Nezařazené

Brenizerova metoda panoramatických snímků

Upozornil mě na to náš čtenář pan Tomáš Trojan. Rád vytváří panoramatické obrázky a jak píše, láká ho Brenizerovu metodu vyzkoušet. A poslal odkaz na návod. Takže jsem to vyzkoušel sám. Ryan Brenizer je newyorský fotograf svatebních snímků ale jak zjistíte náhledem jeho stránky, umí to na hodně vysoké úrovni. Toto je, řekl bych, typická ukázka jeho práce.

Upozornil mě na to náš čtenář pan Tomáš Trojan. Rád vytváří panoramatické obrázky a jak píše, láká ho Brenizerovu metodu vyzkoušet. A poslal odkaz na návod. Takže jsem to vyzkoušel sám. Ryan Brenizer je newyorský fotograf svatebních snímků ale jak zjistíte náhledem jeho stránky, umí to na hodně vysoké úrovni. Toto je, řekl bych, typická ukázka jeho práce.


Novomanželé stojí před maximálně rozostřeným pozadím. Přitom prostor není komprimovaný, jak je tomu na snímcích pořízených objektivem s dlouhým ohniskem. Fotka je jaksi divná – a to je její kouzlo.

Jak na to
Postup čerpám z Bui Photos, což je specializovaný webzine zaměřený na svatební fotografii. Jde v podstatě o fotografii skládanou z většího počtu dílčích snímků. Autor varuje před širokoúhlým objektivem – důvod je zřejmý, čím širší úhel záběru, tím větší zkreslení a tudíž větší potíže při skládání. Brenizer používá objektiv Nikon AF 85/1.4 a fotí na plnou světelnost. Dílčích snímků je řádově do padesáti! Žádný takový objektiv nemám, takže sem svůj první pokus provedl Sigmou 35/1.4 na Canonu 5D Mk III. Za modelku zaskočila Gari, velmi nerada. Takže znovu: vysoce světelný objektiv s malou hloubkou ostrosti, zaostřeno manuálně, samozřejmě na oči. Ručně je třeba nastavit i expozici a je třeba natvrdo nastavit vyvážení bílé, ať už volit některou z předvoleb, anebo si nastavit ručně zvolenou WB. Zbytek je v podstatě prostý.

Pořídil jsem celkem jedenáct snímků. Začal jsem Gari, pak jsem ji zahnal (, aby utekla, hodil jsem za hlavu masíčko, které při expozici poutalo její pohled) a nafotil partii vlevo a vpravo od ní, a pak pruh nad hlavou a pruh pod nohama. Nad hlavou a pod nohama bylo po čtyřech, střední pruh ze tří snímků.

Pracoval jsem v Photoshopu. Začal jsem ústřední fotkou se psem a zvětšil plátno – aby byl kolem ní prostor. Potom jsem postupně vkládal jednotlivé obrázky a pasoval je příkazem Výběr – Transformovat výběr a pak klepnutím pravým uchem myši se otevře Libovolná transformace a volí se Deformace. Na ukázce vidíte roletovou nabídku Libovolné transformace a také je zde patrné, že spodek je složen ze tří fotek, vložena a spojena je levá horní a střední horní čeká na napasování:


Taháním za uzlové body deformujeme vložený dílčí snímek. Přechody zakryjeme maskou. Celkem názorně je to vidět tady:


Že je to nutné je patrné z této ukázky, ten vložený snímek je vždy ostře ohraničený a maskou je třeba ho spojit se zbytkem obrázku.


Tady je výsledek. Bystré oko pozná, že jsem musel poněkud šachovat s popředím. Skloněním aparátu dolů se posunula rovina zaostření a najednou jsem měl nepřirozeně ostré popředí, takže jsem ho trochu rozostřil. Pro tu svatební fotografii je to určitě hodně efektní metoda – prostředí kolem novomanželů vypadá hodně pohádkově a poeticky. Naši Gari ale budu i napříště fotit spíš v akci.


A každopádně je lepší použít delší ohnisko, než těch mých 35 mm.

Obrázky lze spojit i automaticky, na Youtube na to jsou tutoriály, napříkad zde:

Je zde popsaná metoda dílčího snímání – je třeba volit malý formát těch dílčích snímků, aby Photoshop a počítač práci zvládly. Pak se jde do Soubor – Automaticky – Photomerge (v tutoriálu se pracuje s applovskou verzí, ale funkce je stejná). Photoshop zvládá tu práci podivuhodně rychle. Další část ukázky se týká korekce zkreslení. Jde se do Filtr – Korekce objektivu –  Vlastní, a tam se lze po libosti vyřádit. Třetí část ukázky nás zavede do Úpravy – Transformovat – Pokřivit. A tam výsledek… dopokřivíme.

Vzejde z toho například toto – složeno ze dvanácti obrázků, ohnisko 70 mm na Canonu 5D. Pozoruhodná je rychlost, s jakou Photomerge fotky skládá – je ovšem třeba dbát na přesahy,ještě více, než při běžné metodě tvorby panoramatických obrázků. Zde ovšem není brenizerovský efekt tak velký, clona je F2.8 a chtělo by to jedna čtyřku…


 

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: