Předchůdce tohoto přístroje, FZ desítku, jsme recenzovali nedávno, v září. Firma Panasonic nám poskytla prostřednictvím svého českého zástupce novinku, tedy pětimegovou dvacítku. Jaký pokrok učinil Panasonic v tomto nejnovějším svém ultrazoomu?

Jaký je a komu je určen
Pro náročné uživatele zvyklé na špičkovou kvalitu je připravena tato pětimegová "digitální zrcadlovka", tedy přesně - přístroj s elektronickým hledáčkem, díky jemuž

vidíme "through the lense", tedy "skrz objektiv". Což je v tomto případě důležité, jelikož jde o špičkový Leica DC Vario-Elmarit 1:12 zoom s rozsahem odpovídajícím 36 - 432mm kinofilmového přístroje. Ne dosti na tom - tento objektiv drží světelnost F2.8 v plném rozsahu zoomu. Objektivy pro SLR s touto vlastností patří ke kvalitativní, ale i cenové špičce, takže cena těsně pod hranicí 20 tisíc (říjen 2004) je za tento přístroj vynikající. Přístroj je "desítce" velmi podobný, ale není totožný. Jde o robustní aparát, částečně kovový, na němž dominuje těleso objektivu. Kromě vynikajícího objektivu se aparát - právem - chlubí MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) optickým stabilizátorem. Je to skvěle funkční zařízení, budu o něm psát více v druhé části recenze. Desítce jsem vytýkal nedostatečný úchop, ten je teď zvětšen, nicméně ani teď ergonomie není silnou stránkou tohoto aparátu. Mezi úchopem a tělem aparátu není dostatečný prostor a spoušť bohužel není nahoře na úchopu, ale vzadu na těle (spolu s ovládáním zoomu). Zbytečná komplikace. Hledáček je umístěn do levého horního rohu, takže se jím pohodlně dívá. LCD displej není bohužel výklopný, jak bychom u takto vybaveného aparátu čekali. Vestavěný blesk je - dle očekávání - vyskakovací, se s aktivními sáňkami pro externí blesk. Přístroj je velký a těžký (87 x 139 x 106 mm, 556 g, tedy skoro totožný s FZ10). Má lithium iontový aku (v dodávce je rychlonabíječka - za 2 hodiny nabito), zápis je na SD karty (v dodávce zcela nedostatečných 16 MB, je třeba dokoupit aspoň 250 MB kartu). Oproti FZ 10 zapisuje i v TIFF formátu (ale ne RAW) a má lampičku pro ostření ve špatných podmínkách. Dodává se ve stříbrné a černé barvě. Existuje ještě verze FZ15, čtyřmegová bez aktivních sáněk pro blesk.

Ovládací prvky jsou skromné co do počtu - nahoře je volič režimů (program, polomanuální A/S režimy a manuál, makro, movie a scénické režimy), pod norní hranou vzadu přepínání hledáček/LCD, režimy displeje (bez indikace a indikací nastavení) a "exposure", jímž aktivujeme ovládání při polomanuálním a manuálním expozičním režimu. Vedle vpravo je vypínač. Vpravo od LCD najdeme zapínání menu, čtyřsměrný volič pro pohyb v menu, při vypnutém menu slouží k ovládání samospouště, expoziční kompenzace, blesku a "quick view", tedy náhledu. Dole je tlačítko pro mazání. Skromnost počtu tlačítek prozrazuje, že je přístroj přese všechno určen amatérům - navíc nemá stavový displej.

