Nezařazené

Canon G1X Mk II – seznámení

Už dlouho ze mě čtenáři netahali názor na nějaký fotoaparát jako právě na tento. Uveden byl letos v únoru, je v prodeji za 23 tisíc, ale ke mně dorazil až teď. Se svým předchůdcem (ledem 2012) má společný jen koncept – nevýměnný krátkorozsahový zoom v kovovém těle a velký půldruhapalcový čip (18.7 x 14 mm ) , což je větší plocha než čip MFT Micro Fourt Thirds (17,3 x 13 mm) a skoro taková plocha jako APS-C (22,3 x 14,9). Čip je CMOS , podporuje ho procesor Digic 6. Rozsah ISO je 100 až 12800, fotí v JPEG anebo 14bitovém RAW (od včerejška ho podporuje nová verze Camera Raw Adobe). Oproti předchozímu modelu se změnil objektiv, má 5x zoom 24-120 se světelností F2.0 – 3.9. Ostří od 5 cm, jeho autofokus má 31 bodů. Dotykový vyklápěcí displej je třípalcový s jednomegovým rozlišením. Lze k němu připojit elektronický hledáček, optický nemá. Synchronizační rychlost vestavěného blesku je 1/4000 sec (!!!), série je 5 fps. Video je full HD 1920 MPEG-4 nebo H.264. Nemá vstup pro mikrofon, zato má vestavěnou wifinu včetně NFC funkce (přímé propojení; technicky zaostalé systémy jako je iPhone ji bohužel nepodporují). Akumulátor je NB-12L, měl by vydržet 240 fotek, o důvod víc k přikoupení batery packu nebo aspoň rezervního aku. Přístroj je dost těžký – 553 g a velký (116 x 74 x 66 mm ).

Smysl toho
Zde si dovolím vyjádřit svůj osobní názor založený na zkušenosti. Systémové kompakty zvané „mirrorless“ mají největší smysl ve spojení s optikou spíše krátkých či středních ohnisek. V živé kontaktní fotografii mohou zrcadlovkám dobře konkurovat svou nenápadností, zvláště pokud jsou vybaveny výklopným dotykovým displejem (pro mě osobně je to důležitá podmínka – přístroj bez dotykáče nemá pro mě smysl, nechci ho).
Canon G1 X Mk II v podstatě plní všechno, co čekáme od mirrorlessu. Rozsah jeho objektivu je od širokáče po portrétní ohnisko s vynikající světelností. Může tedy posloužit jako dodatkový přístroj k zrcadlovce vybavené pořádným dlouhým ohniskem jako druhé tělo, je to „all in one“ a nemusíme se starat o výměnnou optiku a hledat poztrácené krytky.

První setkání
Přístroj je to velmi robustní. Padne dobře do ruky, prsty mají na přední straně dobrou oporu a palec se vzadu opře o gumový výstupek. Komu grip nestačí, může přikoupit větší. Mohutný objektiv má dva prstence, skokový a ovládací kroužek, ty slouží k doostření a spoustě jiných věcí, čili dochází k tomu, že jedna věc má více funkcí, což jistě budí nadšení na vývojářských poradách, ale zákazníka to spíš mate. Před geniálním multiprstencem by zákazník asi dal přednost obyčejnému rolleru, na který si zvykl na své zrcadlovce Canon. Více o tom později.
Moc se mi líbí roletka na objektivu, i když s těmi lamelami bývají problémy. Bakelitová krytka ochrání před nárazem, ale co ochrání složitý roletkový systém? Lze dokoupit adaptér pro sluneční clonu a adaptér pro filtr, to je trochu jako by vám prodali boty bez tkaniček a ty by byly k mání zvlášť.


Přístroj se zapíná zapuštěným tlačítkem na horní stěně. Kolem spouště je prstenec s ovládáním pro zoom, vedle spínače je tlačítko pro přehrávání obrázků. Na rohu je pak tradiční kruhový volič: zóna P-Tv-Av-M, tedy programová automatika, priorita clony a času a plný manuál, dále pak dvě pozice na uživatelské nastavení, pak je tam režim, kdy se při focení vytváří nějaké pidivideo. Netradiční je i volba režimu, kdy se vytvoří šest efektových snímků a z nich pak vyvolíte ten nejefektnější. Scénické režimy a HDR, to jsou jasné volby. Už toto rozvržení naznačuje, že výrobce míří i na segment ne zcela zasvěcených uživatelů, kteří si rádi hrají.


