Wifina ve fotoaparátu, to není nic, co by vyhnalo kočku od kamen. Ale Bluetooth ve fotoaparátu, to je SnapBridge! Principiálně vzato, funguje to podobně, jako vaše handsfree v autě (pokud nefunguje protože to nemáte, chyba, a zkuste ji napravit). Nasednete do auta, v kapse mobil se zapnutým BT. Nic neděláte, ono se to samo spáruje (napoprvé tomu musíte pomoct). Někdo zavolá a vy s ním komunikujete skrz handsfríčko.


Teď k tomu SnapBridge. Máte foťák, v něm zapnuté BT. V kapse mobil s aktivovanou aplikací SnapBridge. Uděláte fotku a ona se vám automaticky přestěhuje do kapsy, tedy do toho mobilu co máte v kapse. Zavedl to Nikon a implementoval to do zrcadlovek D500 a D3400 a taky do Coolpixů, A300, A900, B500, B700 a W100. Výhoda je v náramném zjednodušení komunikace. Zařízení je energeticky nenáročné, využívá technologii Bluetooth Low Energy, pěkná zkratka BLE. Pomocí tohoto BLE přístroje spolu komunikují a jenom při aktivní spolupráci se přepíná na standardní Bluetooth, eventuálně Wi-Fi. Aplikace nezbytná pro komunikaci je jak pro Android (ke stažení zde), tak pro Apple (stáhněte si zde)..

Pokud jde o zrcadlovky, plnohodnotné využití má Nikon D500, protože ten je kromě BT vybaven i wifinou. Druhý fotoaparát s touto vymožeností je D3400, který však wifinu v sobě nemá a není k němu možno ani připojit mobilní adaptér WU-1a. Zapíná se v Menu nastavení na 4. obrazovce – obě položky nastavit na ON:


Ve vašem mobilu musíte mít bezplatnou aplikaci Nikon SnapBridge. Spárování je velmi intuitivní, na kartě Bluetooth v telefonu najdete svůj fotoaparát a pak už všechno proběhne, aniž by to po vás chtělo intelektuální úsilí větší, než jakého je schopna žížala.

Co to umí – funguje to jako přídavná GPS, takže – pokud to aplikaci povolíte, je totiž třeba povolit přístup k polohovým službám – nahraje souřadnice místa do fotky a synchronizuje čas. I s modelem D3400 lze stahovat průběžně fotografie – to mi ale nepřipadá jako moc užitečné, protože si zapráskáte úložný prostor v mobilu. Lépe je jít do oddílu Fotoaparát, tam volit nahrání vybraného obrázku, vybrat, zvolit velikost, nahrát, a pak poslat do světa.

No a pokud to spárovaný model umí, lze telefon použít k dálkovému ovládání. Což D3400, jak řečeno, neumožňuje, a tudíž si tuto funkci musím nechat někdy na příště.