Jak se s ním fotografuje
Obrazová kvalita odpovídá tomu, co čekáme od "pětimega", i když nepatří ke špičce. V husté šrafuře se objevuje moiré, co naplat, je to snímač velký 1/2,5´´. Zato je třeba vysoce ocenit absenci fialových kontur (aberace). Byl jsem zvědav na výkon při 400 ISO - desítka měla dosti značný šum, ten je zde výrazně menší. To je třeba obzvlášť ocenit, protože oba přístroje mají stejně velký snímač od Matsushity a v takových případech vícekapacitní CCD platí za vyšší výkon obvykle vyšším šumem. Za to můžeme vděčit "Venus Engine II LSI ", tedy procesoru a jeho firmwaru.
Optický stabilizátor je skvělý. Na ukázce dole je snímek pořízený při největším nastavení ohniska v natažených pažích bez opory při 1/6 sec. Režim stabilizátoru je dvojí, "jednička" je aktivní pořád i při kompozici obrazu, kdežto "dvojka" se zapíná až při expozici - je zřejmě lepší užívat dvojku. Zajímavá je funkce "program shift" - zapne se tlačítkem EXPOSURE a umožňuje měnit kombinaci clony a času (narazí ale na hranici 1/4 sec).
Rychlosti přístroje ve mě vyvolávají rozporné reakce. Při zapnutí sice rychle naběhne displej, ovšem potom přístroj ostří a do vše trvá 3,6 sec a to je hodně. Samo fotografování je velmi dobré, s namáčknutím je pod 0,1 sec (v průměru 10 expozic), bez namáčknutí kolem 0,6 a to jsou pěkné hodnoty. Po přepnutí do manuálního ostření (ostří se na LCD/EVF s lupou) i bez namáčknutí snímáme za pěkných 0,3 sec. Snímání sérií má tři režimy. Jeden je označen značkou nekonečna. Do 1,6 sec fotí v půlvteřinových intervalech, později ve vteřinových - do zaplnění karty. V režimu sekvence L sejme 3 snímky po 0,5 sec, v sekvenci H 3 snímky po 0,3 a to je také velmi pěkné. Pokud jde o video, oproti desítce přibyla frekvence 30 fps, ale pořád při velikosti 320x240, bez omezení, se zvukem. Zajímavou funkcí je animace, kterou lze pořídit až 20 sec dlouhý loutkový nebo kreslený "film".
Ovladatelnost je velmi dobrá, s výhradou ergonomického řešení. Menu lze "točit dokola" (tři displeje, lze jít jedním i druhým směrem) a lze z něho vyskočit i stisknutím spouště. Rozumně je řešeno i prohlížení, lze mazat i vybrané snímky a lze je v aparátu i ořezávat.
Maličkost na závěr - k přístroji je přiložen i český návod, diobře přeložený, jen s výhradou proti redakční úpravě - v rejstříku si nikdo nedal práci, aby ho seřadil podle české abecedy a jsou tam mechanicky přenesené záznamy z anglické verze. Jiné jazykové mutace ale nemají rejstřík vůbec...

Ukázky:


"Marie" při 400 ISO, vlevo hodiny jsou exponovány 1/6 z ruky při maximálním výtahu zoomu.

Závěr:
Panasonic Lumix FZ20 je velmi výkonný přístroj se skvělým objektivem a velmi dobrou obrazovou kvalitou, rychlou odezvou a rychlým ukládáním. Spokojen bude středně pokročilý amatér. Mže sloužit i k vážnější fotografii, i když v tonmto ohledu se hodně tlačí pravé jednooké zrcadlovky, cenově dostupné. Důkladný a snadno ovladatelný, v rozumné cenové hladině.

Technická data

Objektiv Vario Elmarit (13 členů v 8 skupinách, 3 asférické) 36-432 mm (ekv), F2.8 (stálá světelnost)
Ostření od 30 cm, v makru 5 cm
Snímač - 1/2,5´´, 5,3 Mpx fyzicky, 4.9 efektivně
Citlivost 80 - 400 ISO
Nastavení bílé - předvolby a manuál
Synchronizace ext. blesku - aktivní sáňky
Měření - Multisegment, střed, bodové
Režimy expozice - automat, priorita clony/času
Zápis - SD karta
Hledáček - elektronický
LCD - 2.0´´
Rozhraní - USB
Rozměry - 87 x 128 x 106 mm
Váha - 556 g