Pokládal bych si to za čest, kdybych mohl Ladislava Kamaráda počítat mezi svými kamarády, nicméně známe se, vážím si ho převelice. Jeho rady bývají ze světa snů, jeho přednášky o skenování velkoformátových dia v jím upraveném skeneru chlazeném dusíkem jsou fascinující, ale... No, jednu radu mi ale dal, prakticky upotřebitelnou. Týká se ostrosti. Začněme od Adama. Každý ví, že ostrost souvisí s mnoha faktory, mimo především dobou osvitu a ta souvisí s délkou ohniska - čím je ohnisko delší, tím rostou nároky na délku, tedy na "krátkost" doby osvitu. To víme. No a pak záleží na stabilitě fotoaparátu. Takže udělejme pokus. První fotka je braná z ruky:

Je neostrá, není divu, doba osvitu je 1/8 sec, ohnisko 200 mm, musel bych být z bronzu, abych to udržel. Takže připevníme fotoaparát na stativ. Podotýkám, že jde o plastový stativ a že budu fotit a při expozici budu držet aparát rukou. Hodně lidí to dělá, prostře popadnou foťák na stativu a stisknou spoušť.

Je to ostřejší než předešle, ale "u ďábla", jak se psalo v pirátských knížkách, ostré to není. Příčiny jsou dvě, jednak pochybná kvalita stativu, jednak to, že jsem držel aparát. Jděme dál. Stativ necháme být, i to, že jsem volil laciný stativ je součást zkoušky. V příručkách se píše - použijte samospoušť. Tak dobrá, použijeme samospoušť. Zopakuji: jsme na stativu (bídném) a zapneme samospoušť.

Obrázek je teď výrazně lepší, jak dokazuje srovnání:

Dá se to zlepšit? Ano. Zapneme funkci předsklopení zrcátka. Ono totiž to zrcátko když se sklopí otřese celým tělem přístroje. Takže necháme zapnutou samospoušť a přidáme předsklopení zrcátka. Funguje to tak, že po stisknutí spouště se zrcátko sklopí, obrázek se nám samozřejmě ztratí, uběhne doba "samospouštění" a pak teprve přístroj exponuje. Samospoušť nastavíme na zpoždění 2 sec, to se tak dělá, abychom při fotografování nevyrostli nudou.

No vida, jsme zase o něco dál. Obrázek je lepší, jak ukáže opět srovnání:

A kde nám zůstal Ladislav Kamarád? Daleko vzadu, protože tyhle rady jsou v každé příručce. Zkusme ale ještě jednu věc a to už se Kamarádovi blížíme. On povídal něco o ustálení fotoaparátu. Stačí ty dvě vteřiny zpoždění na to, aby fotoaparát byl skutečně stabilní, tím spíš, že máme pofidérní stativ? Dejme 10 sec!

Ač je to k nevíře, ostrost se zvedla. Ne o strašně moc, je to o chlup, ale ten chlup nás potěší. Zase si to zobrazíme na srovnání, připomenu, že oba snímky byly pořízeny ze stativu (bídného), s předsklopeným zrcátkem a samospouští, vlevo 2 sec, vpravo 10 sec zpoždění. Je zřejmé, že ten otřes sklopení zrcátka doznívá déle než 2 sec:

Lze jít dál? Ano, a teď přichází Ladislav Kamarád a jeho rada. Je třeba fotit v live view, tedy v režimu přímého náhledu na displej.- Tam totiž zrcátko nepřichází v úvahu, je sklopené. Pracujeme se samospouští, ta je v Canonu EOS 5D Mark II nastavena na 10 sec. Po uplynutí té doby začíná expozice elektronicky a teprve její konec je mechanický. To je ten trik - pouze v tomto případě není expozice ovlivněná ničím mechanickým.

Dokáže to zase srovnání, vlevo předsklopené zrcátko a samospoušť 10 sec, vpravo live view.

Ovšem na to, aby fotka byla nejen ostrá ale i kvalitní, tedy dobrá, na to žádná rada není... :-)