Site icon Digineff

Canon EOS 5DS a 5DS R

Tak je tady dlouho očekávaný monster-Canon, padesátimegové pět déčko. Závody v rozlišení pokračují jako ve Stroupežnického Našich furiantech. Momentálně tedy vede Canon! Je to jednooká zrcadlovka s čipem CMOS velkým 24×36 (okénko kinofilmu, tedy všechna ohniska jsou bez přepočtu) s rozlišením 51 megapixelů. Obrázky tedy mají 8688 x 5792 pixelů. O zpracování se stará Dual Digic 6. ISO má horní limit 6400, je tedy vidět, že se za megarozlišení platí – fotodiody jsou menší a tudíž jsou problémy s šumem. Ostření má 61 bodů, 41 jsou křížové, jednomegový pevný displej ClearView II TFT-LCD má 3,2palcovou úhlopříčku. Hledáček je hranolový se 100% vykrytím obrazu, zvětšení 0,71x.

Rozsah závěrky je od 30 sec do 1/8000. Sériové focení je 5 fps, video je HD 920 x 1080 s mono mikrofonem. Přístroj má dva sloty na kartu, SD typ a CF typ.

Přístroj je z hořčíkové slitiny, utěsněný proti vlhkosti a prachu. Jeho baterka LP-E6 má vydržet 700 expozic. Tělo váží 930 g a měří 152 x 116 x 76 mm

Míří jak na profi klientelu, tak na hodně náročné entuziasty, jak se v angličtině nazývají pokročilí amatéři. Ale nemusí být ani tak moc pokročilí, přístroj má v nabídce i Scene Intelligent Auto, tedy „zelený foťáček“ pro začátečníky. Nemá taky vestavěný grip s velkou baterkou, což je další rozpoznávací znak opravdu profi strojů – ale nemá vestavěný blesk,  to zato je profi vlastnost. Model R nemá nízkofrekvenční filtr a je o něco dražší – tělo má stát 3900 dolarů, kdežto tělo s filtrem 3700 dolarů. Odhad ceny v korunách se tedy bude pohybovat lehce nad 100 tisíc korun. V tiskové zprávě Canon akcentuje, že tento model je cenově dostupná alternativa středoformátovým kamerám a že se hodí na studiovou fotku, na architekturu, krajinu a produktovou fotografii – všude tam, kde jde o maximální kresbu.
S ohledem na vliv vibrací jsou zde vychytávky, jako je nastavitelné zpoždění závěrky po zvednutí zrcátka (Arbitrary Release Time Lag Setting ), lze nastavit od dvou sekund do 1/8. Přístroj nabízí i crop – mode, tedy ořez: 1,3x, a je z toho takřka APS-C (v podstatě jde o formát, jaké měly modely řady 1D před tím, než přišel DX model).

Můj komentář k přístroji, který jsem neměl v ruce?
Stávající 5D tímto neodcházejí do starého železa. Třebaže tento model je inzerován i pro akční fotografii, jeho hlavní síla bude ve fotografii statické a stativ bude jeho věrný průvodce, kdežto klasické 5D je univerzální přístroj vhodný i pro živou fotografii. Bude mít extrémní nároky na kvalitu objektivu a každá nestabilita při focení se neblaze projeví. Ovšem jako alternativa středoformátu jistě zahraje významnou roli v oborech, pro které je určen.

Exit mobile version