Na zadní stěně je tradiční ovládání: pod horní hranou spoušť videa, pak volitelné S tlačítko, nad čtyřcestným voličem je tlačítko pro ruční ostření a pro volbu zaostřovacího bodu, pod ním je ovládání displeje a vstup do menu.

Čtyřcestný volič má kolem sebe roller a má dedikované čtyři směry – nahoru je to kompenzace expozice, vpravo blesk, dole ISO a vlevo makro. Smysl toho makra moc nechápu, protože AF ostří od 5 cm a makro taky… proč to tam je, když to bez makra jde taky?

Ke čtyřcestnému voliči
Než se začnete vztekat a mlátit manuálem o zem (nejde to, je v podobě jen ke stažení z webu, ten je zato velmi dobrý, vnitřně provázaný, velmi laskavě psaný, zde máte odkaz na všechny manuály Canonu v češtině), zkuste napravit paseku, kterou nadělali v ovládání tvůrci firmware tohoto přístroje. První zásek vznikl zrušením rolleru, který byl v modelu G1X. Nad tím zbytečno hořekovat. Ovládací prvky tu jsou tři: užší (vzdálenější od těla) prstenec a širší prstenec (blíž tělu) objektivu a roller kolem čtyřcestného voliče. Jim jsou přiřazeny činnosti jež připadají logické tomu, kdo to vymyslel. Proto doporučuji jít do menu a jako předposlední položka je přiřazení funkce. Zde jsem eliminoval funkčnost tenčího kroužku (Entity se nemají zmnožovat více, než je nutné, učil na přelomu 13. a 14. století františkánský mnich William z Ockhamu), rolleru dozadu dal funkci korekce expozice a tlustšímu kroužku nechal clonu v prioritě clony a čas v prioritě času a jedno i druhé při plném manuálu. Lze definovat i volitelné S tlačítko, tam jsem si dal sériové focení. Víc nepotřebuju.

Stiskem středového tlačítka se dostaneme do funkčního menu. To je poměrně bohatě obsazení – i to lze definovat ve velkém menu. Takže, třebaže je ve výchozím továrním nastavení ovládání dosti divoké, lze ho pomocí menu zkrotit.

Jak se s ním fotilo
Potěšil rychlý start a i v jiných ohledech se choval velmi svižně. Ani v přítmí se s ostřením nijak nepáral. Velmi příjemné je ostření od 5 cm, opravdu je skoro nemožné se dostat mimo. Obrazové výsledky jsou velmi dobré, nechci je ale pitvat z jedné vody na čisto, pro recenzní závěry chci mít víc poznatků.

Režim program se chová poněkud komicky, ale není v tom ojedinělý – setkal jsem se i jinde se situací, kdy program, nesmyslně dával přednost rychlým časům a málo clonil. Zde je to umocněn, když nastavíme automatické ISO (lze mu povolit limit až 6400), pak je schopen v místnosti vyseknout pětisetinu při 6400 ISO. Lze ho zkrotit, ale není to snadné. Původní G1X mělo tlačítko * (hvězdička), jímž se zablokovala aktuálně zaměřená expozice. Tady se musí namáčknout spoušť a stisknout čtyřcestný volič směrem vzhůru. Poté se objeví na displeji vedle údaje o cloně a času hvězdička a poté můžete tlustším prstencem měnit poměr clony a času. Je to jednoduché, asi jako navlékání nitky do jehly dvěma palci u nohy.

Dosavadní zkoumání uzavřu konstatováním, že po hardwarové stránce jsem nenašel nic, co by mne zneklidnilo, natož zasmušilo, pokud mám výhrady, tak jen k ovladatelnosti, což je z větší část softwarová záležitost.
Na recenzi pracuji.


Tohle je první fotka, kterou jsem pořídil. Kresba vypadá velmi slušně.


Chystám článek o proostření… a nevhodně jsem Noru a Gari posadil do stínu proti světlému pozadí. No a blesk to dobleskl… při 1/800 sec! To je doslova senzační, má to hi-speed synchro! Ale neumí to řídit externí blesky. Je co dohánět.


Makro bez makra při osvětlení jen z monitoru… při 3200 ISO. Rozhodně to není špatné.


Na závěr pozvání. Tuhle sobotu, tedy 24. května po 19 hodině se draží v kavárně Marmalade v Dolních Břežanech (nová výstavba, je to hned po vjezdu do Břežan od Prahy, na náměstí Na sádkách) moje fotky na humanitární účely. Pokud se budete pohybovat někde kolem, zaskočte se podívat, zadražit si nebo pokecat. Vyfotil mě pan vrchní od Marmalady, půjčil jsem mu Mk II.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: