Nedávno jsem tu dělal testy na dva špičkové fotoaparáty s čipem Sony. Test na Pentax K1 už vyšel, test na Sony RX1R II chystám na příští týden. Srovnával jsme obrazovou kvalitu s Canonem 5D Mk III, mám ho jako jakýsi etalon kvality. V obou případech dostal chudák Canon napráskáno – přestože jsem nastavil jak Leicu, tak Sony na M rozměr, tedy menší než maximální počet pixelů. Tedy: méně pixelů než 24 Mpx Canonu a přesto byl výsledek Jak to tedy je s těmi pixely?

Fotoaparáty lze nastavit na různé rozměry výstupu, někdy je výběr hodně široký. Pro tuto zkoušku jsem zvolil tři typy. Je to plnoformátový 24x36 mm 5D Mk III, tedy Canon, dále pak od téže firmy APS-C zrcadlovku 7D a ještě menší čip má Olympus OM-D E-M5 Mk II se svým Micro 4/3 formátem. Tady je máte všechny vyskládané ke stažení v plném formátu v tabulce, abyste si je mohli sami prozkoumat:

Micro 4/3


APS-C


 

Plný formát 24 x 36 mm  

Začněme od plnoformátu a budu vždy srovnávat jen velký a střední rozměr. Toto je srovnání výřezu udělaného tak, aby pokryl shodnou plochu obrazu. Vlevo je plný formát, vpravo střední, tedy zmenšen a vpravo malý:


Pochopitelně jsou ty obrázky vpravo o něco menší. Abych je postavil na stejnou linii, zvětšil jsem ten pravý, aby byl shodný s tím levým - budu srovnávat jen velký a střední. Něco podobného by se událo v tisku, kdybychom tiskli ve stejném tiskovém formátu z těchto dvou předloh:


Rozdíl je nepatrný, pokud nějaký, kdybyste nevěděli, že ten vpravo je na počet pixelů stejný, asi byste hádali.

Opakujme pokus s APS-C formátem, použitý přístroj byl Canon 7D:


Stejná operace, ten menší jsem zvětšil:


Opět je vlevo plný formát a vpravo zmenšený. Možná je méně výrazný, ale rozhodně neubylo detailů.

Do třetice všeho dobrého to udělejme s čtyřtřetinovým formátem:


A po zvětšení:


Ani zde nevidím žádný velký rozdíl. Toto je výřez 100% z plného formátu Olympusu:


Zase 100% výřez zabírající stejnou oblast v obrazu – střední formát:


Před časem jsem konal obdobný pokus – tenkrát jsem ale z různých formátů skutečně tiskl, jak uvedeno výše,  na jednotný výstup A4 a dal lidem hádat – hádali všelijak, ale přesvědčen nebyl nikdo, který tisk pochází z jakého formátu.

Chápu, že je to úvaha poněkud samoúčelná v dnešní době, kdy je cena jednoho gigabytu na kartě skoro zanedbatelná. Nicméně je fakt, že v praxi by nám naprosto stačilo fotit na menší rozměr – tím spíš, pokud bychom fotky posílali wifinou.

Ale i to by platilo, dokud ty wifiny neposílí a s rukou v kapse nebudou vysílat dvacetimegabytové fotky na všechny světové strany.