Nezařazené

Canon GX1, první informace

Výměnné objektiv? Na co by měly být dobré, tak nějak si to řekli ve Fujifilmu a vznikla X10. Opakují to vývojáři Canonu a předvedli kompakt s velkým čipem a nevýměnným zoomem 1:4. To nám ten rok 2012 zajímavě začíná!

Výměnné objektiv? Na co by měly být dobré, tak nějak si to řekli ve Fujifilmu a vznikla X10. Opakují to vývojáři Canonu a předvedli kompakt s velkým čipem a nevýměnným zoomem 1:4. To nám ten rok 2012 zajímavě začíná!
Je to úvaha převážně strategická – komu je fotoaparát určen. Vzhledově připomíná velmi úspěšnou řadu G, však také to písmenu v názvu zůstalo. Překvapením je čip. Ten má 14.3 mega na ploše CMOS  18.7 x 14mm . Rozměrově je posazen mezi APS-C rozměr, tedy rozměr čipů běžných zrcadlovek, a 4 3 formátu Olympusu a Panasonicu, což je formát, který je za předpokladu použití kvalitní optiky zcela vyhovující běžnému provozu. Objektiv má rozsah odpovídající 28-112 mm kinofilmového formátu, zvláštní je rozsah světelnosti: 2.8 na kratší straně je v pořádku, ale 5.8 na delší nás přiměje k pozvednutí obočí.  Pokud to není daň za mimořádně vysoký optický výkon, pak to bude velká slabina tohoto přístroje, vždyť i širokorozsahové zoomy mívají světelnost 6.3, tedy jen o málo menší, ovšem při ohnisku ekv. 200 až 270. Nicméně specifikace objektivu jsou slibné,  celkem 3 dvoustranně asférické čočky  by mohly udělat dobrou práci. Objektiv je stabilizovaný, stabilizace má čtyři stupně. Ostření je devítibodové, zajímavý se zaostřovací bracketing, tedy postupné ostření na různou vzdálenost,  s touto funkcí jsem se ještě nesetkal a jsem zvědav, do jaké míry je ten bracketing nastavovatelný. Citlivost má horní limit 12800 ISO, což by mohlo znamenat, že by přístroj mohl být použitelný při 4000 ISO a to je dobrá zpráva. Je zde implementovaný i ND filtr, tedy neutrálně šedý,  schopný stáhnout citlivost až o 3 EV – používá se při efektním focení – typicky – rozmazané proudné vody. V nabídce jsou zajímavé filtry a scénické režimy, včetně vysoké citlivosti z ruky, což bývá sčítání po sobě jdoucích snímků, a vysoký dynamický rozsah, což by mohlo být HDR – odhaduji z tiskové zprávy Canonu, přístroj jsem pochopitelně neviděl.  Ne  moc oslňující je sériové focení, 4,5 oken sec a jen 6 fotek není důvod k chlubení.  Zato mimořádně zajímavé jsou synchronizační časy pro blesk, vestavěný má synchronizační čas 1 / 2000 sec a ve spolupráci s externím bleskem až1 / 4000 sec. Lze použít běžné externí blesky Canonu a k disposici jsou režimy, jako je vazba na rozpoznání tváře, to je mimořádně zajímavý nápad.


Přístroj má průhledový hledáček (uvidíme, zdali použitelný) a výklopný displej, třípalcový s vysokým rozlišením 920,000 pixelů. Přístroj váží přes půl kila i s baterkou, takže víte, že něco držíte v ruce, rozměry má 116.7 x 80.5 x 64.7 mm.
Přístroj je očividně zamýšlen jako druhý přístroj k zrcadlovce, což je touha nejednoho majitele SLR, který se “s tím nechce pořád tahat”.  Levný nebude, výchozí cena je 800  dolarů a to už si zákazník rozmyslí, jestli nejít do čtyřtřetinového kompaktu s výměnnou optikou nebo do mirrorlesů Samsungu a Sonyho s APS čipem, eventuálně do Nikonu řady N1. Velmi atraktivní  je možnost spolupráce s externím bleskem, to bude dobrý argument pro majitele canonských DSLR, kteří si už externí blesk pořídili. Samozřejmě že přístroj prozkoumám, jakmile bude k disposici.
 


Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: