Jsem nadšený uživatel programu ACDSee PRO, už je ve verzi 8 – a teď je tu novinka, modifikace Ultimate 8. V pátek jsem ji stačil nainstalovat ve zkušební verzi a hned jsem se vrhl na její hlavní atrakci, na vrstvy.
Verdikt: nic moc.
Jsem nadšený uživatel programu ACDSee PRO, už je ve verzi 8 – a teď je tu novinka, modifikace Ultimate 8. V pátek jsem ji stačil nainstalovat ve zkušební verzi a hned jsem se vrhl na její hlavní atrakci, na vrstvy.
Verdikt: nic moc.
Vrstvy jsou mocný nástroj bitmapových editorů, pokud je dovedou, a král mezi nimi je Photoshop a jeho skromnější odnož PS Elements. Umožňují obrovskou škálu úprav a nedestruktivních editací. Těžko určit, v čem je jejich hlavní síla – záleží taky na tom, k čemu kdo vrstvy používá a jinak s nimi zachází grafik a jinak fotograf. Z osobního pohledu bych řekl, že vrstvy mi umožňují místní úpravy, dělat je pomalu, pod plnou kontrolou, s možností pokusů a omylů.
Ve verzi Ultimate 8 jsou tedy zařazeny vrstvy.
Editor je řešen podobně jako starší verze, má tedy oddíl Manage (souborový manažer), View (prohlížení) Develop (práce na kopii a vyvíjení RAW obrázků, Edit (editace a zde jsou ty vrstvy) a 365, což je přístup do cloudu ACDSee plus nájem aplikací. Nás tedy zajímají vrstvy. Toto je výchozí pracoviště režimu Edit – na pracovní ploše obrázek, dole náhledy dalších fotek z otevřené složky a vlevo nabídka nástrojů (lze pochopitelně měnit, lze to skrýt, dát tam EXIF atd.).
Panel s vrstvami je v defaultním nastavení plovoucí, výhodu má ten, kdo pracuje na dvou monitorech (už léta to každému doporučuji).
Vrstvu lze pravým tlačítkem myši přejmenovat, duplikovat, eventuálně mazat = zrušit, kopírovat a vkládat do ní a lze vytvořit bílou masku (odkrývá vše), nebo černou masku (zakrývá vše).
Vrstvy lze prolínat obvyklým způsobem, nejužitečnější způsoby prolnutí jsou screen=závoj=zesvětlit, multiply=násobit=ztmavit a soft light=měkké světlo = zvýšit kontrast. Takto se to používá všude, včetně Zoneru a samozřejmě PS všeho druhu. Jiné způsoby prolnutí tyto vrstvy nedovedou.
Potud je to více méně pěkné. Následuje to, čemu by moje vnučka řekla debilní. Čekal bych, že mohu dejme tomu – horní vrstvu ztmavit (vskutku mohu), dát masku a štětcem určit, která pasáž fotky bude tmavá a která zůstane původní – a to nemohu. Musím udělat výběr, jít do menu Layer – Mask – From selection a tam volím černou nebo bílou masku. Když ale POTOM ztmavuji nebo zesvětluji (nebo cokoli jiného), úprava se pochopitelně realizuje jen v tom výběru.
Už verze PRO 8 je silná hlavně v oddílu Develop, tam je dokonce hodně silná a nástroje světelný a barevný ekvalizér jsou naprosto super, zatím uchvátily každého, koho jsem s tím seznámil. Oddíl Edit je ale klopotný a nešikovný – a je smutné, že náš Zoner se vydal od verze 15 stejnou cestou. Budu se těmi vrstvami ještě zabývat, protože mi nepřijde možné, že by to bylo až tak moc nepoužitelné a třeba mi něco uniklo. Zkoumal jsem návod, ale tam jsem se dočetl jen o generování masky z výběru a nic víc. Pokud nedodělají štětec, jsou ty masky v podstatě k ničemu a vrstvy samoúčelná paráda. Dělá to na mě dojem nedodělku a betaverze – tím spíš, že se i do menu v otevření na plné okno pletly nějaké trosky čehosi, co tam evidentně nepatřilo. Bohužel se nesplnila naděje, že budeme mít něco, co poslouží jako perfektní manažer, konvertor RAWu a editor. Zatím tedy nabádám ke klidu, držte se verze PRO, pokud ji máte a pokud nemáte, obstarejte si ji, je skvělá. Ultimate 8 nechme ještě chvilku zrát.