World Photography Organisation oznamuje, že National Award Czech Republic nyní přijímá přihlášky do soutěže. Dlouholetá část soutěže Sony World Photography Awards, soutěž National Awards, nabízí jedinečnou příležitost soutěžícím všech úrovní z více než 50 zemí, aby získali uznání v celosvětově známé fotografické soutěži.

Čeští fotografové, kteří se přihlásí na některou z deseti otevřených kategorií soutěže Sony World Photography Awards, budou automaticky zařazeni i do National Award Czech Republic. Porota bude vybírat snímky z různých kategorií, jako jsou například Architektura, Cestování, Kultura, nebo Pouliční fotografie (celý seznam k dispozici níže).

Vítěz soutěže National Award Czech Republic obdrží nejen hodnotnou cenu od společnosti Sony, ale jeho snímek bude také propagován po celém světě a v dubnu 2019 vystaven na výroční výstavě Sony World Photography Awards v Londýně.

Soutěž National Award Czech Republic byla zahájena v roce 2012 a jejím vítězem se v roce 2018 stal Martin Stranka s fotografií Until You Wake Up, snímkem bílého jelena přicházejícího k převrácenému autu v zasněžené krajině. Stranka ke svému ocenění uvedl: „Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu.“Nyní, na svém dvanáctém ročníku Sony World Photography Awards oslavuje ty nejlepší současné fotografie z uplynulých 12 měsíců napříč všemi žánry. Všechny přihlášky jsou k dispozici na www.worldphoto.org/swpa. Vítězové a finalisté soutěže se mohou krom peněžitých cen a nejnovějšího fotografického vybavení od firmy Sony, těšit také z celosvětového uznání, publicity a prezentace svých snímků na výstavách po celém světě.

Dnes byla jmenována porota soutěže, která se bude skládat z mezinárodních předních odborníků v oboru fotografie napříč muzei, nakladatelstvími, médii a festivaly. Předsedkyní poroty soutěží Open, Youth a National Awards bude Rebecca McClelland, Vedoucí fotografie & umělecké výroby pro Saatchi Saatchi & Prodigious (Velká Británie). Celý její životopis si můžete přečíst na: www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards/judges

Mike Trow, předseda soutěže profesionálů pro rok 2019, radí účastníkům: „Co je na soutěži Sony World Photography Awards tak vzrušující je spektrum témat a globální dosah vybraných příběhů a fotografií. Účastníkům bych chtěl poradit, aby si pečlivě vybrali svou kategorii a věřili svému příběhu. Ukažte, jak vidíte svět a vyhýbejte se klišé. Fotografické techniky a styly jsou čím dál tím víc dobrodružné a dynamické, takže je nezbytné mít i špičkovou technickou úroveň. Abyste naši odbornou porotu oslovili, musíte nabídnout vaši nejlepší práci a také ukázat, že umíte své dílo upravit, tak, aby bylo ucelené, dynamické a krásné.“

Nadcházející uzávěrky a oznámení Uzávěrky pro 2019 Sony World Photography Awards jsou:

  • 30. listopadu 2018 (13.00 GMT) – soutěž pro studenty
  • 4. ledna 2019 (13.00 GMT) – soutěže Open, Youth a National Award
  • 11. ledna 2019 (13.00 GMT) – soutěž profesionálů

Finalisté soutěží Open a Youth budou vyhlášeni 5. února 2019. Vítězové soutěží Open a National Awards budou vyhlášeni 26. února 2019. Finalisté soutěží profesionálů a studentů budou vyhlášeni 2. dubna 2019. Fotograf roku, a celkoví vítězové soutěží kategorií Open, Student, Youth a Professional budou vyhlášeni 17. dubna 2019.

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS SOUTĚŽE & KATEGORIE – kompletní popisy kategorií naleznete zde.

  • Professional – Posuzuje se celek přihlášených prací. Kategorie: Architektura / Téma / Kreativní / Objevitelská / Dokumentární / Krajina / Divoká příroda / Portrét / Sport / Zátiší
  • Open – Posuzuje se jeden snímek. Kategorie: Architektura / Kultura (za podpory Culture Trip) / Kreativní / Pohyb / Krajina / Divoká příroda / Portrét / Zátiší / Pouliční fotografie / Cestování (za podpory Eurostar)
  • Youth – Pro fotografy ve věku 12-19 let, posuzuje se jeden snímek na základě zadání tématu „Diverzita“.
  • Student – Pro všechny studenty fotografie, celek přihlášených prací na téma „Evoluce“. Finalisté následně předloží ještě sérii snímků odpovídající druhému zadanému tématu.
  • National Awards – Oslavuje místní fotografické talenty ve více než 50 zemích světa, posuzuje se jeden snímek.

O World Photography Organisation
World Photography Organisation je celosvětová platforma pro fotografy. Fungujeme v téměř 180 zemích světa a naším cílem je pozvednout úroveň konverzací o fotografiích tím propagací nejlepších snímků a fotografů z celé planety. Jsme hrdí na to, že se nám daří vytvářet dlouhodobou spolupráci nejen s fotografy, ale i se špičkovými partnery z celého světa. World Photography Organisation pořádá celoročně různé události, včetně Sony World Photography Awards, největší fotografické soutěže na světě, a PHOTOFAIRS, mezinárodní umělecké výstavy věnované fotografii, které se konají v Šanghaji a San Franciscu. Více detailů na: www.worldphoto.org

O společnosti Sony Corporation
Sony Corporation je přední výrobce audio, video, fotografických, herních, komunikačních, informačních technologií a klíčových zařízení pro spotřebitele i odborníky. Díky své hudbě, obrázkům, interaktivním zábavním systémům a online službám má Sony ve světě jedinečnou pozici předního dodavatele elektroniky a zábavy. Za finanční rok končící 31. března 2018 společnost Sony Corporation vykázala roční prodeje ve výši zhruba 77 bilionů USD.