mě to nedávno, když jsem si chystal Nikon Z7 k vyzkoušení širokoúhlého zoomu 14-30/4.0. Upravoval jsem si ovládací prvky a mimo jiné i přední a zadní roller – ovládací kolečko. Tak jak to chci, aby to chodilo, hlásí menu že je to obráceně. Jak to chci a co je obráceně?

Nejdřív pojmy
Ujasněme si, o čem jde řeč. Ovládací kolečko je na každém lepším foťáku, taktéž možnost ovládat = korigovat expozici. Nejdřív k té korekci: automatika ji nějak změří a my to můžeme ovlivnit, buď o plusu (obrázek pak bude světlejší) nebo do mínusu (bude tmavší). Nastavuje se to podle stupnice, ta vždycky vypadá nějak takto:



Nula, to znamená expozice bez korekce, tedy expozice, jak ji naměřila automatika. Ve směru vpravo přidáváme do plusu, zesvětlujeme to +1 a 2 a 3 a na druhé straně – 1 a 2 a 3, to jsou celé expoziční stupně stupně (tedy: nula je při daném ISO 1/125s na F5.6, +1 je 1/60s na F5.6, jelikož šedesátina je zhruba dvakrát delší čas než 1/125. Stručně řečeno, korekce doprava je do delších časů při dané cloně anebo do menších clon (větší otvor) při daném čase. Tady na ukázce je to dobře vidět: při pětisetině jsme na nule, při tisícině na -1 (obrázek bude tmavší):



Ovládací kolečko ovládá korekci expozice (obvykle po zmáčknutí tlačítka s ikonkou +/- ve čtverečku). Logicky – je to ve směru doprava do plusu (světlejší fotky) nebo vlevo (tmavší fotky).
Ovládací kolečko ale také ovládá clonu nebo čas (záleží na konstrukci fotoaparátu). Pokud je to přístroj jen s jedním kolečkem, v základním nastavení obvykle ovládá čas a po stisknutí tlačítka korekce expozice clonu. Když já přístroj dvě kolečka, jedno vpředu a druhé vzadu, obvykle to zadní je vyhrazeno pro čas a přední pro clonu.

Co je obráceně
A teď pozor.
Kolečko koriguje expozici po stisku tlačítka +/-, vpravo budou fotky světlejší, vlevo tmavší. Teď si nastavme manuální, tedy ruční expozici, kolečkem nastavujeme čas i clonu ručně. Máme stálou citlivost v ISO, to je pro další výklad důležité.
V základním nastavení fotoaparátů to bývá obvykle tak, že pohybem kolečka vpravo zkracujeme čas (při dané cloně a citlivosti bude fotka tmavší) a pohybem předního kolečka vpravo zvětšujeme clonu (větší číslo, menší otvor) a při daném čase a ISO bude fotka tmavší.
Vidíte ten rozpor?
Pohybem kolečka vpravo při korekci zesvětlujeme, kdežto v manuálu ztmavujeme.
Ono to má určitě nějaký důvod. Existuje totiž Neffův zákon, podle něhož má každá blbost aspoň jeden rozumný důvod, takže předpokládám, že to platí i pro tuto záhadu.
V menu se to obvykle dá změnit, tady máte ukázku z toho Nikona, položka Obrácené otáčení:



No a právě to mi připadá legrační. Podle mě je obráceně to, co je továrně nastaveno, že jednou zesvětlujeme a pak stejným směrem ztmavujeme. Možná někdo podá vysvětlení a budu ho tady tlumočit. Nicméně, protože obvykle fotím v manuálním režimu (a díky bezzrcadlovkám nejraději ručně ostřím), vždycky si tohle obrácené otáčení nastavím.
Mimochodem, k těm továrním nastavení… Někdy jsou legrační. Třeba, proč Canon mívá v továrním nastavení povoleno focení bez karty? U téhle pitomosti bych asi rozumný důvod hóóódně dlouho hledal.

Exit mobile version